ایلنا

۲۶ آبان ۱۴۰۰

 

 

مسائل سیاسی صادرات خودرو به باکو را متوقف کرد/ برای تجار ویزا صادر نمی‌شود

 

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان اظهار داشت: در کمیسیون مشترک اقتصادی، ۴ سال قبل با آذربایجان یک تفاهم‌نامه خودرویی داشتیم. یک شعبه در آذربایجان افتتاح و کار مشترک دو کشور در حوزه خودرو آغاز شد. اما به دلیل مسائل سیاسی دیگر هیچ صادراتی در حوزه خودرو به آذربایجان نداریم و پروژه مشترک هم متوقف شده است.

حسین پیرموذن در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد آخرین وضعیت تجاری ایران و جمهوری آذربایجان و همچنین انتشار خبر تاسیس یک گمرک جدید بین دو کشور اظهار کرد: طبق آنچه خبرگزاری‌های آذربایجان منتشر کرده‌اند، گمرک جدید بین ایران و آذربایجان هنوز ایجاد نشده و تنها تصمیمی برای آینده است. ولی به طور کلی مسئله مهم در روابط ایران و آذربایجان موضوع گمرک نیست، موضوع اساسی پایبندی آذربایجان به تفاهم‌نامه‌ها و مصوبات کمیسیون مشترک دو کشور است. ایران و آذربایجان تفاه‌منامه‌های خوبی باهم دارند اما مباحث سیاسی، این تفاهم‌نامه‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

وی در ادامه افزود: ایران و آذربایجان۷۲۰ کیلومتر مرز مشترک باهم دارند و روابط تجاری دو کشور به صورت سیال در حال انجام است، حجم مبادلات غیرنفتی دو کشور و تراز تجاری وضعیت خوبی دارند. اما عدم پایبندی طرف آذری به تفاهم‌نامه‌ها کمی مشکل‌ساز است. سال گذشته در آخرین کمیسیون مشترک دو کشور تفاهم شد که لیستی از شرکت‌های معتبر ایرانی به آذربایجان داده شود تا در بازسازی قره‌باغ حضور داشته باشند. این موضوع در کمیسیون مشترک بهمن‌ ماه سال گذشته مورد تفاهم قرار گرفت. ما این لیست را به طرف آذری تحویل دادیم اما متاسفانه به دلیل مسائل سیاسی هنوز نتوانسته‌ایم در حوزه بازسازی به بازار آذربایجان دسترسی پیدا کنیم.

پیرموذن تصریح کرد: از نظر اقتصادی ما مشکلی با آذربایجان نداریم، اتاق مشترک و کانون کارآفرینان آذربایجان به خوبی با ما کار می‌کنند ولی در مسائلی مانند گرفتن ویزا، برگزاری جلسات و حضور در نمایشگاه‌های تجاری دچار مشکل هستیم. متاسفانه هر آنچه مربوط به حضور فیزیکی می‌شود در دو سال گذشته محدود و باعث زحمت بخش خصوصی شده است.

وی با اشاره به مشکلاتی که به خاطر مسائل سیاسی در تجارت دو کشور به وجود آمده گفت: بنابراین مشکل اساسی و اولویت در روابط اقتصادی دو کشور مسئله گمرک نبوده و الان هیچ فشار گمرکی وجود ندارد. قوانین کرونایی و مسائل سیاسی که بعد از جنگ قره‌باغ به وجود آمده مسائل اساسی‌تری هستند. تردد تجار دو کشور متوقف شده است و این مشکل مهم و اساسی بخش خصوصی است. البته هرچقدر که گمرکات بیشتر شود اتفاق مثبتی است اما الان مشکل گمرکی بین ایران و آذربایجان وجود ندارد.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان متذکر شد: صادرات ایران به آذربایجان نسبت به سال گذشته حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد افزایش داشته و به بیش از ۸۰ میلیون دلار رسیده است. تقریباً روزانه ۱۲۰ تا۱۵۰150 کانتینر از گمرک آستارا برای ارسال به روسیه وارد خاک آذربایجان می‌شوند.

وی در ادامه در مورد مشکلات بانکی تجارت با آذربایجان گفت: هیچ بانک ایرانی در آذربایجان فعال نیست. البته بانک ملی حضور دارد اما به خاطر تحریم‌ها محدود شده و نمی‌تواند فعالیت داشته باشد. متاسفانه تجار ما برای افتتاح حساب در بانک‌های آذربایجانی مشکل دارند و آسیب زیادی به خاطر مسائل بانکی به آنها وارد می‌شود. نقل و انتقال ارز تجار متاسفانه با مشکل مواجه هستیم و از طریق صرافی عمل می‌شود که هزینه آن زیاد است و از آنجا که صرافی نمی‌تواند تامین ارز داشته باشد مجبور به دریافت ریال می‌شوند. با آذربایجان هیچ یک از موارد گشایش اعتبار اسنادی، LC و یوزانس را نداریم و به طور سنتی و از طریق صرافی‌ها عمل می‌شود.

پیرموذن در پاسخ به سوالی پیرامون همکاری‌های خودرویی دو کشور بیان کرد: در کمیسیون مشترک اقتصادی، ۴ سال قبل با آذربایجان یک تفاهمنامه خودرویی داشتیم. یک شعبه در آذربایجان افتتاح و کار مشترک دو کشور در حوزه خودرو آغاز شد اما به دلیل مسائل سیاسی دیگر هیچ صادراتی در حوزه خودرو به آذربایجان نداریم و پروژه مشترک هم متوقف شده است. نه تنها در مورد خودرو در مابقی صنایع هم که صنعتگران ما در آذربایجان کار شروع کرده و کلنگ‌زنی کرده بودند، متاسفانه الان تعطیل شده‌اند.

وی در پایان افزود: ما برای یک هیات تجاری درخواست ویزا کرده بودیم، این درخواست برای دومین بار بود که اتفاق می‌افتد اما متاسفانه صدور ویزا هم تحت الشعاع مسائل سیاسی قرار گرفته و هنوز برای این هیات ویزا صادر نشده است تا ما بتوانیم مذاکرات تجاری و فصلی خود را با آنها ادامه دهیم.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/76896zjv