تسنیم: در حالی آمریکا و حامیان خارجی و داخلی‌اش به‌بهانه کشورفروشی به سند همکاری ایران و چین تاختند که تا سال ۲۰۱۶، ۲۱ کشور دنیا و حتی رژیم غاصب صهیونیستی با چین قرارداد توسعه و بهره‌برداری بنادر امضا کردند ولی کسی از این قراردادها به کشورفروشی تعبیر نکرد.

 

تسنیم

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

 

نقدی بر هجمه حامیان آمریکا به سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/واگذاری بنادر ۲۱ کشور دنیا به چین کشورفروشی است؟

 

در حالی آمریکا و حامیان خارجی و داخلی‌اش به‌بهانه کشورفروشی به سند همکاری ایران و چین تاختند که تا سال ۲۰۱۶، ۲۱ کشور دنیا و حتی رژیم غاصب صهیونیستی با چین قرارداد توسعه و بهره‌برداری بنادر امضا کردند ولی کسی از این قراردادها به کشورفروشی تعبیر نکرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بیش از ۲ سال است که موضوع همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین مطرح شده است و در این مدت رسانه‌های معاند با همراهی عده‌ای فریفته آمریکا در داخل جو سنگینی را علیه آن به‌راه انداختند، محوریت انتقادات و مخالفت‌ها نیز بیشتر واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها بوده است، در این بین برخی نمایندگان مجلس نیز ناخواسته در تله پهن‌شده گرفتار شدند و همان ادعاهای مطرح‌شده توسط رسانه‌های معاند را به‌بیان دیگری عنوان کردند، چه آنکه اوایل اسفند سال ۹۷ یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس در صحن علنی نسبت به واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها به رئیس جمهوری تذکر داد.

یک ماه بعد یعنی اواخر سال ۹۷ وی یک بار دیگر تأکید کرد دولت حق واگذاری کیش به چینی‌ها را ندارد. حسن نوروزی نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس با اشاره به تذکر کتبی خود به رئیس جمهور مبنی بر واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها به تسنیم گفته بود: مذاکراتی از سوی دولت در حال انجام بود که جزیره کیش به‌مدت ۲۵ ساله به چینی‌ها واگذار شود.

وی با تأکید بر اینکه اگر چنین مذاکرات و واگذاری‌هایی بخواهد صورت بگیرد باید در مجلس نیز بررسی شود، افزود: دولت حق انعقاد چنین قرارداد‌هایی را ندارد، معاهداتی که مربوط به واگذاری بخشی از سرزمین است باید در مجلس بررسی و بحث شود و دولت نمی‌تواند مستقیم به چنین موضوعاتی ورود کند.

پس از ماه‌ها (یک سال و چهار ماه) سرانجام تیرماه سال گذشته دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد در واکنش به انتشار شایعاتی مبنی بر واگذاری بخش‌هایی از سواحل جنوبی کشور و جزیره کیش به چینی‌ها اعلام کرد: این اخبار هیچ منبع و منشأ مستندی ندارد و سوابق این کذبیات به صفحاتی متعلق به افراد وابسته به بیگانگان در فضای مجازی بوده که به‌دفعات تکذیب شده است. حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور بر همه اهداف ارجحیت داشته و دارد و تمامی ارکان نظام و به‌تبع آن همه بخش‌های دولت در همین راستا قدم برمی‌دارند. همان‌طور که در صحبت‌های سخنگوی دولت هم تأکید شد در قرارداد ۲۵ ساله با چین هیچ مسئله محرمانه‌ای وجود ندارد و تاکنون هیچ قراردادی برای واگذاری زمین و بندر نداشته‌ایم.

به گزارش تسنیم، اما با وجود این تکذیب از هفته گذشته با امضای سند راهبردی همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، یک بار دیگر مخالفت‌ها علیه این سند تشدید شده است. فارغ از خیالی بودن ادعای واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها، ذکر چند مورد در خصوص همکاری بلندمدت اقتصادی بین کشورها ضروری است.

این نوع همکاری‌ها دارای سابقه طولانی است و همکاری ایران و چین مسئله تازه‌ای نیست که برخی همراهان تحریم آمریکا با شدت هرچه تمام به آن هجمه وارد کرده‌اند.

جالب است بدانید، تا سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۱ کشور دنیا و حتی رژیم غاصب صهیونیستی و عربستان با چین قرارداد توسعه و بهره‌برداری بنادر امضا کردند ولی هیچ کسی از این قراردادها به کشورفروشی تعبیر نکرد. سال ۲۰۱۰ میلادی کره شمالی و چین برای توسعه زیرساخت‌های بندر راجین قرارداد همکاری ۱۰ساله‌ای را امضا کرده‌اند. چینی‌ها از سال ۲۰۰۳ میلادی با امضای قراردادی بلندمدت توسعه زیرساخت‌های بندر گوادر در پاکستان به‌عنوان یکی از رقبای بندر چابهار را آغاز کرده‌اند. همچنین سال ۲۰۰۸ میلادی یعنی۱۳  سال قبل چینی‌ها توسعه بندر هامبوناتا در سریلانکا را طی قراردادی به‌عهده گرفته‌اند.

همکاری‌های بلندمدت با کشورهای میانمار، استرالیا، مالزی، بنگلادش، امارات، عمان، کنیا، تانزانیا، جیبوتی، مصر، ترکیه، یونان، مراکش، الجزایر، موریتانی و آنگولا در فهرست بلند قرارداد چینی‌ها برای توسعه زیرساخت‌ها دیده می‌شود.

به گزارش تسنیم، واقعیت آن است بیش از همه خود آمریکا از امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین عصبانی است، چراکه قطعاً با این اقدام راهبردی برنامه تحریم ایران بی‌اثر خواهد شد. نکته جالب توجه این‌که برخی دوستداران آمریکا در داخل کشور نیز همان حرف‌های آمریکایی‌ها را تَکرار می‌کنند و با استناد به برخی موهومات، خیال‌پردازی و با هدف تشویش اذهان عمومی با این همکاری مخالف ‌اند و از این سند به‌عنوان کشورفروشی یاد می‌کنند.

در ادامه فهرست قراردادهای چین با کشورهای مختلف دنیا برای توسعه و بهره‌برداری بنادر را ببینید:

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/t3uv6jcf