تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

 

«مهم‌تر از همه، ما باید بپذیریم که فروپاشی اتحاد شوروی فاجعه بزرگ ژئوپولیتیک قرن بود.» (پوتین در سال ۲۰۰۵)

«کسی که دلش برای اتحاد شوروی تنگ نشود، قلب ندارد. کسی که بخواهد آن‌را بازگرداند عقل ندارد.» (پوتین، سال ۲۰۱۴)

«اوکرائین مدرن کاملاً به وسیله روسیه یا به عبارت دقیق‌تر، به وسیله روسیه کمونیست بلشویک ساخته شده است. لنین و هوادارانش این را به روشی خام انجام دادند و سرزمین‌های تاریخی روسیه را از خود بیگانه کردند. از میلیون‌ها نفری که در آنجا زندگی می‌کردند اصلاً پرسیده نشد. اگر شما [اوکرائین] خواهان کمونیسم‌زدایی هستید، ما از آن خوشحالیم. اما در نیمه راه متوقف نشوید – ما آماده‌ایم به شما نشان دهیم که کمونیسم‌زدایی واقعی یعنی چه.» (پوتین در سخنرانی اعلام به‌رسمیت شناختن «جمهوری‌های خلق» دونتسک و لوگانسک)

***

 

حزب کمونیست یونان: پیرامون به رسمیت شناختن به‌اصطلاح «جمهوری‌های خلق» دونباس به وسیله روسیه

 

منبع: در دفاع از کمونیسم
۲۲ فوریه ۲۰۲۲

 

به دنبال اعلام ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در مورد به‌رسمیت شناختن «استقلال» به اصطلاح «جمهوری‌های خلق» دونتسک و لوهانسک، دفتر مطبوعاتی حزب کمونیست یونان، بیانیه‌ای صادر کرد.

متن بیانیه به شرج زیر است:

تصمیم فدراسیون روسیه برای به‌رسمیت شناختن به‌اصطلاح «جمهوری‌های خلق» دونتسک و لوگانسک که در سال ۲۰۱۴ در منطقه دونباس از اوکرائین جدا شدند، گام دیگری است که اوضاع منطقه را پیچیده‌تر می‌کند و در بستر رویارویی آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا با روسیه به تشدید رقابت‌های امپریالیستی منجر می‌شود.

پوتین در پیام خود، در صدد برآمد موضع کنونی خود را با بازگویی کمونیسم-ستیزی، حمله به بلشویک‌ها، لنین و اتحاد شوروی توجبه کند. اما، هیچ چیز نمی‌تواند نقش سوسیالیسم را در اتحاد شوروی، که یک اتحاد کثیر‌الملله از دولت‌های برابر بود، خدشه‌دار نماید، و نمی‌تواند مصائب احیای سرمایه‌داری را که پوتین نقش خود را در آن ایفا کرد پنهان سازد. در واقع از این حمله به مثابه پوششی برای نقشه‌های استراتژیک خطرناک رهبری روسیه در منطقه استفاده می‌شود.

این بدون تردید با مداخله ایالات متحده – ناتو – اتحادیه اروپا در اوکرائین، و هم‌چنین با حمله مسلحانه‌ای که دولت اوکرائین اخیراً پس از تجهیز به وسیله ایالات متحده و ناتو علیه مردم دونباس انجام داد، مرتبط است. این تحولات خطرناک نتیجه وضعیت غم‌انگیزی است که پس از سرنگونی سوسیالیسم و فروپاشی اتحاد شوروی برای مردم ایجاد شد.

«به‌رسمیت شناختن» به‌اصطلاح «جمهوری‌های خلق» دونتسک و لوگانسک به وسیله روسیه مشکلات موجود را حل نمی‌کند، بلکه بن بست‌های شیوه تولید سرمایه‌داری را، که منجر به جنگ‌های امپریالیستی و استثمار طبقاتی می‌شود،بازتولید می‌کند. علاوه بر این، مبارزه مشترک مردم علیه نفرت ناسیونالیستی را که به وسیله طبقات بورژوازی و دولت‌های امپریالیستی برای ارتقای منافع خود در منطقه پرورش داده می‌شود، پیچیده‌تر خواهد کرد.

حزب کمونیست یونان مخالف جنگ امپریالیستی است و خواستار پایان دادن به دخالت یونان در نقشه‌های ایالات متحده – ناتو – اتحادیه اروپا در اوکراین است! پایگاه‌های ایالات متحده آمریکا و ناتو باید برچیده شوند! هیچ واحد نظامی یونانی نباید به اوکرائین یا به هیچ مأموریت امپریالیستی دیگر اعزام شود! حزب کمونیست یونان مردم را به تقویت مبارزه برای خروج از اتحاد‌های امپریالیستی، با حاکم بودن مردم در کشورهاشان فرا می‌خواند.

در عین‌حال، حزب کمونیست یونان همبستگی خود را با کمونیست‌ها و مردم روسیه و اوکرائین اعلام می‌کند. حزب کمونیست یونان آن‌ها را به تشدید مبارزه علیه ناسیونالیسم و شوونیسم، برای جلوگیری از گرفتار‌شدن میلیون‌ها کارگر در یک خصومت قومی که علل واقعی درگیری را پنهان می‌کند؛ به تشدید مبارزه خود برای تنها راه‌حل بدیلی که برای زحمتکشان وجود دارد و در یک راه رشد دیگر، در سوسیالیسم است، دعوت می‌کند.

https://www.idcommunism.com/2022/02/kke-on-recognition-of-so-called-peoples-.html#more

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2p8a5hpp