شفقنا

۳۰ مهر ۱۴۰۰

 

کرملین: مذاکرات پوتین و بنت، طولانی و سازنده بود

 

شفقنا- سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه، مذاکرات میان رئیس جمهوری کشورش و نخست وزیر رژیم صهیونیستی را طولانی و سازنده توصیف کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از شبکه خبری «آر تی عربی» روسیه، «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری این کشور (کرملین) شامگاه امروز (جمعه) اعلام کرد که نخستین مذاکرات میان «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری کشورش و «نفتالی بنت»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در شهر «سوچی» در ساحل دریای سیاه، به پایان رسیده و طولانی، سازنده و بسیار محرمانه بوده است.

پسکوف پیشتر ضمن اعلام این که مذاکرات دو طرف «در فضایی از روابط گرم» انجام شده، تاکید کرد که دیدار آنها صبح در سوچی آغاز شد جایی که بنت در یک سفر رسمی در پاسخ به دعوت پوتین، وارد این شهر شد و دستور کار دیدار نیز به طور ویژه شامل «توسعه همکاری دوجانبه و بررسی امنیت منطقه ای و وضعیت در سوریه، افغانستان و ایران» بوده است.

در همین حال، «زئیو الکین»، وزیر مسکن و سازندگی رژیم صهیونیستی نیز که بنت را در دیدار امروز با پوتین همراهی کرد، در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر، مذاکرات دو طرف را « بسیار مهم و موفقیت آمیز» خواند.

الکین که به زبان روسی صحبت می کند و مترجم نخست وزیر رژیم صهیونیستی هنگام گفت و گوی وی با رئیس جمهوری روسیه بود، در پیام توییتری خود همچنین تاکید کرد که دیدار آنها پنج ساعت و نیم به طول انجامیده است.

این در حالی است که پوتین در آغاز دیدار خود با بنت، روابط میان روسیه و رژیم صهونیستی را منحصر به فرد و دارای اعتماد متقابل توصیف کرده و ابراز امیدواری نمود که کابینه وی نیز با وجود نبردهای سیاسی داخلی در سرزمین های اشغالی، به رویکرد «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر سابق این رژیم در مورد روابط مسکو و تل آویو ادامه دهد.

رئیس جمهوری روسیه در اشاره به وجود آن چه نقاط تماس میان کشورش و رژیم صهیونیستی در رابطه با سوریه به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم خواند نیز اظهار داشت: برای بازگرداندن حاکمیت دولت در سوریه تلاش می کنیم و مسائل مورد اختلاف نیز میان ما وجود دارد که شمار آنها کم نیست با این حال نقاط تماس و فرصت هایی برای همکاری به ویژه در رابطه با مسائل مربوط به مبارزه با تروریسم نیز وجود دارد و به طور کلی مسائل متعددی هست که امکان دارد و می بایست آنها را بررسی کنیم.

پوتین ضمن پیشنهاد به بنت برای تبادل اطلاعات در رابطه با اوضاع منطقه و تاکید بر این که چنین اقدامی بسیار مفید خواهد بود، در مورد روابط اقتصادی و تجاری میان روسیه و اسرائیل نیز عنوان کرد که این روابط با موفقیت در حال توسعه است هر چند که هنوز از نظر حجم و اندازه در سطح پایینی قرار دارد.

رئیس جمهوری روسیه ضمن اعلام این که حجم مبادلات تجاری میان کشورش و اسرائیل با وجود محدودیت های مربوط به همه گیری نسل جدید ویروس کرونا (کووید-۱۹)، طی هفت ماه نخست سال جاری میلادی ۵۰ درصد افزایش یافته، به امکان همکاری دو جانبه در بخش های اقتصادی مربوط به فناوری های پیشرفته اشاره کرده و خاطر نشان ساخت که بررسی چنین فرصت هایی میان دو طرف در دوره نخست وزیری نتانیاهو آغاز شده است.

بنت نیز که برای نخستین بار از زمان تصدی منصب نخست وزیری رژیم صهیونیستی به روسیه سفر کرده، در آغاز دیدار با پوتین، وی را «دوست بسیار نزدیک و واقعی اسرائیل» توصیف نمود و اهمیت روابط با مسکو برای تل آویو را نیز مورد تاکید قرار داد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی ضمن تاکید بر این که رئیس جمهوری روسیه طی دو دهه گذشته فرآیند تقویت روابط میان مسکو و تل آویو را رهبری کرده و موفق شده آن را به سطح کنونی ارتقا دهد، از تصمیم خود برای بررسی تحولات سوریه و «تلاش های در راستای توقف توسعه برنامه هسته ای ایران» در این دیدار دو جانبه خبر داد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2dvyrnf3