توضیح «ابتکار کمربند و جاده»

 

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: ساوت چاینا مورنینگ پست
۵ ژوئیه ۲۰۲۱

 

چین و اوکرائین برای همکاری در پروژه‌های جاده، پل و راه‌آهن توافق کردند

 

چند روز پس از خروج کی‌یف از درخواست مشترک از پکن برای دسترسی رئیس حقوق بشر سازمان ملل به منطقه سین‌کیانگ، چین و اوکرائین توافق کرده‌اند تا همکاری‌ها را در پروژه‌های زیربنایی تقویت کنند.

تحلیل‌گران می‌گویند کی‌یف در تلاش برای ایجاد تعادل در روابط خود با پکن و غرب با یک چالش روبه‌رو است – به سرمایه‌گذاری چین و دسترسی به بازار آن نیاز دارد، اما به ایالات متحده به عنوان بزرگ‌ترین کمک‌کننده نظامی خود متکی است و به دنبال پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا است.

وزارت بازرگانی چین روز یک‌شنبه گفت که شرکت‌ها و موسسات مالی دو کشور تشویق خواهند شد تا در پروژه‌های جاده، پل و راه‌آهن با یکدیگر همکاری کنند. در این بیانیه آمده است که توافق‌نامه امضا شده بین پکن و کی‌یف در ۳۰ ژوئن باعث ارتقای روابط اقتصادی نزدیک‌تر بین دو کشوره و کمک و حمایت مورد نیاز برای پروژه‌های مشترک می‌شود.

به گفته تحلیل‌گران، در سال‌های اخیر همکاری‌های بیش‌تری بین چین و اوکرائین در زمینه‌های زیرساختی، نظامی، فناوری و علمی وجود داشته است و در ماه دسامبر آن‌ها توافق کردند که روابط را در چهارچوب «ابتکار کمربند و جاده» گسترش دهند.

لی لیفان، کارشناس ارشد آکادمی علوم اجتماعی شانگهای، گفت که هر دو طرف سود خواهند برد.

لی گفت: «چین قصد دارد در اولین سال از برنامه پنج ساله [اخیر] پروژه‌های سرمایه‌گذاری خارجی با کیفیت بالاتری داشته باشد، در عین‌حال اوکرائین برای حمایت از توسعه اقتصادی خود و هم‌چنین بازار چین برای صادرات مواد غذایی خود به سرمایه‌گذاری زیرساخت بیش‌تری نیاز دارد.»

بر اساس داده‌های وزارت بازرگانی، شرکت‌های چینی قراردادهای مهندسی جدیدی را در اوکرائین به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار برای هر یک از دو سال گذشته امضا کرده‌اند.

آخرین توافق کم‌تر از یک هفته پس از آن صورت گرفت که اوکرائین امضای خود را از بیانیه مشترکی که خواستار اجازه ناظران مستقل برای ورود به منطقه دورافتاده غربی سین‌کیانگ چین برای بررسی موارد نقض حقوق بشر علیه اویغورها و سایر اقلیت‌های مسلمان شده بود، پس گرفت.

به گفته لی، «نمی‌توان گفت که این عقب‌نشینی برای امضای توافق‌نامه زیرساختی یا دریافت واکسن بوده است، اما به طور کلی، اوکرائین به سرمایه‌گذاری و همکاری اقتصادی چین نیاز دارد.»

وی گفت که موضوع عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو هم‌چنین اوکرائین را به چین نزدیک‌تر خواهد کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده ماه گذشته به صراحت گفت که «باید دید» آیا اوکرائین به عضویت ناتو پذیرفته می‌شود یا نه، اقدامی که اوکرائین مدت‌ها به دنبال آن بود و روسیه به شدت با آن مخالفت کرد.

لی گفت: «اوکرائین فقط می‌تواند بیش‌تر به چین اتکا کند، زیرا اتحادیه اروپا و ناتو تاکنون علاقه زیادی به پیوستن اوکرائین به خود نشان نداده‌اند.»

یانگ جین، کارشناس امور روسیه از آکادمی علوم اجتماعی چین، گفت که این یک موازنه ظریف برای اوکرائین است.

یانگ گفت «روابط اوکرائین با غرب بسیار ظریف است زیرا از قدرت‌های غربی می‌خواهد با روسیه در مسائلی مانند کریمه مقابله کنند. اوکرائین در تلاش است تا موازنه‌ای بین چین، روسیه و ایالات متحده پیدا کند – بنابراین اکنون به دنبال روابط نزدیک‌تر با چین است و این امر توجه ایالات متحده را به خود جلب می‌کند.»

نه یانگ و نه لی معتقد نبودند که این رابطه به دلیل پیشنهاد شرکت «هوانوردی اسکای‌ریزون چین» برای کنترل شرکت هوا-فضای اوکراینی «موتور سیچ» آسیب خواهد دید. اوکرائین در ژانویه تحریم‌هایی را علیه شرکت «اسکای‌ریزون» اعمال کرد و در ماه مارس اعلام کرد که قصد دارد «موتور سیچ» را ملی کند.

یانگ گفت: «علی‌رغم این، رابطه چین – اوکرائین بمثابه شرکای استراتژیک تغییر نخواهد کرد… هر دو طرف تمایل دارند با هم در زمینه فناوری نظامی و کشتی‌سازی کار کنند.»

لی این نظر را تکرار کرد و گفت که زمینه برای همکاری در کشتی‌سازی، مهندسی هوا – فضا و توسعه تسلیحاتی وجود دارد.

https://www.scmp.com/news/china/diplomacy/article/3139897/china-ukraine-agree-work-together-road-bridge-and-railway

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/53rdfy57