تی.آر.تی فارسی

۱۲ ژوئیه ۲۰۲۱

گفتگوی تلفنی اردوغان با رئیس‌‌جمهور اسرائیل

 

رئیس‌جمهور ترکیه در تماس تلفنی با همتای اسرائیلی خود به پتانسیل همکاری بین دو کشور در زمینه‌های مختلف به‌ویژه انرژی، گردشگری و فناوری اشاره کرد.

رجب طیب اردوغان، ر‌ئیس جمهور ترکیه با اسحاق هرتزوگ، رئیس‌ جمهور اسرائیل تلفنی گفت‌وگو کرد.

اردوغان در تماس با هرتزوگ اظهار داشت جامعه جهانی انتظار دارد كه درگیری‌های فلسطین و اسرائیل در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل به طور دائمی و جامع حل شود.

رئیس‌جمهور ترکیه در تماس تلفنی با همتای اسرائیلی خود به پتانسیل همکاری بین دو کشور در زمینه‌های مختلف به‌ویژه انرژی، گردشگری و فناوری اشاره کرد.

اردوغان به اسحاق هرتزوگ بابت آغاز زمامداری وی به‌عنوان رئیس‌جمهور اسرائیل تبریک گفته و بر اهمیت روابط ترکیه – اسرائیل برای امنیت و ثبات خاورمیانه تاکید کرد.

 

***

تی.آر.تی فارسی

۶ ژوئیه ۲۰۲۱

آکار: هدف ترکیه تامین امنیت، رفاه و آرامش برادران افغانی‌مان است
وزیر دفاع ملی ترکیه: تامین امنیت و بهره‌برداری از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی از نظر آینده مردم

 

خلوصی آکار وزیر دفاع ملی ترکیه با اشاره براینکه، مذاکرات پیرامون تامین امنیت و بهره‌برداری از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی در افغانستان ادامه دارد، اظهار داشت، فردا با لوید جیمز آستین وزیر دفاع آمریکا بصورت تلفنی گفت‌وگو خواهیم کرد.

خلوصی آکار طی سخنانی در آنکارا، افغانستان را بعنوان «قلب آسیا» و یک کشور حائز اهمیت حساس ارزیابی کرد.

آکار با تاکید براینکه، ترکیه در چهارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل، از آغاز اولین ماموریت نیروی بین‌المللی پشتیبانی امنیتی ناتو در سال ۲۰۰۲ و از سال ۲۰۱۵ نیز به ماموریت حمایت قاطعانه کمک کرده است، اظهار داشت، در حال حاضر فرماندهی آموزش، پشتیبانی و مشاوره نیروهای مسلح ترکیه به ماموریت خود در کابل ادامه می‌دهد.

آکار با اشاره براینکه، تامین امنیت و بهره‌برداری از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی از نظر آینده مردم افغانستان اهمیت فراوانی دارد، تصریح کرد، مذاکرات در باره این موضوع ادامه دارد. در مورد نحوه پیشبرد این کار به اتفاق دیگر کشورها فعالیت می‌کنیم.

خلوصی آکار ضمن یادآوری اینکه، فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی از ۶ سال بدین‌طرف توسط ترکیه بهره‌برداری می‌شود، گفت، می‌دانیم که فعال بودن فرودگاه الزم است. در صورت عدم فعالیت فرودگاه، سفارتخانه‌ها بسته شده و در چنین وضعیتی افغانستان بصورت یک دولت تجرید شده درآمده و از نظر روابط بین‌المللی دچار مشکلات جدی خواهد شد.

آکار در ادامه افزود، می‌خواهیم برای منافع ترکیه و افغانستان به نتیجه مناسبی برسیم. هدفمان، تداوم کمک‌هایمان به تامین امنیت، رفاه و آرامش برادران افغانی است. در این چهارچوب فردا با آستین وزیر دفاع آمریکا گفت‌وگوی تلفنی انجام خواهیم داد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/ydvk9e8b