تارنگاشت عدالت – دوره سوم

منبع: وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین
نهم مه ۲۰۲۱

اظهارات هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه دربارۀ حملات زنجیره‌ای مرگبار در افغانستان، ۹ مه ۲۰۲۱

 

پرسش: به گفته وزارت امور خارجه افغانستان، در بعدازظهر ۸ مه به وقت محلی، در نزدیکی یک مدرسه ابتدایی دخترانه در کابل حملات زنجیره‌ای صروت گرفت، حداقل ۵۰ نفر را کشت و بیش از ۱۰۰ نفر را که اکثر آن‌ها دانش‌آموزان دبستانی بودند زخمی کرد. هیچ سازمان تاکنون مسئولیت نپزیرفاه است. آیا چین نظری دارد؟ آیا در میان زخمی‌ها شهروندان چینی وجود دارد؟

پاسخ: ما از این اقدامات بهت‌زده شدیم و این اقدامات خشونت‌بار را محکوم می‌کنیم. ما از درگذشت قربانیان عمیقاً متأسفیم و تسلیت‌های صمیمانه خود را به خانواده‌های داغدیده اعلام می‌کنیم. عدم وجود شهروند چینی در میان زخمی‌ها تأیید شده است.

چین با افراط‌گرایی خشونت‌بار در همه مظاهر آن مخالف است. ما به حمایت قاطع خود از دولت و مردم افغانستان در تلاش آن‌ها برای مقابله با تروریسم و حراست از امنیت و ثبات ملی ادامه خواهیم داد. ما هم‌چنین آماده‌ایم با جامعه بین‌المللی برای کمک به افغانستان در برقراری هر چه زودتر صلح کار کنیم.

لازم به یادآوری است که اعلام ناگهانی اخیر خروج کامل نیروهای ایالات متحده از افغانستان به حملات انفجاری متوالی در سراسر کشور انجامیده، شرایط امنیتی را وخیم نموده و صلح و ثبات و هم‌چنین زندگی و ایمنی مردم را تهدید می‌کند. چین از سربازان خارجی مستقر در افغانستان می‌خواهد امنیت مردم در کشور و منطقه را در نظر بگیرند، برای جلوگیری از ایجاد هرج‌و‌مرج و مصیبت برای مردم افعانستان، به روشی مسئولانه خارج شوند.

https://www.fmprc.gov.cn/mfa_eng/xwfw_665399/s2510_665401/2535_665405/t1874441.shtml

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/ruks874