تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: نقطه مرجع (riktpunkt)، پایگاه خبری حزب کمونیست سوئد
۲۶ دسامبر ۲۰۲۳
برگردان فارسی: ۷ دی‌ماه ۱۴۰۲

آخرین سرباز فرانسوی نیجر را ترک کرد – اما حالا چی؟

 

پس از کودتای تابستان گذشته، وضعیت در نیجر به آرامی اما مطمئناً تثبیت‌شده و تهدیدهای مداخله ،از جمله توسط نیجریه، فروکش کرده است. در عین‌حال، آخرین سرباز فرانسوی اکنون کشور را ترک کرده است و روشن نیست در آینده چه رخ خواهد داد.

بازنده آشکار پس از کودتای ۲۶ ژوئیه سال جاری در نیجر، فرانسه بود، که جای پای دیگری را در منطقه ساحل از دست داد. جمعه پیش از شب کریسمس، آخرین سرباز فرانسوی کشور را ترک کرد و سفارت فرانسه در این کشور نیز تعطیل شد. با این وصف، آنچه باقی مانده است، سربازان آلمانی و آمریکایی هستند، که در حین ایجاد روابط نزدیک با نیروهای روسیه، آفتابی نمی‌شوند. در این بستر، چین نیز دیده می‌شود که به کار خود بر روی طولانی‌ترین خط لوله نفت آفریقا ادامه می‌دهد.

حدوداً هم‌زمان با تکمیل خروج فرانسه، بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان در نیامی، پایتخت نیجر بود تا رژیم جدید را از ادامه توافق‌های قدیمی مطمئن سازد. البته، بلافاصله پس از کودتا، لحن متفاوت بود و همه همکاری‌ها قطع شد و همه کمک‌ها به کشور متوقف گردید. هم‌چنین ۱۳۰۰ سرباز آمریکایی هنوز در این کشور هستند، و هم‌چنان پایگاه هواپیماهای بدون سرنشین خود را دارند.

با این حال، از زمان کودتا، روسیه نقش مهمی ایفا می‌کند، و اخیراً یونس بک یوکوروف، معاون وزیر دفاع روسیه، از نیجر بازدید کرد، و دو طرف یک توافق‌نامه مخفیانه امضاء کردند. روسیه هم‌چنین با بورکینافاسو ارتباط نزدیک برقرار کرده است، از جمله قول داده است که در آن‌جا یک نیروگاه هسته‌ای بسازد و به خدمات بهداشتی این کشور کمک کند.

در حالی‌که بازی قدرت‌‌های بزرگ تشدید می‌شود و بورژوازی در نیجر بین روسیه، آلمان و ایالات متحده مانور می‌دهد، چین بی سر و صدا، به تقویت روابط اقتصادی با این کشور ادامه می‌دهد – ساخت طولانی‌ترین خط لوله نفت آفریقا طبق برنامه ادامه می‌یابد، چیزی که نقش مهمی را در اقتصاد نیجر ایفا خواهد کرد.

https://riktpunkt.nu/2023/12/den-sista-franska-soldaten-har-lamnat-niger-men-vad-hander-nu/