تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

پنج‌شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲

آغاز کار ۴۳-مین اجلاس آسه‌ آن در جاکارتا

چهل‌و‌سومین اجلاس سران آسه‌آن (انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا) با توجه به اهمیت روزافزون جنوب شرق آسیا و تلاش قدرت‌های بزرگ برای تقویت مواضع خود در آن، روز چهارشنبه ۶ سپتامبر ۲۰۲۳ در جاکارتا، پایتخت اندونزی آغاز شد.

جی. ویدودو رئیس‌جمهور اندونزی گفت «ما توافق کردیم که نمایندگان هیچ قدرتی را حذف نکنیم. بیایید کشتی خود را به یک میدان که ویرانگر خواهد بود تبدیل نکنیم.» و انور ابراهیم، نخست‌وزیر مالزی، گفت باید از اتحادیه در برابر اقدامات «تفرقه‌انگیز» قدرت‌های بزرگ حفاظت نمود.

این اجلاس با شرکت نمایندگان ۹ کشور از ۱۰ عضو آسه‌آن برگزار می‌شود. میانمار، که قرار بود در سال ۲۰۲۶ ریاست ادواری آسه‌آن را عهده‌دار شود، پس از آن‌که کشورهای عضو حضور دولت کودتایی آن‌را منع کردند در اجلاس کنونی حضور ندارد. ریاست ادواری آسه‌آن برای سال ۲۰۲۶ به فیلیپین داده شده است. فردیناند مارکوس پسر رئیس‌جمهور فلیپین در این اجلاس گفت: «ما پایه‌های انجمن خود را تقویت خواهیم کرد و آسه‌آن فصل جدیدی را آغاز می‌کند.»

در این اجلاس لی چیانگ، نخست‌وزیر چین به جای شی‌جین پینگ، رئیس‌جمهور چین حضور دارد. لی در ابتدای این نشست با ابراز خرسندی از ثبات روابط اقتصادی گفت: «ما به دنبال موارد توافق هستیم و اختلافات را کنار می‌گذاریم. ما هدف مشترک تلاش خستگی‌ناپذیر برای صلح را داریم.» وی افزود: «تا زمانی که در مسیر درست باقی بمانیم، بدون توجه به طوفان‌ها، همکاری چین و آسه‌آن قوی‌تر از همیشه خواهد بود.»

نشست چهارشنبه بیش‌تر بر موضوعات منطقه‌ای تمرکز نمود، در حالی‌که نشست امروز، پنج‌شنبه ۷ سپتامبر با شرکت ۱۸ کشور به موضوعات جغرافیای سیاسی (ژئوپولیتیک) خواهد پرداخت.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در نشست امروز شرکت دارد و در کنار فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن و یون سوک گئول، رئیس‌جمهور کره جنوبی، در نشست آسه‌آن+۳ با لی پیانگ دیدار خواهد کرد.

رئیس‌جمهور کره جنوبی از اعضای آسه‌آن خواست برای مقابله با شلیک موشک‌های پیونگ‌یانگ متحداً با سئول همکاری کنند و گفت که این موشک‌ها «یک تهدید فوری و حیاتی» هستند.

کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده نیز وارد جاکارتا شد. جان کربی، نماینده شورای امنیت ملی ایالات متحده در ارتباط با شفر هریس هریس گفت وی «در مطرح کردن مسئولیت‌های ما به عنوان یک قدرت در اقیانوس آرام تردید نخواهد کرد… هفت پیمان که ما [ایالات متحده] ایجاد کرده‌ایم در ارتباط با هند اقیانوس آرام هستند، بنابراین معاون رئیس‌جمهور به صراحت اعلام می‌کند که ایالات متحده این مسئولیت‌ها را جدی می‌گیرد.»