تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: گرانما
۲۸ اکتبر ۲۰۲۲

آینده باید متعلق به سوسیالیسم باشد (+ ویدئو) دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس‌جمهور کوبا، با دوستانی که از مناطق جغرافیایی مختلف برای شرکت در این ۲۲-مین «همایش جهانی احزاب کمونیست و کارگری» به جزیره آمده‌اند دیدار کرد.

کوبا برای نخستین‌بار صحنه این نوع رویدادی است که امروز با حضور ۱۴۲ نماینده از ۵۷ کشور و ۷۳ حزب کمونیست و کارگری تأملات خود را در هاوانا آغاز می‌کند. رئیس‌جمهور درباره این نشست که با شعار اصلی «متحد، ما نیرومندتر هستیم» تا ۲۹ ادامه خواهد یافت تأکید کرد که این تبادل نظرات را برای بحث درباره وضعیت بسیار نامشخص در جهان ایجاد می‌کند.

رئیس دولت در اتاق پورتوکاررو [رنه پورتوکاررو، نقاش و هنرمند کوبایی – عدالت]، از این نشست به مثابه فرصتی برای «ردیابی استراتژی‌های اتحاد بین همه نیروهای سیاسی، کمونیست‌ها، چپ‌ها، در رویارویی با چالش‌های بزرگی که در سطح هر کشور، در سطح منطقه‌ای، و در سطح بین‌المللی، پیش از همه در رویارویی با سیاست‌های امپریالیستی، همه سیاست ‌سرمایه‌داری که این همه مصیبت برای این جهان، در درجه اول، برای طبقه کارگر، برای کارگران، و هم‌چنین برای خلق‌های ما به بار آورده‌اند» یاد نمود.

وی در کنار روبرتو مورالس اوجدا، عضو هیأت سیاسی و دبیر کمیته مرکزی حزب کمونیست، و دیگر اعضای دبیرخانه، به یک ایده مرکزی و واحد اشاره کرد: مبارزه با سرمایه‌داری و علیه سرمایه‌داری

او درباره روزهای پیچیده‌ای که کوبا تجربه می‌کند و منطق امپریالیستی که به دنبال خفه کردن انقلاب است، از محاصره تشدید شده، نحوه مواجهه جزیره و غلبه آن بر کووید-۱۹، ‌این‌که دولت ایالات متحده به معنای واقعی کلمه اکسیژن جزیره را مسدود کرده است، سخن گفت.

او درباره منطق سوسیالیستی به مثابه پاسخ به هر جنگ، از روش‌های مشارکتی که کشور با آن کار می‌کند، از حزب کمونیست و از دولت، از ارزش پرورش نیروهای انقلابی، کار با نسل‌های جدید، از نبرد اقتصادی، و مقاومت خلاقانه صحبت کرد.

وی هم‌چنین از این‌که نگذاریم شکست بخوریم، از اتحاد و تداوم، و از جهانی‌سازی همبستگی سخن گفت و اظهار داشت که «آینده باید متعلق به سوسیالیسم باشد»، زیرا سرمایه‌داری از نظر حفاظت و رهایی برای نوع بشر چیزی نشان نداده است.

https://www.granma.cu/mundo/2022-10-28/el-futuro-tiene-que-ser-del-socialismo-28-10-2022-00-10-47

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/52unzrbv