تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: بلومبرگ
۲۹ ژوئن ۲۰۲۱

نویسنده: ژپینگ هوانگ

 

هر پائیز معدنکاران چینی بیت‌کوین، جنوب کشور را که در زمینه تولید برق‌آبی غنی است در جستجوی ذغال‌سنگ ارزان برای تأمین سوخت برخی از بزرگ‌ترین عملیات رمز ارز جهان به سمت شمال ترک می‌کنند. آن‌ها صدها کیلومتر درکامیون‌های مملو از قطعات، مانند پرندگان مهاجر در جستجوی آب‌و‌هوای کامل، برای اسکان تا فصل بارانی بهار در مناطق مرزی و بازگشت دوباره به جنوب، کوچ می‌کنند.

اما امسال، بسیاری از تولیدکنندگان چینی رمز ارز – گروهی که در یک زمان بیش از ۷۵ درصد نیروی تولید بیت‌کوین جهان را تولید می‌کرد – کوچ طولانی‌تری را پیش گرفته‌ و ممکن است هرگز بازنگردد.

در ماه مه، مقامات بلندپایه پکن خواهان سرکوب دوباره رمز ارزها شدند. پس از این‌که تولیدکنندگان رمز ارز علی‌رغم سیاست‌های سختگیرانه کشور به حال خود رها شده بودند، دولت‌های محلی در مناطقی مانند مغولستان داخلی و سیچوان، بطور ناگهانی برق رایانه‌های تخصصی را که در انبارها و مراکز داده بیت‌کوین تولید می‌کردند قطع کردند. بسیاری از تولیدکنندگان بیت‌کوین محل‌های خود را ترک کرده و عملیات خود را کاملاً متوقف نمودند. براساس داده‌ها مرکز رصد «آمار تولید بیت‌کوین» کل نیروی رایانه‌ای شبکه جهانی تولید بیت‌کوین از آغاز ماه گذشته ۶۰ درصد کاهش یافته است.

اکنون، بسیاری از تولیدکنندگان چینی بیت‌کوین به خارج از چین – از ایالات متحده تا روسیه و قزاقستان ( و ایران – عدالت] نگاه می‌کنند. فرانسیس سوارز شهردار میامی به «سی.ان.بی.سی» گفت که شهر او از تولیدکنندان چینی بیت‌کوین استقابل می‌کند و انرژی هسته‌ای آن‌را به رخ کشید. وی گفت: «ما با شرکت‌های زیادی در گفت‌و‌گو هستیم و فقط به آن‌ها می‌گویم “هی، ما می‌خواهیم شما به این‌جا بیایید.»

انگیزه حرکت‌های ضد رمز ارز دویت چین چیست؟ اولاً، مقامات از مصرف عظیم برق تولید بیت‌کوین – که سالانه از کل مصرف برق هلند بیش‌تر است – نگران شده‌اند، بویژه زمانی که شی جین‌پینگ هدف‌های اقلیمی بلندپراوزانه‌ای را تعیین کرده است. دلیل دیگری که کم‌تر از آن صحبت می‌شود چالشی است که ظهور رمز ارز در برابر ثبات مالی پکن قرار می‌دهد. تولیدکنندگان رمز ارز باید برای پرداخت صورتحساب برق، پرداخت اجاره و خرید رایانه و تجهیزات جدید تولید خود را با یوآن مبادله نمایند. این بیت‌کوین تازه تولید شده در داخل چین وارد معاملات دیگری می‌شود که دنبال کردن آن برای نهادهای نظارتی دشوار است.

انگیزه قوی برای کنترل و پیش‌بینی، بانک مرکزی جین را به صدور یوآن دیجیتال سوق داد – که هنوز به مثابه پشتیانی از ابزار پرداخت مورد استفاده بخش خصوصی مانند «نرم‌افزار گروه اَنت علی‌بابا» در مرحله آزمایش است. این هم‌چنین انگیزه نخستین سرکوب مبادله رمز ارز در سال ۲۰۱۷ بود.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/cenxb94w