تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۲۹ نوامبر ۲۰۲۲

اعتراضات از روز جمعه در شهر ارومچی، مرکز استان سین‌کیانگ در شمال غربی این کشور آغاز شد و در روزهای بعد به شهرهای بزرگ‌تر از جمله پکن و شانگهای گسترش یافت.

 

اعتراضات در چین علیه سیاست‌های کووید-۱۹

 

اعتراضات از روز جمعه در شهر ارومچی، مرکز استان سین‌کیانگ در شمال غربی این کشور آغاز شد و در روزهای بعد به شهرهای بزرگ‌تر از جمله پکن و شانگهای گسترش یافت.

در آخر هفته، در چین اعتراضاتی علیه سیاست‌های کووید-۱۹ دولت برگزار شد. اعتراضات از روز جمعه در شهر ارومچی، مرکز استان سین‌کیانگ در شمال غربی کشور آغاز شد و در روزهای بعد به شهرهای بزرگ‌تر از جمله پکن و شانگهای گسترش یافت. در برخی از دانشگاه‌های کشور نیز تظاهراتی برگزار شد.

معترضان مسائل را در ارتباط به سیاست‌های سختگیرانه قرنطینه اتخاذ شده توسط دولت‌های محلی در مناطق مختلف کشور مطرح کرده و خواستار لغو آن سیاست‌ها شده‌اند. گزارش‌ها حاکی از درگیری روز یک‌شنبه میان پلیس و معترضان در شانگهای بود.

تظاهرات پس از آن آغاز شد که حداقل ۱۰ نفر در حادثه آتش‌سوزی در ارومچی کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شدند.

این تصور وجود دارد که قرنطینه شدید مانع از فرار مردم شد و سیاست‌های مرتبط با کووید-۱۹ مسئوول مرگ‌ها در ارومچی بوده است. با این حال، برخی از سازمان‌های رسانه‌ای گزارش داده‌اند که چنین نیست.

سیاست‌های «کووید صفر» اتخاذ شده توسط چین برای مدتی مرکز بحث در این کشور بوده است. دولت استدلال کرده است که این سیاست برای جلوگیری از تعداد بالای مرگ و میر ضروری است. نرخ پایین مرگ و میر چین در اثر همه‌گیری، که در اواخر سال ۲۰۱۹ در این کشور شیوع یافت، در سطح جهانی تایید شده است. ایالات متحده در این ماه، تاکنون بیش از ۲۰ هزار مورد مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را شاهد بوده است، در حالی که مرگ و میر مرتبط با آن در چین تقریباً ناچیز است. چین در اوایل این ماه کاهش برخی از هنجارها را اعلام کرد، و در عین حال به سیاست اصلی «کووید صفر» پای‌بند ماند.

در روز شنبه، چین بیش از ۴۰ هزار مورد تایید شده ابتلا به کووید-۱۹ را گزارش داد، که اکثر آن‌ها بدون علائم بالینی هستند. موارد ابتلا، به دلیل ظهور گونه‌های جدید و عفونی‌تر ویروس، در حال افزایش است.

زمانی که سایر نقاط جهان تا حد زیادی اقدامات قرنطینه را متوقف کردند، مردم در بسیاری از شهرهای چین تحت قرنطینه‌های شدید، گاهی اوقات برای ماه‌ها، قرار داشتند. جدای از قرنطینه، چین به آزمایش‌های انبوه مکرر و ردیابی دقیق ویروس ادامه می‌دهد. برخی از شهرها بارها و بارها قرنطینه را اعمال کرده‌اند که منجر به خشم و استیصال در میان بخش‌هایی از مردم شده است، و گهگاه به اعتراضات در مقیاس کوچک انجامیده است.

در پی اعتراضات، گزارش‌های رسانه‌ها حاکی از آنند که مقامات محلی برخی از محدودیت‌ها را در برخی مناطق کاهش داده‌اند. مقاله‌ای در گلوبال تایمز می‌گوید مقامات بهداشتی هیآت‌هایی را برای نظارت بر اجرای مقررات توسط مقامات محلی اعزام کرده‌اند. در این مقاله به نقل از کارشناسان اشاره شده است که «برخی از مقامات محلی رویکرد «یک سیاست برای همه» را در پیش گرفتند و زیاده‌روی‌هایی را مرتکب شدند، و بار منابع پزشکی و ساکنان محلی را افزایش داده‌اند، و برخی از مکان‌ها اقدامات جدید را به طور کامل دنبال نکرده‌اند، و این نیز تأثیر بر خدمات اقتصادی و عمومی برای معیشت را نیز تشدید کرده است.»

https://peoplesdispatch.org/2022/11/29/protests-take-place-in-china-against-covid-19-policies/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2h2f8325