تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری
۲۶ آوریل ۲۰۲۲

اول ماه مه ۲۰۲۲: «متحد، ادامه می‌دهیم! برای تأمین نیازهای معاصرمان، علیه بربریت امپریالیستی-سرمایه‌داری!
زنده باد هجدهمین کنگره جهانی اتحادیه کارگری!

 

فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری، به مناسبت روز اول ماه مه ۲۰۲۲، به کارگران در تمام قاره‌ها – به همه کسانی که کارشان حتا در شرایط دشوار همچنان چرخ‌های زندگی را می‌گرداند و به تولید همه کالاهای ضروری ادامه می‌دهند، درود می‌فرستد.

کارگران مهاجری که در شیکاگو، در ماه مه ۱۸۸۶ برای برقراری ۸ ساعت کار در روز رزمیدند و جان خود را فدا کردند، راه را برای طبقه کارگر بین‌المللی برای مطالبه حقوق خود هموار نمودند.

جنبش کارگری طبقه-محور بین‌المللی، از طریق صفوف فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری، میراث مبارزاتی خود را ارج می‌نهد و تحت هر شرایطی، علی‌رغم مشکلات، به مبارزه برای برآوردن نیازهای معاصر کارگران و لغو استثمار، برای رهایی طبقه کارگر و رهایی آن از بربریت سرمایه‌داری ادامه می‌دهد.

 

در آستانه کنگره هجدهم

 

اول ماه مه ۲۰۲۲ مصادف با هجدهمین کنگره جهانی اتحادیه‌های کارگری است که در ۶، ۷ و ۸ مه ۲۰۲۲ در رم برگزار می‌شود.

در روز اول ماه مه ۲۰۲۲، این روز مهم برای طبقه کارگر بین‌المللی، مبارزان اتحادیه‌های کارگری از اقصی نقاط جهان برای رفتن به رم آماده خواهند شد تا در مهم‌ترین رویداد طبقه ما- در هجدهمین کنگره جهانی اتحادیه‌های کارگری- شرکت نمایند، تا نیروهای خود را علیه بربریت سرمایه‌داری و علیه امپریالیسم متحد کنند.

فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری به اعضای و دوستان خود در سراسر جهان افتخار می‌کند.

در دوره گذشته، هیچ گوشه‌ای از دنیا نبود که در آن نشانه‌ای از کنش طبقه‌ کارگر نباشد، و اعضای فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری، چه در جبهه‌های همه‌گیری یا در مبارزات اجتماعی و طبقاتی، در خط مقدم مبارزه نباشند. این تجربه بحث‌های جمعی و قطع‌نامه‌های ما را در طول کنگره هدایت خواهد کرد.

در شرایط کنونی بحران ژرف اقتصادی سرمایه‌داری و رقابت شدید بین مراکز گوناگون امپریالیستی برای کنترل بازارهای جدید، قدرتمندترین سلاح ما انترناسیونالیسم و همبستگی است. ما در کنار مردم قهرمان کوبا، مردم فلسطین می‌ایستیم، ما همبستگی خود را با مردم ونزوئلا، سوریه، لبنان، اوکرائین ابراز می‌کنیم و خواهان پایان جنگ هستیم. هر خلقی حق دارد در مورد حال و آینده خود آزادانه و دموکراتیک، بدون هیچ‌گونه مداخله امپریالیستی تصمیم بگیرد. ما مداخله ناتو را که آتش جنگ در اوکرائین را نیز روشن کرده است، محکوم می‌کنیم. ما خواهان انحلال ناتو هستیم که در ۲۵ سال گذشته دو جنگ را در اروپا به راه انداخته است: در یوگسلاوی در سال ۱۹۹۹ و اکنون در اوکرائین، همانطور که جنگ‌ها در لیبی، افغانستان و عراق را به راه انداخت.

امروز، در حالی که فناوری و پیشرفت علمی به افزایش ثروت اجتماعی تولید شده کمک کرده است، شرایط زندگی طبقه ما بدتر شده است. در هر کشور سرمایه‌داری، کارفرمایان به دستاوردهای طبقاتی ما حمله می‌کنند: دستمزدها، حقوق بازنشستگی و تامین اجتماعی را می‌ربایند، همه چیز را خصوصی می‌کنند، حتا در حمله به حق مقدس اعتصاب تردید نشان نمی‌دهند! اعتصاب نیرومندترین سلاحی است که در دست داریم و به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهیم آن‌را محدود سازد، به حاشیه براند یا به یک متن مرده مبدل نماید!

رویارو با این وضعیت، فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری کارگران، جنبش سندیکایی بین‌المللی طبقه-محور را فرامی‎خواند در اول ماه مه در هر کشور جهان اعتصابات، تظاهرات، تجمعات را سازماندهی کنند، اقداماتی را که قیام کارگری در شیکاگو را گرامی خواهد داشت، انترناسیونالیسم آن‌ها را نشان خواهد داد و حقوق معاصر برای طبقه کارگر در هر کشور را مطالبه خواهد نمود، و هجدهمین کنگره جهانی اتحادیه کارگری را مطرح خواهد کرد.

مردان و زنان شاغل، جوانان، بیکاران، کارگران مهاجر، پناهندگان،
اول ماه مه ۲۰۲۲ باید گامی رو به پیش برای جنبش بین‌المللی کارگری و سندیکایی در هر کشور، منطقه و بخش باشد. ما شما فرامی‌خوانیم که در هر کشور با جنبش طبقه-محور هم‌صدا شوید، با فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری هم‌صدا شوید. ما با رزمندگی و انترناسیونالیسم می‌توانیم مبارزه خود را برای روابط کارگری بهتر، برای شرایط زندگی بهتر، برای یک جامعه‌ بدون استثمار، برای جامعه‌ای که در آن نیازهای طبقه کارگر و مردم در اولویت قرار دارد، تقویت نماییم.

فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری از اعضا، دوستان، و کارگران در سراسر جهان می‌خواهد که پرچم مبارزات تاریخی خلق‌ها را به اهتزاز درآورند و یک‌بار دیگر اعتصاب اول ماه مه را، آنگونه که باید توسط طبقه کارگر چهان جشن گرفته شود، سازمان دهند.

رفقای گرامی،
فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری گام دیگری به پیش برمی‌دارد، هجدهمین کنگره جهانی اتحادیه‌های کارگری را سازماندهی می‌کند، کنگره‌ای که به هر مبارز صادق، در هر گوشه از کره زمین تعلق دارد.

ما از شما دعوت می‌کنیم که به طور گسترده در تدارک آن، در تبلیغات آن، اما بالاتر از همه در انتشار تصمیمات آن شرکت کنید.

ما همه نیروهای مبارز جنبش جهانی کارگری را برای جهانی بهتر متحد می‌کنیم.

ایستگاه بعد رم: ۸-۶ مه ۲۰۲۲، هجدهمین کنگره جهانی اتحادیه‌های کارگری.

دبیرخانه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری

http://www.wftucentral.org/may-day-2022-united-we-continue-for-the-satisfaction-of-our-contemporary-needs-against-imperialist-capitalist-barbarity/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2p8thdm6