اشتراک

برگردان: م. چابکی
برگرفته از: سایت حزب کمونیست بلاروس

 

بیانیه حزب کمونیست‌های ایالات متحده آمریکا در مورد عملیات نظامی روسیه در اوکراین

 

زمان دیپلماسی با گسترش ناتو و کارزار خشونت آمیز، نسل کشی مداوم علیه جمهوری خلق مستقل لوگا نسک و دونتسک متوقف شد.

بیش از ۳۰ سال، روسیه از ناتو تقاضا کرد تا توسعه ‌طلبی را به پایان برساند . نگرانی امنیتی روسیه را جدی بگیرد . اما سردمداران ایالات متحده – اتحادیه اروپا – ناتو نه تنها نگرانی‌های امنیتی روس‌ها را نادیده گرفتند، بلکه زمانی که ارتش اوکراین با تسلیحات تهیه شده توسط ایالات متحده – ناتو به ساکنان دونباس شلیک کرد، سکوت اختیار کردند و در نهایت نیز راه را برای درگیری امروز هموار ساختند.

حزب کمونیست ایالات متحده سال هاست که تحولات روسیه، و اوکراین را دنبال می کند. ما در همبستگی کامل با خلق های لوگانسک و دونتسک هستیم که علیه رژیم فاشیستی «باندرا» تحت حمایت ایالات متحده آمریکا – اروپا و ناتو در کیف می جنگند.

تاریخچه افزایش تنش با روسیه و چین درسیستم آمپریالیستی نشان می‌دهد، ضد انقلاب در اتحاد شوروی از سال ۱۹۹۱ به طور فعال به دنبال سلطه، و نابودی در سطح بین‌المللی بوده. رهبری واشنگتن به عنوان نظام تک قطبی لبیرال بین‌الملل به سرعت دست به تغییرجهان به شکل سرمایه‌داری خود زدند.

رهبران ایالات متحده و غرب به گارباچف، دبیر کل شوروی و یلتسین، رئیس‌جمهور روسیه، به آنان قول «یک اینچ به شرق» دادند. آن‌ها بارها در طول سی سال گذشته با گسترش ناتو، از ۱۲ کشور به ۳۰ کشور و در سال ۲۰۲۲، با نزدیک شدن ۶۰۰ مایلی به مرز روسیه، وعده‌های خود را زیر پا گذاشتند.

ایالات متحده و ناتو به زور یوگسلاوی سوسیالیستی را در دهه ۱۹۹۰ تجزیه وکوزوو را درنهایت به عنوان یک تحت‌الحمایه و پایگاه نظامی خارج از خاک صربستان تبدیل کردند.

متأسفانه، بسیاری با خیال راحت بمباران بلگراد، قتل‌عام‌ها، استفاده از مواد رادیواکتیو ضعیف در مهمات، و تنش‌های قومی- مذهبی که توسط امپریالیست‌های ایالات متحده – اتحادیه اروپا – ناتو دامن زده شد به فراموشی سپرده‌اند.

پوتین حتی در سخنرانی اخیر خود درباره به رسمیت شناختن جمهوری‌های دونتسک و لو گانسک اعتراف کرد که در سال ۲۰۰۰ با بیل کلینتون در مورد پیوستن روسیه به ناتو صحبت کرد، اما با مخالفت مواجه شد. امپریالیسم آمریکا حتی تحمل رقیب سرمایه‌داری دیگری را در جهان نداشت .

ایالات متحده و ناتو به تخریب افغانستان، عراق، لیبی، سوریه و یمن ادامه دادند. در سال ۲۰۱۴، ایالات متحده و ناتو یک کودتای فاشیستی در اوکراین علیه یک دولت منتخب دموکراتیک ترتیب دادند. امپریالیست‌های آمریکا و ناتو به کاشتن تخم نفاق و خشونت در خارج از اروپا ، آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین ادامه می دهند.

ایالات متحده و ناتو با کودتای فاشیستی در اوکراین در سال ۲۰۱۴ یک حکومت نظامی فاشیستی را به قدرت رساند که خاطره و میراث استپان باندرا، رهبر سازمان ملی گرایان اوکراین (OUN) را که در طول جنگ جهانی دوم مسئول قتل ۲۰۰۰۰۰ یهودی اوکراینی ( ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۵) بود، بازسازی کرد.

در ژوئیه ۱۹۴۱، اندکی پس از حمله نازی‌ها به اتحاد جماهیر شوروی، OUN جزوه ای در لویو منتشر کرد که در آن به یهودیان اعلام شد: «سرهای شما را به پای هیتلر خواهیم انداخت!»

رژیم کودتا پس از سال ۲۰۱۴ به باندرا بالاترین عنوان «قهرمان ملی اوکراین» را اعطا کرد و قانونی را که نام او ممنوع کرده بود بعنوان «قهرمان ملی» به تصویب رساند.

نئونازی‌ها در رژیم کودتا وارد زندگی نظامی و سیاسی مردم اوکراین شدند . دراین دوره گردان آزوف هار‌ترین راستگریان فاشیست ، اوکراینی‌های مرتکب جنایات فجیع شدند ….از جمله آتش زدن ساختمان خانه اتحادیه‌های کارگری در اودسا در سال ۲۰۱۴ و کشته شدن ۴۸ نفر را جهانیان فراموش نکردند. علاوه بر این، ساکنان دونستک و لوگانسک بیش از ۸ سال از حملات و بمباران وحشیانه این تشکل‌های شبه‌نظامی نئونازیسم باندرا قرار گرفته‌اند و همچنان رنج‌های جنگ را تحمل می‌کنند. که از نظر روس‌ها یادآور تهاجمات وحشیانه ناپلئون در قرن ۱۹ و آلمان نازی در قرن ۲۰ است . اتحاد جماهیر شوروی که شامل اوکراین هم می‌شد، با هم ارتش‌ نازی را شکست دادند و دشمن را به عقب راندند. ده‌ها میلیون نفر در این جنگ قهرمانانه جان باختند.

اتحاد جماهیر شوروی اروپا را از استبداد و فاشیسم نجات داد. این بار فاشیست‌ها در تلاش‌اند روسیه را در تنگنا قرار دهند ، در مورد ناتو با به قدرت رساندن حکومت فاشیستی در اوکراین. پس از سال ۲۰۱۴ روس‌ها تسلیم نشدند وامروز نیز اجازه محاصره به فاشیست‌ها نداده‌اند.

دیگر ریاکاری ایالات متحده است که در رویارویی با اتحاد شوروی و کوبا در جریان بحران موشکی کوبا نشان داده شد. زمانی که کوبا به عنوان یک کشور مستقل از اتحاد جماهیر شوروی درخواست کمک نظامی و استقرار تسلیحات هسته‌ای برای دفاع از انقلاب نوپا در برابر امپریالیسم آمریکا نمود تا با جلوگیری از تلاش‌های سیا برای سرنگونی فیدل کاسترو اقدام کند، ایالات متحده نگران امنیت خود به استناد به دکترین مونرو با شوروی و کوبایی‌ها درگیر شد و تقریباً جهان را به آستانه نابودی هسته‌ای گشاند. خوشبختانه دیپلماسی پیروز گردید و از جنگ کامل جلوگیری شد. این واقعیت که نگرانی‌های امنیتی روسیه در مورد اوکراین، با گسترش ناتو و تسلیحات هسته‌ای باید کنار گذاشته شود این ریاکاری و بدبینی عمیق ایالات متحده و متحدانش در ناتو را نشان می‌دهد.

کمونیست ها همیشه در صف اول مبارزه برای صلح و دوستی میان همه خلق‌های خود و ملت‌ها هستند. ما برادری، دوستی همبستگی مردمان اتحاد جماهیر شوروی و اوکراین را به یاد می‌آوریم. میلیون‌ها نفربا ازدواج‌ها وتشکیل خانواده‌های مختلط در دو طرف مرزهای شوروی قرارداشته و دارند.

ما کمونیست‌ها در نهایت با جنگ مخالفیم. جنگ بین دولت‌های سرمایه‌داری به ضرر طبقه کارگر تمام می‌شود و تنها به نفع طبقات سرمایه‌دارحاکم است. با این حال، هنگامی که امپریالیسم و فاشیسم طبقه کارگر را تهدید می کند، گاهی لازم است، مانند سال ۱۹۴۱، با آن‌ها به زور مقابله شود. جنگ ضد فاشیستی یک جنگ عادلانه است. در سطح بین‌المللی، زمان آغاز یک حمله علیه فاشیسم و بازسازی آن در اروپا، ایالات متحده و فراتر از آن فرا رسیده است.

برخی استدلال می کنند که انگیزه اصلی درگیری در اوکراین ناشی از یک بن بست طولانی و شدید بین منافع امپریالیستی ایالات متحده و جاه طلبی های روسیه برای تضمین سهم بیشتری از بازار جهانی است. برخی دیگر استدلال می کنند که درگیری کنونی بین اوکراین و روسیه در خدمت منافع ایالات متحده برای افزایش رقابت این کشور در بازار اتحادیه اروپا است، بازاری که برای بسیاری از واردات به ویژه گاز به روسیه وابسته است. در واقع، به محض آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، آلمان پروژه خط لوله گاز نورد استریم ۲ را به حالت تعلیق درآورد.

حزب کمونیست‌های ایالات متحده آمریکا با طبقه کارگر و کمونیست‌های ضد فاشیست در روسیه، جمهوری خلق لوگانسک، جمهوری خلق دونتسک و اوکراین که مشتاق سرنگونی مجسمه های استپان باندرا و فاشیست‌های مشابه هستند، همبستگی دارد. میلیون‌ها نفر از مردم شوروی، از جمله روس‌ها و اوکراینی‌ها را به یاد بیاورید که برای رهایی از شر فاشیسم جنگیدند و جان باختند.

ما می دانیم که این ایالات متحده و ناتو هستند که عامل اصلی درگیری هستند. در حالیکه میلیون ها نفر در ایالات متحده از مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، مراقبت از کودکان و افزایش هزینه‌های طبقه کارگر برای کالاها و خدمات اساسی رنج می‌برند، ما می‌دانیم که این طبقه حاکم ایالات متحده است، سرمایه‌داران هر دو حزب دموکرات و احزاب جمهوری‌خواه دشمن طبقه کارگر آمریکا هستند.

ما از دولت آینده اوکراین می‌خواهیم که حزب کمونیست اوکراین را که توسط حکومت فاشیستی غیرقانونی اعلام شده به رسمیت بشناسد و به جنبش اتحادیه کارگری اجازه دهد تا کار خود را از سر بگیرند . ما درود برادرانه وصمیمانه ترین همبستگی خود را با احزاب کمونیست و کارگری اتحاد جماهیر شوروی سابق در این عرصه مبارزه با فاشیسم اعلام می داریم .

نه به فاشیسم! نه به ناتو!

نه به تحریم‌ها!

بدون جنگ با روسیه!

روابط بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست‌های ایالات متحده آمریکا

۲۴ فوریه ۲۰۲۲

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/4dtf68bs