تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکبه
۲۹ نوامبر ۲۰۲۳

بیش از ۲۰۰ سازمان در اسپانیا خواستار قطع تجارت اسلحه با اسرائیل شدند

 

بیش از ۲۰۰ سازمان در اسپانیا در یک بیانیه مشترک به مناسبت ۲۹ نوامبر، روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین، از دولت اسپانیا خواستند که تجارت تسلیحات با اسرائیل را قطع کند.

بیش از ۲۰۰ سازمان، از جمله دو اتحادیه کارگری بزرگ اسپانیا «CCOO» و «UGT»، «فدراسیون سندیکاهای روزنامه‌نگاران»، «آژانس تحقیقات صلح اسپانیا»، «سازمان بوم‌شناسان در عمل»، «هماهنگی سازمان‌های اسپانیایی برای توسعه و پلاتفرم قربانیان وام مسکن»، آغاز کارزار «بیایید به تجارت اسلحه با اسرائیل پایان دهیم» را اعلام کردند.

در بیانیه مشترک منتشر شده توسط این سازمان‌ها، خاطرنشان شده است که در وضعیت کنونی برخی از بندهای «پیمان اتحادیه اروپا» که استانداردهای مشترکی را در زمینه کنترل صادرات تسلیحات، فناوری نظامی و تجهیزات نظامی بین اسپانیا و اروپا به اسرائیل تعریف می‌کند، نقض شده است.

گابریلا سِرا، رئیس «شورای ارتقای صلح کاتالونیا» در یک کنفرانس مطبوعاتی که در بارسلونا برگزار شد، گفت: «ما هیچ چیز غیر ممکنی نمی‌خواهیم. اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی باید فروش تسلیحات به اسرائیل را متوقف کنند.»

سِرا گفت این برای پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، یک «تناقض»است که از یک سو خواهان آتش‌بس و محکوم کردن حملات اسرائیل به غزه باشد، و از سوی دیگر اجازه فروش تسلیحات به اسرائییل را بدهد. سِرا گفت طبق قوانین اسپانیا، عناصر قانونی وجود دارد که تجارت اسلحه با اسرائیل را ممنوع می‌کند.

صلاح جمال، سخنگوی جامعه فلسطینی کاتالونیا، با بیان این‌که اسپانیا از سال ۲۰۰۰ تاکنون ۱۳۹ میلیون یورو به اسرائیل سلاح فروخته است، گفت: «مردم فلسطین فقط سخنان توخالی نمی‌خواهند، آن‌ها انتظار دارند اقدامات ملموسی مانند ممنوعیت تسلیحات انجام شود.»

http://tinyurl.com/2v7xunsp