خبرگزاری فارس

۶ دی ۱۴۰۰

انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی از توجیه بی‌منطق مخالفان واکسن

 

یکی از مراجع تقلید گفت: بعضی می گویند ما واکسن نمی‌زنیم هر آنچه باد؛ این در منطق اسلام نیست و باید سلامتی را حفظ کرد. در روایات هم درباره حفظ سلامت تأکیدها و توصیه های زیادی شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مرکز خبر حوزه، متن سخنان آیت‌الله مکارم شیرازی هنگام تزریق دوز سوم واکسن کرونا به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

خداوند توفیق داد امروز دوز سوم واکسن کرونا را زدیم و توصیه پزشکان را عمل کردیم. مردم باید توجه داشته باشند یکی از واجبات مانند نماز، حفظ سلامتی بدن است.

بعضی می‌گویند ما واکسن نمی‌زنیم هر آنچه باد؛ این در منطق اسلام نیست و باید سلامتی را حفظ کرد. در روایات هم درباره حفظ سلامت تأکیدها و توصیه‌های زیادی شده است.

ائمه علیهم السلام طبیب نبودند ولی طب الائمه نشان می‌دهد که آن‌ها همیشه توصیه می‌کردند و کسانی که به این توصیه‌ها عمل می‌کنند زندگی سالمی دارند.

بنابراین شما عزیزان بدون استثنا فراموش نکنید و این واکسن را بزنید؛ حالا بعضی‌ها هم اگر مختصر عوارضی پیدا کردند برطرف می‌شود إن شاء الله.

عمده این است که در دراز مدت باعث سلامتی می‌شود و این حفظ سلامتی یکی از عبادات است.

خداوند به همه مسلمانان سلامتی طول عمر و عاقبت به خیری دهد.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

***

خبرگزاری فارس

۱۲ آذر ۱۴۰۰

 

نظر ۳ مرجع تقلید درباره واکسیناسیون/ آیت‌الله‌العظمی جوادی‌آملی: نباید دیگران را از تزریق واکسن ترساند

 

نظرات مراجع عظام تقلید بیانگر آن است که مؤمنان در موضوع واکسینه کردن خود باید به تشخیص و توصیه متخصصان پزشکی عمل کنند.

شریت از زمانی که خود را شناخته، با انواع ابتلائات و از جمله بیماری ها درگیر بوده است، بیماری هایی که برخی از آن ها به یک اپیدمی و یا پاندمی تبدیل شده و جمع قابل توجهی را تحت تأثیر قرار داده است. در این زمینه، نام هایی مانند مرگ سیاه، طاعون و آبله در قرون گذشته و آنفلونزا، ایدز و ابولا در قرون اخیر به گوش ها آشناست.

اکنون نیز زندگی بشر در دنیا و از جمله ایران با نام «کرونا» پیوند خورده و بشر در تلاش است تا در مسیر مبارزه با این بیماری همه گیر، تجربه های جدیدی کسب کند و گام های بلندتری بردارد.

و اما یکی از راه های آشنای مبارزه با بیماری های همه گیر، تزریق «واکسن» و گسترش آن برای ایجاد ایمنی نسبی در برابر زنجیره انتقال بیماری است، امری که در مبارزه با کرونا هم پیگیری و دنبال می شود، اما همچنان هستند برخی افراد که با عدم تزریق واکسن و همچنین دامن زدن به «واکسن هراسی»، در برابر نظر متخصصان علم پزشکی ایستاده و گسترش ایمنی سازی در برابر این بیماری همه گیر را با مشکل مواجه کرده‌اند.

بر این اساس نظر مراجع معظم تقلید را به ویژه در موضوع «واکسن هراسی» جویا شدیم.

در متن نامه ارسالی توسط خبرنگار فارس از قم به آیات عظام آمده است: «همان طور که مستحضر هستید امروزه جهان درگیر یک بیماری همه گیر شده است. همچنین برای مبارزه با این بیماری همه گیر، واکسیناسیون سراسری بر اساس صلاحدید و توصیه متخصصان علم پزشکی در دستور کار قرار گرفته، اما همچنان برخی با ایجاد تشکیک درباره این توصیه، آن را نفی می کنند و حتی به واکسن هراسی دامن می زنند.»

همچنین در ادامه این نامه این پرسش مطرح شده که با توجه به آن که متخصصان پزشکی بر این عقیده اند تا افراد واکسینه شده علیه کرونا به درصد معینی نرسند، واکسیناسیون نمی تواند اثرگذار باشد، آیا افراد می توانند بگویند تزریق یا عدم تزریق واکسن یک تصمیم شخصی است و ارتباطی با دیگران ندارد و مطابق تشخیص خود عمل کنند؟

نظر آیت‌الله جوادی آملی
در این باره دفتر آیت الله العُظمی عبدالله جوادی آملی همگان را به دعا، رعایت شیوه نامه های بهداشتی و تزریق واکسن فرا خوانده و آورده است: «مؤمنان در کاری که تخصص ندارند، اظهار نظر نکنند، ضمن آن که نباید دیگران را از تزریق واکسن ترساند.»

نظر آیت‌الله مکارم شیرازی
همچنین دفتر آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی نیز در پاسخ به استفتاء آورده است: «لازم است در این زمینه بر اساس تشخیص و توصیه متخصصان عمل نمایید.»

نظر آیت‌الله علوی گرگانی
و اما مرقومه دفتر آیت الله العظمی سیدمحمدعلی علوی گرگانی نیز در این باره به این شرح است: «موضوع ضرورت و یا عدم ضرورت زدن واکسن و شخصی یا اجتماعی بودن آن باید توسط متخصصین پزشکی تعیین شود.»

زیر بار مسؤولیت اجتماعی نباید شانه خالی کرد. اکنون باید به این نکته هم توجه داشت که «کرونا» نسبت به همه گیری های قبلی، واجد برخی پیچیدگی های خاص است، به طور مثال برخی افراد بدون داشتن هیچ گونه علامتی از کووید-۱۹، ناقل این بیماری هستند و از این رو تردیدی نیست که هیچ یک از ما نباید از بار مسؤولیت خود در مسیر مبارزه همگانی با این بیماری شانه خالی کنیم.

همچنین با توجه به پاسخ مراجع عظام تقلید به این استفتاء و البته سیره عملی آیات عظام به ویژه رهبر بصیر انقلاب اسلامی در مبارزه با بیماری کرونا در کنار اهتمام آنان بر واکسینه کردن خود و تشویق دیگران به این امر، وظیفه همگان در مسیر مبارزه با این بیماری مشخص و مُبرهن و هر فرد موظف است برای برائت ذمّه خود و نداشتن حق الناسی بر گردن، نقش فردی و اجتماعی خویش را در این زمینه ایفا کند.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/29npwm6z