چرا باراک اوباما سریعاً به بحران انسانی رویاروی یزیدی‌ها پاسخ داد اما به مصائب فلسطینی‌ها در غزه پاسخی نداد؟ در شرایطی که در پی حمله ددمنشانه اسراییل اقلام ضروری تمام شده بود، تأسیسات پزشکی نابود شده بود، پاسخ اوباما به اعلام غزه بمثابه یک فاجعه انسانی توسط سازمان ملل متحد چه بود؟ آیا اوباما گفت زمانی‌که چنین قساوتی صورت می‌گیرد «جامعه بین‌المللی» نمی‌تواند کنار بایستد، و آیا برای متوقف کردن بمباران بیمارستان‌ها، مدارس، تأسیسات آب و فاضلاب و نیروگاه برق توسط اسراییل فرمان ضربات نظامی صادر کرد؟  آیا او آن‌طور که در مورد محاصره یزیدی‌ها در عراق عمل کرد، با عجله «مشاوران» نظامی را برای بررسی چگونگی شکستن محاصره غزه اعزام نمود؟ آیا او مانند مورد یزیدی‌ها، انداختن بسته‌های کمک توسط نیروی هوایی ایالات متحده را برای رساندن غذا و اقلام اساسی به مردم محاصره شده غزه سازماندهی کرد؟… نه؟ پس اوباما درباره بحران انسانی در غزه چه کرد؟

تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: ائتلاف جنگ را متوقف کنید
١۵ اوت ٢٠١۴
برگردان: ع. سهند

 

داستان دو محاصره: عراق و غزه. پاسخ متفاوت به بحران‌ انسانی چرا؟

چرا باراک اوباما سریعاً به بحران انسانی رویاروی یزیدی‌ها پاسخ داد اما به مصائب فلسطینی‌ها در غزه پاسخی نداد؟

 

در شرایطی که در پی حمله ددمنشانه اسراییل اقلام ضروری تمام شده بود، تأسیسات پزشکی نابود شده بود- حمله‌ای که دو هزار فلسطینی را که اکثراً غیرنظامی و بیش از ۴٠٠ نفر آن‌ها کودک بودند کشت و ده‌هزار نفر دیگر را زخمی کرد- پاسخ اوباما به اعلام غزه بمثابه یک فاجعه انسانی توسط سازمان ملل متحد چه بود؟

آیا اوباما گفت زمانی‌که چنین قساوتی صورت می‌گیرد «جامعه بین‌المللی» نمی‌تواند کنار بایستد، و آیا برای متوقف کردن بمباران بیمارستان‌ها، مدارس، تأسیسات آب و فاضلاب و نیروگاه برق توسط اسراییل فرمان ضربات نظامی صادر کرد؟

آیا او آن‌طور که در مورد محاصره یزیدی‌ها در عراق عمل کرد، با عجله «مشاوران» نظامی را برای بررسی چگونگی شکستن محاصره غزه اعزام نمود؟

آیا او مانند مورد یزیدی‌ها، انداختن بسته‌های کمک توسط نیروی هوایی ایالات متحده را برای رساندن غذا و اقلام اساسی به مردم محاصره شده غزه سازماندهی کرد؟

آیا او به بنجامین نتانیاهو نخست‌وزیر  اسراییل تلفن کرد تا به او بگوید حملات ددمنشانه باید فوراً متوقف شود یا در غیر این‌صورت ایالات متحده حمایت و کمک سالانه ۴ میلیارد دلاری به اسراییل را متوقف خواهد کرد؟ بدون این حمایت سیاسی و اقتصادی، اسراییل نمی‌تواند به تجاوزات بی‌پایان خود به حقوق بین‌الملل طی ۶۶ سالی که اراضی فلسطینی‌ها را دزدیده و مردم فلسطین را سرکوب کرده است ادامه دهد.[١]

نه؟ پس اوباما درباره بحران انسانی در غزه چه کرد؟

زمانی‌که ذخیره سوخت اسراییل برای نیروهای مسلح آن در غزه کاهش یافته بود، اوباما برای پُِرکردن مخازن سوخت اسراییل، برای این‌که بتواند به کارزار کشتار جمعی خود ادامه دهد، تانکری را با عجله فرستاد.[٢]

و در حالی‌که استفاده بی بندوبار اسراییل از خمپاره و بمب ذخیره تسلیحاتی آن‌را کاهش داده بود، ایالات متحده انبارهای مهامات خود را باز کرد تا مطمئن شود که پنجمین نیروی نظامی جهان می‌تواند به بمباران جمعیت یکی از متراکم‌ترین مناطق جهان ادامه بدهد.[٣]

تعجب‌آور نبود که نتانیاهو از حمایتی که اسراییل از اوباما «بهترین دوست» در جریان حمله به غزه دید چنان به وجد آمد.

اوباما و کامرون نه فقط از «حق اسراییل برای دفاع از خود»[۴] با این کشتار جمعی حمایت می‌کنند، آن‌ها در قبال محاصره غیرانسانی غزه که طی بیش از هفت سال موجب مصائب غیرقابل تصوری برای ١٫۸ میلیون جمیعت آن شده است، سکوت می‌کنند.

تفاوت بین پاسخ به بحران انسانی که یزیدی‌ها را فراگرفته و بی‌عملی برای تخفیف شرایط وخیم فلسطینی‌ها در غزه چرا؟

پاسخ ساده است، اسراییل در استراتژی ایالات متحده و بریتانیا یک متحد محوری برای کنترل منطقه‌ای است که ارزشمندترین دارایی جهان را دارد: نفت.

اسراییل، مانند خیل دیکتاتورها و مستبدینی که در منطقه-از مصر تا بحرین- به منافع ایالات متحده خدمت می‌کنند می‌تواند بدون کم‌ترین خطر «مداخله انسان‌دوستانه» مرتکب جنایات جنگی، شکنجه و کشتار جمعی مخالفان بشود.

پایان دادن به محاصره غزه به رشد مستمر جنبش همبستگی جهانی برای حقوق فلسطین نیاز دارد. در ۹ اوت ٢٠١۴، صدها هزار نفر در خیابان‌های شهرها و شهرک‌های سراسر جهان تظاهرات کردند. این شامل ١۵٠ هزار معترض در بزرگ‌ترین تظاهرات بریتانیا برای فلسطین می‌شد.

لازم است ما این جنبش را به فشار بر رهبران سیاسی که از جنایات جنگی اسراییل علیه مردم فلسطین و هر قساوتی که مرتکب می شود حمایت می‌کنند، مبدل کنیم. کارزار «بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم» (BDS)  که در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته در مرکز این قرار دارد: این لازم است یک تأثیر اقتصادی واقعی بر اسراییل داشته باشد، همان‌طور که کارزار بایکوت علیه آپارتید آفریقای جنوبی تأثیر گذاشت.

جنگ در فلسطین، عراق، اوکرائین، سوریه، افغانستان و فراتر از آن  گسترش می‌یابد. نظرسنجی‌ها پیوسته نشان می‌دهند که اکثریت مردم، در ایالات متحده، بریتانیا و کشورهای متحد، مخالف سیاست‌های جنگی دولت‌های خود هستند. نباز به یک جنبش ضدجنگ که برای دادن صدا به اکثریت ضدجنگ فعالانه بسیج کند از هر زمان دیگری روشن‌تر است.

————————————–
١- «کمک نظامی ایالات متحده و درگیری اسراییل-فلسطین»
http://www.ifamericansknew.org/stat/usaid.html
٢- «درحالی‌که مدارک جنایات جنگی غزه افزایش می‌یاید ارسال سوخت از ایالات متحده به اسراییل را متوقف کنید»، عفو بین‌الملل، ۴ اوت ٢٠١۴
http://www.amnesty.org/en/news/stop-us-shipment-fuel-israels-armed-forces-evidence-gaza-war-crimes-mounts-2014-08-04
٣- «اوباما با عجله برای «بهترین دوست» اسلحه می‌فرستد تا اسراییل بتواند به کشتار غیرنظامیان در غزه ادامه دهد»، ائتلاف جنگ را متوقف کنید، ٣١ ژوئیه ٢٠١۴
http://stopwar.org.uk/news/obama-rushes-arms-to-israel-so-it-can-keep-slaughtering-civilians-in-gaza#.U-zvnBaunKc
۴- «آیا منظور اوباما و کامرون از “حق دفاع از خود” اسراییل این است؟»، ائتلاف جنگ را متوقف کنید، ١۶ ژوئیه ٢٠١۴
http://stopwar.org.uk/news/is-this-what-obama-cameron-and-blair-mean-by-israel-s-right-to-defend-itself#.U-zysRaunKc