تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: المسیره
۸ ژانویه ۲۰۲۳

 

روز جمعه چندین استان شاهد تظاهرات گسترده در رد محاصره آمریکا- عربستان سعودی- امارات علیه یمن بود.

شرکت‌کنندگان در این راه‌پیمایی‌ها با شعار «محاصره جنگ است» خشم خود را از محاصره اقتصادی آمریکا علیه یمن ابراز کردند و تجاوزات آمریکا- عربستان سعودی را عامل ادامه محاصره دانستند.

در بیانیه‌ای که صادر شد، آن‌ها ادامه محاصره و تجاوزات آمریکا- عربستان را، که مغایر با موازین و قوانین بین‌المللی و بشردوستانه است، محکوم کردند.

در این بیانیه تاکید شده است که محاصره بزرگ‌ترین جنایت بشردوستانه برای کشتن مردم یمن است، که در بدترین فاجعه انسانی زندگی می‌کنند، و نشان می‌دهد که صلح واقعی توقف تجاوز، رفع محاصره و توقف مداخلات خارجی است.

در این تظاهرات، سخنرانی‌هایی ایراد گردید و خواستار ادامه پایداری و حمایت از قهرمانان ارتش یمن شد.

عربستان سعودی با حمایت آمریکا و دیگر متحدان منطقه‌ای‌اش، در مارس ۲۰۱۵ جنگ ویرانگری را علیه یمن آغاز کرد. این جنگ هفت ساله و نیمه باعث کشته شدن صدها هزار نفر و تخریب بسیاری از زیرساخت‌های این کشور شده است. مردم یمن با سوء تغذیه، گرسنگی و قحطی که خطر ابتلا به بیماری و گرسنگی را افزایش داده است، مواجه می‌باشند.

تجاوز آمریکا- عربستان به یمن، با توجه به شکست‌های آن در خطوط مقدم مختلف و ناتوانی در دستیابی به هیچ‌یک از اهداف خود، به دلیل حملات متعدد آن علیه مراکز پرجمعیت از جمله بازارها، بیمارستان‌ها، مزارع و مدارس، به قساوت مشهور است.

یک گروه حقوق بشر یمنی روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد که در سال ۲۰۲۲ بیش از ۳۰۰۰ غیرنظامی، از جمله زنان و کودکان، در حملات هوایی ائتلاف بسرکردگی عربستان سعودی علیه یمن، کشته یا زخمی شدند.

«مرکز دیده‎بان بشری برای حقوق و توسعه» تعداد کل تلفات جنگ در سال گذشته علیه یمن را ۳۰۸۳ نفر اعلام کرد که شامل کشته شدن ۶۴۳ شهروند و زخمی شدن ۲۴۴۰ نفر دیگر می‌شود.

https://english.almasirah.net.ye/post/30628/Mass-Rally-in-Several-Governorates-Demand-an-End-to-US-Saudi-Siege%C2%A0

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/49zd43dz