اکنون تقریباً ۳۰ سال از زمانی می‌گذرد که البشیر با یک کودتا قدرت را از یک دولت به طور دمکراتیک انتخاب شده گرفت و یک رژیم مذهبی سرکوبگر را تشکیل داد. طی این ۳۰ سال، جنگ در سراسر کشور گسترش یافته، و کشور به دو بخش تقسیم شده، و خطر تقسیم بیش‌تر هنوز وجود دارد. مردم سودان هر چه بیش‌تر از حقوق سیاسی اساسی محروم شده اند. رژیم سودان از ابزارهای بسیاری برای سرکوب زنان و کل مردم سودان که اکنون علیه رژیم به پا خاسته اند، استفاده می‌کند. در این انقلاب، زنان نیروی محرکه به شمار می‌آیند.

تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: صدای سوسیالیستی
۳ آوریل ۲۰۱۹

سخنرانی غاده عبدالکریم (سودان) در روز جهانی زن ۲۰۱۹

 

شب همگی خوش،
سپاس از حزب کمونیست ایرلند برای دعوت از من برای صحبت امروز. ابتدا اجازه می‌خواهم درودهای خود را به همه احزاب کمونیست، احزاب کارگری و سازمان‌های دمکراتیک برای حمایت و همبستگی آن‌ها با مردم سودان در انقلاب جاری علیه رژیم دیکتاتوری و جنایتکار عمر البشیر ابراز نمایم.

از آنجا که ما اکنون روز زن را گرامی می‌داريم، من از همه زنانی که علیه ستم می‌رزمند، قدردانی می‌کنم. درود به همه زنانی که زندگی خود را فدا می‌کنند، به همه زنانی که آواره شده، به زندان افتاده و شکنجه شده اند. درود ویژه به زنان ایرلند به خاطر مبارزه و نبرد آن‌ها برای حقوق‌شان در طول تاریخ، که هنوز مبارزه می‌کنند، زیرا حق دادنی نیست، گرفتنی است.

می‌خواهم از فرصت استفاده کنم و شمه‌ای از زنان سودان بگویم، زیرا ممکن است درباره آن‌ها زیاد ندانید. این زنان شجاع به حقوق زنان وفادار مانده اند. آن‌ها زندان، شکنجه، ناپدید شدن اجباری، و تجاوز را می‌شناسند.

زنان در سودان، نخستین زنانی بودند که در آفریقا و جهان عرب برای حقوق خود به آزادی، آموزش، رأی، حقوق برابر برای کار برابر، و بسیاری حقوق دیگر مبارزه کردند.

می‌خواهم درباره یکی از این زنان صحبت کنم که همه عمر خود را صرف مبارزه برای حقوق زنان نه فقط در سودان، بلکه در سراسر جهان، نمود. نام او فاطمه احمد ابراهیم است. او در سال ۱۹۵۶ به نمایندگی در نخستین پارلمان سودان پس از استقلال انتخاب شد و نخستین زنی بود که در آفریقا و جهان عرب این افتخار را داشت.

فاطمه احمد ابراهیم، اُم احمد، در ۱۳ اوت ۲۰۱۷ در سن ۸۴ سالگی در سودان درگذشت.

فاطمه احمد ابراهیم در سال ۱۹۹۱ رییس «فدراسیون جهانی زنان دمکرات» شد. او در سال ۱۹۹۳ «جایزه سازمان ملل برای دست‌آوردهای برجسته در عرصه حقوق بشر» را دریافت کرد.

فاطمه در طول مبارزه خود به دفعات بسیار به زندان افتاد، شکنجه شد، ناپدید شدن اجباری را تحمل کرد، و حتا همسر او به خاطر عضویت در کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست سودان اعدام شد.

زنان سودان با گام نهادن در راه فاطمه احمد ابراهیم و زنان بسیار دیگر متعهد مانده و به نبرد علیه رژیم تروریستی عمر البشیر، که با وضع و اجرای قوانینی که زنان را هدف قرار داده تا نقش آن‌ها را به خانه محدود نماید، و از مذهب به مثابه ابزاری برای سرکوب استفاده کند، ادامه می‌دهند.

من که امروز در برابر شما ایستاده ام یکی از قربانیان بدرفتاری جسمی، روانی و جنسی بوده‌ام، و حتا نسبت به جان من سوءقصد شده است. متأسفانه، زنان بسیاری وجود دارند که کشته شدند، مورد تجاوز قرار گرفتند یا در دارفور، کوه‌های النوبه، و نیل آبی هدف بمباران هواپیماهای نظامی قرار گرفتند.

همه این اعمال، که جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی محسوب می‌شوند، در برابر کل جهان رخ داد. رژیم سودان از ابزارهای بسیاری برای سرکوب زنان و کل مردم سودان که اکنون علیه رژیم به پا خاسته اند، استفاده می‌کند. در این انقلاب، زنان نیروی محرکه به شمار می‌آیند.

اکنون تقریباً ۳۰ سال از زمانی می‌گذرد که البشیر با یک کودتا قدرت را از یک دولت به طور دمکراتیک انتخاب شده گرفت و یک رژیم مذهبی سرکوبگر را تشکیل داد. طی این ۳۰ سال، جنگ در سراسر کشور گسترش یافته، و کشور به دو بخش تقسیم شده، و خطر تقسیم بیش‌تر هنوز وجود دارد. مردم سودان هر چه بیش‌تر از حقوق سیاسی اساسی محروم شده اند.

به علت رژیم کنونی، کشور هم‌چنین از فرار مغزها، و نبود برنامه‌های توسعه رنج می‌برد. سودان زیر کنترل سرمایه بین‌المللی قرار گرفته است. رژیم، از زمانی که به قدرت رسیده سیاست‌های عمومی، اجتماعی و اقتصادی را به کار بسته که به منافع امپریالیسم و سرمایه‌داری بین‌المللی خدمت می‌کند.

اکنون تقریباً سه ماه است که زنان سودان در خیابان‌ها رهبری انقلاب را دارند. تاکنون، به علت استفاده از مهمات زنده حدود ۶۰ نفر، از جمله سه زن کشته، و صدها نفر زخمی شده اند که حال بسیاری از آن‌ها وخیم است. بیش از ۲۰۰۰ نفر، از جمله ۳۰ زن در زندان هستند و مورد انواع شکنجه‌ها و بدرفتاری‌ها قرار می‌گیرند.

بنایراین، من مردم ایرلند، زنان ایرلند و همه جوامع دوست را به حمایت از زنان سودان در مبارزه آن‌ها علیه رژیم در سودان، که به تعهدات حقوق بشری خود عمل نکرده است، فرا می‌خوانم.

امسال موضوع روز جهان زن «برابر بیاندیش، نوآوری هوشمندانه برای دگرگونی بنا کن» می‌باشد. این بر شیوه‌های نوینی تمرکز دارد که ما با آن می‌توانیم برابری جنسیتی و توانمند ساختن زنان را، به ویژه در عرصه‌های نظام‌های تأمین اجتماعی، دسترسی به خدمات عمومی و زیرساخت‌های پایدار پیش ببریم.

دستیابی به «اهداف توسعه پایدار» برای کشورهای آفریقایی به دگرگونی انتقالی، رویکردهای یکپارچه، و راه‌حل‌های جدید، به ویژه در ارتباط با پیش بردن برابری جنسیتی، و توانمند ساختن زنان و دختران آفریقایی نیاز دارد.

در مبارزه در سودان تحولات تازه‌ای رخ داده است: آزادی زنان زندانی پس از یک اعتصاب غذای زنان در داخل و خارج از زندان‌ها، و همبستگی که در روز جهانی زن در داخل و خارج از سودان با آن‌ها نشان داده شد. آگاهی بین‌المللی فزاینده از نقض حقوق زنان در سودان. در روز جهانی زن، زنان سودان یا در زندان‌ها هستند یا در خارج از زندان برای تشدید مباره علیه رژیم جنایتکار گام بر‌می‌دارند.

ما ۳۰ سال محرومیت کشیده ایم، ۳۰ سال مقاومت کرده ایم، مقاومتی که پیوسته رو به تکامل دارد. در روز جهانی زن ما در زندان‌ها و در بازداشتگاه‌ها، در تظاهرات و در شکل‌های متعدد رد و مقاومت هستیم. زنان سودان برای حقوق زنان بهای سنگینی پرداخته اند.

در پایان، پیام من به همه زنان ایرلند و زنان سراسر جهان این است که به مبارزه ما برای رسیدن به شهروندی واقعی ادامه دهند. با درجه برابری ما می‌توانیم ترقی و رشد ملت‌ها را بسنجیم.

تبعیض و خشونت علیه زنان مشکلات اجتماعی را نشان می‌دهند که همه تلاش‌ها برای ترقی و توسعه را تضعیف می‌نمایند.

هر روز ما پيرامون یک داستان جدید، ایده جدید، طرح جدید، تغییر جدیدی می‌خوانیم که در جایی تحت رهبری یک زن صورت می‌گیرد. اين‌ها الهام‌بخش ماست و راه‌‌های جدیدی را برای ادامه سفر ما باز نموده و به ما کمک می‌کند هر روز خود و مردم پیرامون خود را رشد دهیم.

لطفاً زنان سودان و مردم سودان را فراموش نکنید، زیرا آن‌ها به کمک شما نیاز دارند. بیایید متحداً برای ارزش‌های همبستگی و حمایت در میان ملت‌هایمان کار کنیم.

زنده باد مبارزه زنان در همه جا!

متشکرم.

https://socialistvoice.ie/2019/04/international-working-womens-day-2019-speech-by-ghaba-abdalkeem-sudan/