تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)
۲۲ فوریه ۲۰۲۲

 

حزب کمونیست ترکیه: سوسیالیسم و نه ناسیونالیسم روسی پادزهر توسعه‌طلبی ناتو است

 

امپریالیسم نظام ویرانی و جنگ است. این برای هر دولت بورژوازی که می‌کوشد در این نظام پوسیده دست بالا را برای خود به دست آورد و حوزه نفوذ خود را گسترش دهد، بدین معناست که هدفش سرکوب خلق‌های دیگر است. ناسیونالیسم، نژادپرستی و شوونیسم عصای سیاست‌های توسعه‌طلبانه است. این معنای اظهارات روز گذشته پوتین پیرامون به‌رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک است.

سخنان پوتین که لنین رهبر انقلاب بلشویک و اتحاد شوروی را، که در آن برابری‌طلبانه‌ترین و صلح‌طلبانه‌ترین سیاست ملت‌ها وجود داشته است، با قضاوت‌های بی‌اساس مورد تهمت قرار داد، غیرقابل قبول است. استدلال‌های او فاقد مبنای تاریخی و کاملاً عوام‌فریبانه است. ما نمی‌توانیم فقط به این دلیل که پوتین می‌خواهد «تخیلات» سلطنتی قرن بیست و یکم خود را به زبان آورد، نظام استثمار و جنگ‌افروزی/توهمات ناسیونالیستی که کارگران روسیه را به فقر محکوم می‌کند، نادیده بگیریم.

ما اجازه نخواهیم داد که رقابت تحریف حقایق تاریخی، که در آن فدراسیون روسیه از ایالات متحده آمریکا و متحدانش عقب نیست، و با اتکاء بر میراث اقتصادی، سیاسی، نظامی و فرهنگی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، نمایش‌های «قدرت بزرگ» را آغاز کرده است بگذرد. ما اجازه نخواهیم داد تاریخ قرن بیستم، که به وسیله همه ستمدیدگان، پرولتاریای جهان، انقلاب اکتبر ۱۹۱۷، انقلاب‌های چین، ویتنام، کوبا و دیگر کشورها، جنگ‌های استقلال، پیروزی کبیر خلق‌های شوروی علیه فاشیسم نوشته شده است به وسیله امپریالیست‌های آمریکایی و اروپایی، باندهای ناتو، نئوفاشیست‌ها در اوکرائین و لهستان، و یا به وسیله ناسیونالیسم روسی تحریف شود.

این اظهارات پوتین هم‌چنین شاهد غیرقابل انکاری بوده است که چگونه او از اعتبار اتحاد جماهیر شوروی به ویژه پیروزی در جنگ جهانی دوم، به شیوه‌ای ریاکارانه برای نمایش قدرت خود سوء استفاده کرد. این نمایشات که فاقد هر گونه اعتبار و صداقت است، بازتابی از امیال تزاری او، و هم‌جنین سوءاستفاده از میراث اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی است. پوتین فقط در مورد زیر می‌تواند درست بگوید: روسیه امروز، که جاه‌طلبی‌های امپریالیستی دارد، با اتحاد جماهیر شوروی که از جانب زحمتکشان جهان هفتاد سال مدافع صلح، برابری و پیشرفت بود، هیچ ارتباطی ندارد.

دلیل اصلی برای رنج کارگران روسیه، اوکرائین و دیگر کشورهای شوروی سابق، فقدان سوسیالیسم است. تظاهرات کارگران نفت و انرژی در قزاقستان درست چند هفته پیش برای بیان مطالبات خود که در سراسر کشور گسترش یافت، و هم‌چنین مشکلات حل نشده مرزی که در جنگ سال گذشته در قره‌باغ آشکار شد، نشان‌های صرف این است. خلق‌های جمهوری‌های اتحاد شوروی سابق سعی می‌کنند در زیر تهدید بیکاری، فقر، ارتجاع، تبعیض و جنگ زندگی کنند. در نتیجه تلاش های شرورانه کسانی که روسیه سرمایه‌داری امروزی را بر انحلال اتحاد شوروی بنا کردند، بخش بزرگی از جهان به یک منطقه‌ همیشه مستعد برای تحریکات است مبدل شده است.

البته تحريكات ایالات متحده آمریکا طی سال‌ها برای بازگرداندن هژمونی رو به زوال خود، احيای اتحاد غرب با هدف تحميل منافع خود، نقش تعيين كننده‌ای در اين تحولات داشته است. امیال ایالات متحده آمریکا و ناتو، که بیش از هفتاد سال دشمن مردم و بازیگران اصلی در تجزیه کشورها، نابودی دارایی‌های گرانبهای مردم و شهرها، برای محاصره روسیه بوده‌اند، زمینه‌ساز درگیری‌های امروز شده است. کسانی که از ویرانه‌های یوگسلاوی سابق، ملت‌های متخاصم و دولت‌های دست‌نشانده ساختند، حق ندارند در مورد تمامیت ارضی، حاکمیت و حقوق دیپلماسی ملت‌های اروپای شرقی حرف بزنند، چه رسد به این‌که حامی آن‌ها باشند.

علاوه بر این، این روند تضادهای درونی اتحاد غرب را بیش‌تر نمایان کرده است، و به‌وضوح نشان داده است که هیچ پرنسیپ و اعتمادی بین این بازیگران وجود ندارد. فقدان یک محور سوسیالیستی و انحلال اتحاد شوروی نقش مطلقی در تبدیل شدن «بی‌پرنسیپی» به هنجار در روابط بین‌الملل دارد.

تضادها یا چانه‌زنی‌ها بین امپریالیست‌ها و اعمالی که آن‌ها «سیاست موازنه قدرت» می‌نامند، به هیچوجه نمی‌تواند به نفع مردم باشد. این در مورد موضع دولت اردوغان، که تلاش می‌کند از شرایط استفاده کند، ناسیونالیسم را در داخل بالا ببرد، و در خارج به دنبال یک مسیر جدید اقتصادی و سیاسی باشد، و در مورد آپوزیسیون بورژوازی ترکیه که از ناتو انتظار دموکراسی دارد نیز صادق است.

چشم‌انداز یک جنگ بسیار خطرناک و ویرانگر برای همه خلق‌های منطقه بسیار بالا و نگران‌کننده است. همه کمونیست‌ها و دوستداران صلح وظیفه دارند از تحقق این امکان جلوگیری کنند.

کمونیست‌ها نه به زبان ناسیونالیسم، نژادپرستی و نظامی‌گری، بلکه به زبان مطالبات زحمتکشان برای برابری، آزادی و برادری صحبت می‌کنند!

http://solidnet.org/article/CP-of-Turkey-THE-ANTIDOTE-TO-NATO-EXPANSIONISM-IS-SOCIALISM-AND-NOT-RUSSIAN-NATIONALISM/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/bddwecfc