تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: حزب کمونیست ترکیه
۱۵ مارس ۲۰۲۳

علیه اردوغان، به حزب کمونیست ترکیه رأی بدهید

 

حزب کمونیست ترکیه اعلام کرده است که همه نیروهای انقلابی، سوسیالیست و کمونیست، که انباشت ضد-امپریالیستی و سکولار ترکیه را نمایندگی می‌کنند، و موضع روشنی در برابر سرمایه داخلی و خارجی دارند، باید تحت یک اتحاد انتخاباتی مشترک وارد انتخابات پارلمانی ۱۴ مه بشوند. حزب ما در این زمینه کار خود را تشدید کرده و تماس‌های مختلفی برقرار کرده است.

اگر فراخوان ما، که در افکار عمومی مورد حمایت زیادی قرار گرفت متقابل می‎بود، چپ ترکیه می‌توانست انرژی بی‌سابقه‌ای را بسیج نماید و این فرصت را داشته باشد که به حدنصاب انتخاباتی برسد. بدیهی بود که چنین حرکتی برای زحمتکشان در دوران سخت پس از انتخابات بسیار ارزشمند می‌بود.

متأسفانه، تلاش‎ها برای گرد هم آوردن تمام احزاب چپ واجد شرایط برای شرکت در انتخابات در یک اتحاد انتخاباتی، نتیجه مطلوب را به همراه نداشت.

اگرچه دو حزب در «اتحاد کار و آزادی»، که حق شرکت در انتخابات را دارند، از فراخوان ما برای گردآمدن نیروهای جنبش سوسیالیستی تحت یک اتحاد انتخاباتی مستقل با اصول خود آن استقبال کردند، اما ترجیح دادند در «اتحاد کار و آزادی»، که اصول مؤسسان بسیار متفاوتی دارد، باقی بمانند، و آن‌ها از حزب کمونیست ترکیه دعوت کردن به آن اتحاد بپیوندد.

حزب کمونیست ترکیه البته به این رجحان احترام می‌گذارد اما آن را نمی‌پذیرد. حزب ما بر این نظر است که چپ باید خصلت زحمتکشان علیه سرمایه را، ضد-امپریالیسم در برابر مواضع طرفدار آمریکا را، سکولاریسم علیه فرقه‌های مذهبی را بیان کند و این اصول را بالاتر از هر گونه محاسباتی نگه دارد.

ما برای این دو حزب و سایر نیروهای چپ که نام خود را پس می‌گیرند و در «ائتلاف کار و آزادی» در انتخابات شرکت می‌کنند آرزوی موفقیت داریم.

حزب کمونیست ترکیه با نام و نامزدهای خود همراه با همکاری نیروهای سوسیالیست وارد انتخابات پارلمانی خواهد شد، که معنایی فراتر از اتحاد انتخاباتی دارد. حزب ما در ۸۱ استان و در تمامی حوزه‌های انتخاباتی نامزد معرفی خواهد کرد و همه امکانات خود را، چه با کار تبلیغاتی و تشکیلاتی خود در جریان انتخابات و چه با آرای دریافتی، برای جهش تاریخی جنبش کمونیستی بسیج خواهد کرد.

در مورد انتخابات ریاست جمهوری که در همان تاریخ برگزار می شود، حزب کمونیست ترکیه خواستار رای دادن به کمال قلیچداراوغلو است.

حزب ما دیرزمانی که می‌گوید سوسیالیست‌ها باید نامزدهای مشترک خود را معرفی کنند و مردم ما را بدون گزینه رها نسازند. در درون «همکاری نیروهای سوسیالیست» پیرامون نامزد و کار انتخاباتی که شکل و انعطاف‌پذیری داشته باشد و مانع از انتخاب مجدد اردوغان شود، درک واحدی وجود ندارد.

نظرات حزب کمونیست ترکیه درباره «اتحاد ملت» روشن است. این اتحاد، که حزب ما آن را اپوزیسیون بورژوازی می‌نامد، هم از نظر جهان‌بینی و هم از نظر ترکیب، با ذهنیت «حزب عدالت و توسعه» همخوانی دارد. «اتحاد ملت» تشکیلاتی است که توسط سرمایه‌های داخلی و خارجی که سال‌ها پیش «حزب عدالت و توسعه» را به قدرت رساند، حمایت می‌شود، و حتا بطور سطحی از سکولاریسم و ارزش‌های جمهوری‌خواهانه دفاع نمی‌کند، و به جهان از چشم‌انداز طرفدار ناتو نگاه می‌کند.

برای حزب کمونیست ترکیه ممکن نیست که اعتبار خود را وثیقه چنین تشکیلاتی قرار دهد. حزب ما نمی‌توان هدفی مانند کشاندن «اتحاد ملت» به چپ را داشته باشد، با آن معاشرت نماید، به این یا آن دلیل با آن وارد بده-بستان، و غیره بشود.

بالعکس، همانطور که حزب ما از روز اول حکومت «حزب عدالت و توسعه» کوشید به مردم هشدار دهد و واقعیت‌های پشت دموکراسی و آزادی دروغین «حزب عدالت و توسعه» را افشا نماید، ما به گفتن حقیقت درباره «اتحاد ملت» نیز ادامه خواهیم داد و علیه نظام سرمایه‌داری بمثابه یک کل موضع خواهیم گرفت.

اما، حزب کمونیست ترکیه به خوبی از ابعاد ویرانی و تاریکی تاریخی حکومت ۲۰ ساله «حزب عدالت و توسعه» و اردوغان آگاه است. این ویرانی و تاریکی در بخش‌های بزرگی از مردم یک ناامیدی آفریده کرده است که سال‌هاست فروکش نکرده و در مقاومت [پارک] گزی به اوج خود رسید، اما این خشم خصلتی نیافت که هم پایه‌های حکومت «حزب عدالت و توسعه» و هم نظام اجتماعی موجود را زیر سؤال ببرد. با گذشت زمان، واکنش مردم به «حزب عدالت و توسعه» بوسیله طبقه سرمایه‌دار و کشورهای امپریالیستی مورد سوء استفاده قرار گرفت، این خصلت یک جنبش سازمان‌یافته مردمی را از دست داد و مردم منفعل شدند و به سمت صندوق‌های رای منحرف شدند. اقشار مردمی غیرمتشکل تا زمانی که حکومت «حزب عدالت و توسعه» ادامه یافت به بدبینی سوق داده شدند، و مردم ما از دست دادن امید به کشور را آغاز کردند.

تا جایی که امروز، «پایان دادن به دوران اردوغان» به تنها موضوع برای بخش قابل‌توجهی از جامعه مبدل شده است. هشدار حزب کمونیست ترکیه و دیگر نیروهای انقلابی مبنی بر این‌که مشکل تنها از دولت عدالت و توسعه سرچشمه نمی‌گیرد، فقط تأثیر محدودی داشته است.

برای این‌که کمونیسم، که تنها راه خروج ترکیه است، به یک گزینه نیرومند‌تر مبدل شود، و احیای جمهوری‌خواهی، روشنگری و میهن‌دوستی در کشور ما به صحنه بیاید، باید دوران اردوغان هرچه زودتر به پایان برسد.

برای پایان دادن به دوره اردوغان هم‌چنین لازم است مردم ما بدانند «اتحاد ملت» که امروز به عنوان یک راه‌حل تلقی می‌شود، به جای حل مشکلات، به تعمیق مشکلات خواهد انجامید.

حزب ما در جریان روند انتخابات، دامنه و منشأ ویرانی و تاریکی ناشی از حکومت «حزب عدالت و توسعه» و این‌که چرا باید پایان یابد را برای مردم توضیح خواهد داد، و تمام تلاش خود را برای تضمین شکست «حزب عدالت و توسعه» در انتخابات به کار خواهد گرفت.

پایان دوران «حزب عدالت و توسعه» نه تنها به این دلیل که راه را برای یک حزبیت سیاسی واقعی هموار می‌سازد، بلکه به این دلیل که نتیجه اراده کارگران، زنان و جوانانی است که علیه «حزب عدالت و توسعه» مبارزه می‌کنند، اهمیت زیادی خواهد داشت. اگرچه این اراده نتوانست امضای خود را پای سقوط اردوغان بگذارد، اما در جلوگیری از قورت دادن دوره «حزب عدالت و توسعه» تعیین کننده بود.

حزب کمونیست ترکیه یک بخش نیرومند، منسجم و لاینفک این اراده است.

حتا اگر شکست انتخاباتی «حزب عدالت و توسعه» به عنوان پیروزی «اتحاد ملت»، ملغمه‌ای از نیروهای لیبرال-اسلامیست-فاشیست-محافظه‌کار تحت حمایت و هدایت سرمایه- تلقی گردد، آن‌چه که «حزب عدالت و توسعه» را تضعیف نمود، مقاومت سکولار، آزادیخواه و میهن‌دوستانه در جامعه ترکیه و مقاومت گاه-گاه کارگران بود.

ما از شر اردوغان و «حزب عدالت و توسعه» خلاص خواهیم شد و به مبارزه خود ادامه خواهیم داد.

فراخوان ما برای رأی به قلیچداراوغلو را نمی‌توان بمثابه حمایت و یا چشم‌داشت از «اتحاد ملی» تلقی نمود. این رای علیه اردوغان داده می‌شود و پیام «ما با احساسات شما همراه هستیم» را به اقشار بزرگ مردمی می‌رساند که بر پایان فوری مأموریت اردوغان تمرکز دارند.

از این نظر، رأی به حزب کمونیست ترکیه در انتخابات پارلمانی اعتراض شدید به ادامه همان ذهنیت با نام‌های متفاوت در ترکیه پس از اردوغان خواهد بود. این هم‌چنین به صدها هزار نفری که به حزب کمونیست ترکیه اعتماد دارند امکان می‌دهد برای یک کشور قابل زندگی که در آن برابری، رفاه، ثروت، روشنگری، آزادی و عدالت حاکم است، برای ترکیه سوسیالیستی مبارزه کنند.!

برای خفه‌نشدن دوباره در زیر آوار، به حزب کمونیست ترکیه رأی بدهید!

با آمدن حزب کمونیست ترکیه همه چیز تعییر می‌کند!

#1VoteAgainstErdoğan1VoteForTK

https://www.tkp.org.tr/en/agenda/tkp-comes-everything-changes-1voteagainsterdogan1votefortkp/