جورج ماوریکوس دبیرکل، و مزوندیل مایکل مکویبا رئیس «WFTU» ، سینزیا دلا پورتا از «Unione Sindacale di Base» مارتا کولوت از «Potere al Popolo»

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۷ مه ۲۰۲۲

صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، با همدستی اکثریت قریب به اتفاق دولت‌های ملی، نسخه‌های خود را تغییر نداده‌اند: آن‌ها همچنان با دادن وام به کشورهای ما عدم افزایش دستمزدهای بخش دولتی، تسهیل اخراج در بخش خصوصی، معرفی یا افزایش مالیات بر ارزش افزوده، و کاهش در هزینه‌های عمومی – با شروع از یارانه‌های مصرف برای بخش‌هایی از جمعیت که بیش‌ترین رنج را دارند- را تحمیل می‌نمایند.

 

مبارزه کارگران در زمان‌ نامطمئن روشنایی می‌بخشد

 

هجدهمین کنگره جهانی اتحادیه‌های کارگری به میزبانی «اتحادیه سندیکایی پایه» (USB) ایتالیا در رم در جریان است. ۴۳۵ نماینده سندیکایی از ۱۰۱ کشور در کنگره رم، ایتالیا شرکت دارند. علاوه بر این، ۳۰۰ نماینده دیگر به صورت مجازی به کنگره متصل می‌باشند.

تمرکز بحث‌ها در کنگره امسال بر مشکلات طبقه کارگر جهانی خواهد بود که همچنان بار عمده بحران اقتصادی ناشی از همه‌گیری و تشدید جنگ در اوکرائین را تحمل می‌کند.

در صبح روز شنبه ۷ مه، به مثابه بخشی از کنگره، شرکت‌کنندگان به «فوسه آردیتین»، جایی که ۳۳۵ غیرنظامی و سرباز، زندانی سیاسی، یهودی یا زندانی عادی توسط نیروهای اشغالگر آلمان در ۲۴ مارس ۱۹۴۴ در یک حمله به پارتیزان‌های مقاومت در پایتخت ایتالیا قتل‌عام شدند، ادای احترام نمودند، و یک تاج گل با نوشته «نازیسم دیگر هرگز، فاشیسم دیگر هرگز» نثار شد.

هم‌چنین در کنگره نیروهای اجتماعی و سیاسی گوناگون ایتالیا مانند حزب سیاسی چپ «قدرت برای مردم» (Potere al Popolo) حضور دارند. مارتا کولوت و جولیانو گراناتو، سخنگویان ملی حزب، پیام‌ همبستگی خود را با این همایش در میان گذاشتند:

رفقای گرامی، فعالین گرامی،
ما در زمان دشواری به سر می‌بریم، و دیدن صدها نماینده مبارز سندیکایی گرد‌آمده قلب ما را گرم می‌کند و چشم‌‍انداز مشخصی از مبارزه را به ما نشان می‌دهد. ما بخاطر این از شما متشکریم.

همه‌گیری و جنگ در اوکرائین این را برای تک تک افراد در سراسر جهان روشن کرده است: آنچه در هزاران و هزاران مایل دورتر از خانه‌های ما رخ می‌دهد – برای کسانی که به اندازه کافی خوش شانس هستند که سقفی روی سر خود داشته باشند – مستقیماً بر زندگی ما تأثیر می‌گذارد.

این در مورد ویروس، که باعث یک بحران بهداشتی شد صدق می‌کند، بحرانی که در آن آنتی‌بادی جمعی که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، پدران و مادران ما برای آن مبارزه کردند – یعنی نظام‌های بهداشت عمومی – از آنچه که مردم ما امید داشتند بسیار شکننده‌تر بود.

و نه به دلیل ناتوانی کارکنان مراقبت‌های بهداشتی. برعکس، آن‌ها تمام فداکاری خود را در دفاع از باارزش‌ترین چیز برای مردم ما – خود زندگی- نشان داده‌اند. شکنندگی نظام‌های بهداشت و درمان ما نه بر عهده کارگران است و نه نتیجه بداقبالی است. نه! این محصول دهه‌ها سیاست خصوصی‌سازی است که در همه کشورهای ما انجام شده است.

صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، با همدستی اکثریت قریب به اتفاق دولت‌های ملی، نسخه‌های خود را تغییر نداده‌اند: آن‌ها همچنان با دادن وام به کشورهای ما عدم افزایش دستمزدهای بخش دولتی، تسهیل اخراج در بخش خصوصی، معرفی یا افزایش مالیات بر ارزش افزوده، و کاهش در هزینه‌های عمومی – با شروع از یارانه‌های مصرف برای بخش‌هایی از جمعیت که بیش‌ترین رنج را دارند- را تحمیل می‌نمایند.

ما خرسند و خوشحالیم که این کنگره فدراسیون جهانی اتحادیه‍های کارگری در ایتالیا برگزار می‌شود. در زمان شیوع همه‌گیری به ما گفته شد که «همه چیز خوب خواهد شد» و «ما بهتر بیرون خواهیم آمد». دروغ! مردان و زنان کارگر و بیکاران تکه تکه شده‌اند، اقلیت نخبه بر ثروت نامشروع خود افزوده‌ است.

کار غیررسمی، کار فصلی، دستمزد ناچیز و فقدان حقوق، برای میلیون‌ها و میلیون‌ها کارگر واقعیت است.

و با این حال، حتا در زمان‌های تاریک، خورشید همچنان ما را غرق در پرتو خود می‌نماید.

این پرتو، مبارزاتی است که میلیون‌ها و میلیون‌ها مرد و زن هر روز، در اتحادیه‌های کارگری سازماندهی می‌نمایند و رزم را قلب تپنده خود و علیه «صلح اجتماعی»، فساد، و مشارکت در نظام می‌دانند.

از نخستین اتحادیه‌های کارگری در ایالات متحده که توانستند به دیکتاتوری آمازون رسوخ نمایند، تا «بازیافت‌کنندگان مقوا» (Cartoneros) و «کارگران بی‌خانمان» (trabajadores sin techo) در آرژانتین، از دهقانانی که در برزیل زمین را اشغال می‌کنند و خود آن را مدیریت می‌نمایند تا کارگران در سریلانکا که علیه افزایش هزینه‌های زندگی، در مواجهه با سرکوب خشن دولت اعتصاب می‌کنند و به خیابان‌ها می‌آیند، نبردهای زیادی وجود دارند که پرتو می‌افشانند.

هر دانه برای رشد و نمو به نور و آب نیاز دارد. تا به گیاهی نیرومند و مقاوم ، که بتواند در برابر دشمن مقاومت نماید تبدیل شود ، هزار چهره به خود بگیرد، به هزار زبان صحبت کند، بسته به موقعیت جغرافیایی از تاکتیک‎های گوناگون، اما در همه جا یکسان، در برابر منطق سرمایه که محرک هر انتخاب طبفات حاکم است ، استفاده نماید.

در برابر این دشمن مشترک و به منظور رشد و نمو گیاه شورش و آینده، ما «قدرت برای مردم» همیشه برادران و خواهران مبارز شما خواهیم بود.

ما در کنار شما هستیم و برای شما کار خوب و یک کنگره موفق فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری را آرزو داریم!

در همبستگی

مارتا کولوت، جولیانو گراناتو

https://peoplesdispatch.org/2022/05/07/the-struggle-of-workers-brings-light-in-uncertain-times/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2z8dwzeb