تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: دمکراسی مردم
نویسنده: ام. آ. بابی
۱۳ نوامبر ۲۰۲۲

متحد در مبارزه علیه استثمار

 

بیست‌و‌دومین اجلاس جهانی احزاب کمونیست و کارگری (IMCWP) فراخوان روشنی را برای برگزاری کارزارهای متحد علیه سیاست‌های سرکوب‌گرانه و استثمارگرانه امپریالیسم و سرمایه‌داری تصویب نمود.

۱۴۵نمایندۀ ۶۸ حزب کمونیست و کارگری از ۶۰ کشور در بیست‌و‌دومین اجلاس که برای نخستین‌بار در کوبای قهرمان برگزار شد، شرکت کردند. این اجلاس در هاوانا، پایتخت کوبا در ۲۹-۲۸ اکتبر ۲۰۲۲ برگزار شد و نشست کارگروه آن در ۲۷ اکتبر برگزار گردید.

کار اصلی اجلاس جهانی احزاب کمونیست و کارگری گوش دادن به تجربه احزاب شرکت‌کننده در مبارزات در دفاع از معیشت مردم در کشورهای متبوع آن‌ها بود. رهبران احزاب کمونیست و کارگری تجربیات خود را در سازماندهی جنبش‌ها پیرامون مطالبات کارگران، دهقانان، کارگران کشاورزی، زنان، جوانان، دانشجویان و سایر اقشار به حاشیه رانده شده مردم به اشتراک نهادند.

مشکلات جهانی استثمار و تجاوز امپریالیستی، تخریب محیط‌ زیست، انقیاد زنان، انحطاط فرهنگی، بیکاری، بینوایی، فقر، گرسنگی، سوءتغذیه، بی‌سوادی، بیگانه‌هراسی، تبعیض‌نژادی، آپارتاید و غیره در جریان مباحثات مطرح شد.

درخواست عضویت در ساختار سازمانی رفیقانه بررسی شد و به اتفاق آرا پذیرش مجدد «حزب کمونیست تجدید اتحاد،» (Parti Communiste Réunionnais، حزب کمونیست جزایر فرانسه در اقیانوس هند – عدالت]، حزب کمونیست (سوئیس) و حزب کمونیستِ سوئیس تصویب شد.

انتخاب کارگروه از دیگر وظایف سازمانی اجلاس جهانی احزاب کمونیست و کارگری بود. با مشورت، ابتدا یک فهرست ۲۴ نفره منتشر شد. پس از اعلام نامزدی توسط احزاب مختلف، نیروی کارگروه به ۳۵ نفر افزایش یافت. از هند، هم حزب کمونیست هند (مارکسیست) و هم حزب کمونیست هند عضو کارگروه هستند.

تصویب بیانیه پایانی ۲۲-مین اجلاس جهانی احزاب کمونیست و کارگری نیز با رایزنی با موفقیت انجام شد. خود عنوان بیش‌تر حوزه‌هایی را که در بیانیه نهایی به آن‌ها اشاره شده است، در برمی‌گیرد: «همبستگی با کوبا و همه خلق‌ها در حال مبارزه؛ ما متحد، در مبارزه ضدامپریالیستی، همراه با جنبش‌های اجتماعی و مردمی، در مقابله با سرمایه‌داری و سیاست‌های آن، تهدید فاشیسم و جنگ قوی‌تر هستیم؛ در دفاع از صلح، محیط زیست، حقوق کارگران، همبستگی و سوسیالیسم…». مفهوم همکاری و همیاری احزاب کمونیست و کارگری با جنبش‌های اجتماعی و مردمی علیه سلطه امپریالیستی و در دفاع از حقوق ستمدیدگان و استثمار‌شدگان در بیانیه پایانی مورد تاکید قرار گرفته است.

بحث و تصویب یک برنامه اقدام، ایده‌های مشترکی را برای احزاب کمونیست و کارگری برای گسترش فعالیت‌های مستقل و مشترک فراهم کرد.

● نخستین وظیفه در برنامه اقدام ، انجام بسیج در دفاع از صلح و رد جنگ امپریالیستی، مداخلات جنگ‌طلبانه، سلاح‌های هسته‌ای و دیگر سلاح های کشتار جمعی، پایگاه‌های نظامی خارجی و هم‌چنین علیه ناتو و دیگر اتحاد‌های امپریایلستی مانند آک.س [پیمان امنیت سه‌جانبه استرالیا-انگلیس-آمریکا] است.

● برگزاری ۲۱ سپتامبر به عنوان «روز جهانی صلح»، با بسیج جهانی برای محکوم کردن جنگ، یک پیشنهاد مهم دیگر است.

● فراخوان برای یافتن یک راه‌حل سازنده و واقع‌بینانه برای درگیری در اوکرایین از طریق گفتگو و مذاکره، کارزار مهم دیگری است که پیشنهاد شده است.

مشارکت هر چه بیش‌تر جوانان در فعالیت‌های آتی گوناگون مورد تاکید قرار گرفت.

● مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، کارگاه‌ها و سمینارهای مجازی و هم‌چنین جلسات فیزیکی، برای تبادل، تحلیل و انتشار مفاهیم نظری و عملی مرتبط با مارکسیسم- لنینیسم و ارزش بی‌همتای سوسیالیسم برنامه‌ریزی خواهد شد.

● نخستین نشست بین‌المللی تحریریه انتشارات تئوریک، که در ۱۲-۱۰ فوریه ۲۰۲۳ در کوبا برگزار خواهد شد، گام مهمی در این راستا است..

● فراخوان مشارکت فعال در بسیج مردمی برای مطالبه مراقبت و حفاظت از محیط زیست و رد شیوه تولید و مصرف سرمایه داری با هدف نابخردانه حداکثرسازی سود ، بخشی از برنامه عمل است..

● یک پیشنهاد دیگر برای دستیابی به مشارکت بیش‌تر و فعال‌تر احزاب عضو اجلاس جهانی احزاب کمونیست و کارگری در همبستگی با کوبا که در روزهای پایانی آخرین هفته هر ماه برگزار می‌شود نیز مورد تایید قرار گرفت.

● پیشنهاد شد فعالیت‌های گسترده‌تری در روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین در ۲۹ نوامبر انجام شود.

● مطالبه یک راه‌حل عادلانه و پایدار برای مسأله صحرای غربی، به شیوه‌ای متمرکز، برگزاری برنامه‌هایی در ۱۰ مه، که روز تأسیس جبهه پولیساریو، به مثابه رهبری مبارزات آزادی‌بخش برای استقرار جمهوری دموکراتیک عربی صحراوی، در برنامه عمل گنجانده شد.

برنامه عمل سالگرد رویدادهای سیاسی مهم زیر، در نیمکره غربی را برجسته نمود.

● سال روز نخستین قیام مسلحانه مردم پورتو ریکو علیه سلطه استعماری ایالات متحده در ۳۰ اکتبر ۱۹۵۰.

● سال ۲۰۲۳، دویستمین سالگرد استقلال کشورهای آمریکای مرکزی، و هم‌چنین ۱۷۰-مین سالگرد تولد خوزه مارتی، شهید، شاعر و قهرمان ملی کوبا است.

● سال ۲۰۲۳ ، هفتادمین سالگرد حمله به پادگان‌ها مونکادا و کارلوس مانوئل سسپیدس است.

این‌ روزها به طور مناسب به مثابه رویدادهای تاریخی بسیار مهم، مورد توجه قرار می‌گیرند و تجلیل می‌شوند

● دکترین بدنام مونرو در ۲ دسامبر ۱۸۲۳ اعلام شد. در شرایط پیشرفت‌های فزاینده مترقی در آمریکای لاتین و مرکزی و تلاش‌های امپریالیسم بسرکردگی ایالات متحده آمریکا برای مداخله در آن‌جا از طریق دسیسه‌های مستقیم و غیرمستقیم، اقدام به مناسبت دویستمین سالگرد دکترین مونرو، پنجاهمین سالگرد کودتا در شیلی و چهلمین سالگرد حمله آمریکا به گرانادا بسیار مهم است.

● سال ۲۰۲۳، ۱۷۵-مین سالگرد انتشار مانیفست کمونیست و ۱۴۰-مین سالگرد مرگ کارل مارکس است. اهمیت این لحظات تاریخی به توضیح نیاز ندارد. برنامه‌های مناسب برای برگزاری این سالگردها، به برنامه‌ریزی توسط کسانی نیاز دارد که برای ایجاد جامعه‌ای بی‌طبقه مبارزه و تلاش می‌کنند..

بر اساس درخواست حزب کمونیست ترکیه، ۲۳-مین اجلاس جهانی احزاب کمونیست و کارگری در ترکیه برگزار خواهد شد.

در نشست پایانی اجلاس جهانی احزاب کمونیست و کارگری، میگوئل دیاز-کانل برمودز رئیس‌جمهور کوبا که دبیر اول حزب کمونیست کوبا نیز هست، سخنرانی کرد. وی بر تأثیرات منفی محاصره غیرقانونی که ایالات متحده آمریکا و دست‌نشاندگان آن بر کوبا تحمیل می‌کنند و همه آثار سوء آن تأکید کرد. وی اعلام کرد که کوبا با سخت کوشی رفقای متعهد و مردم کوبا و هم‌چنین با کمک همبستگی شدیدی که از گوشه و کنار جهان سرازیر است، می‌تواند بر دشواری‌هایی که پیش روی خود ارد غلبه نمابد.

بیست‌و‌دومین اجلاس جهانی احزاب کمونیست و کارگری با خواند سرود انترناسیونال و با سردادن شعارهای زیر به پایان رسید:

متحد در مبارزه با امپریالیسم و سرمایه‌داری!

زنده باد سوسیالیسم

Hasta La Victoria Siempre

https://peoplesdemocracy.in/2022/1113_pd/united-struggle-against-exploitation

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/3np5f7ap