تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۱۸ اوت ۲۰۲۳

مقامات تونس با ادامه بحران نان، رئیس اتحادیه نانوایان را دستگیر کردند

 

مقامات تونس در روز چهارشنبه، ۱۶ اوت، محمد بوعنان رئیس اتحادیه نانوایی‌ها را در بحبوحه کمبود شدید نان و اعتراضات اتحادیه در هفته‌های اخیر، دستگیر کردند. بوعنان، رئیس «اتاق ملی صاحبان نانوایی‌ها»، پس از طرح اتهاماتی مبنی بر ارتکاب جرایم از جمله پولشویی و ترویج «انحصار و سوداگری با مواد غذایی یارانه‌ای» دستگیر شد. هنوز مشخص نیست که آیا اتهامات رسمی علیه وی مطرح شده است یا خیر. این دستگیری در بحبوحه تشدید اختلاف بین اتحادیه نانوایی‌ها و دولت بر سر کمبود نان در کشور صورت گرفت.

کمبود نان، که در سراسر کشور به صف‌های طولانی صف‌های انبوه در مقابل نانوایی‌ها منجر شده است، ناشی از کمبود آرد در سراسر کشور به علت ترکیبی از عوامل داخلی و جهانی است. اقتصاد تونس با تورم بالا و شاخص‌های بیکاری دست به گریبان است. بدهی هنگفت دولت و ذخایر خارجی پایین نیز توانایی دولت را برای تهیه غلات از بازار بین‌المللی برای تقویت ذخایر آرد یارانه‌ای خود به شدت محدود می‌کند. درگیری اوکرایین-روسیه و افزایش قیمت جهانی غذا و غلات فقط بر این مشکل افزوده است.

علاوه بر این، تغییرات اقلیمی و عوامل مرتبط با گرمایش جهانی از جمله خشکسالی شدید نیز بر تولید تأثیر منفی گذاشته‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که پیش‌بینی می‌شود برداشت امسال فقط حدود شش میلیون تن باشد، در حالی‌که در سال‌های گذشته هشت میلیون تن بود، که قفط نیمی از مصرف داخلی را تأمین می‌کند. در کشوری که تقریباً ۵۰ تا ۶۰ درصد غلات مورد نیاز خود را از بازار بین‌المللی وارد می‌کند، خشکسالی و اختلال در تولید احتمالاً این رقم را در سال‌های آینده به میزان قابل‌توجهی افزایش خواهد داد.

دولت در تلاش برای مقابله با بحران، چند هفته پیش یارانه آرد حدود ۱۵۰۰ نانوایی خصوصی را که به سبک اروپایی نان و شیرینی تولید می‌کردند، حذف کرد. فقط ۳۷۳۷ نانوایی متعلق به سم شبکه دیگر به دریافت آرد یارانه‌ای ادامه دادند. رئیس‌جمهور کیس سعید همچنین رئیس اداره غلات، نهادی که مسئول عرضه غلات داخلی و وارداتی به بازار است را برکنار کرد و او را به «انحصاری کردن توزیع غلات و سایر کالاهای مصرفی» متهم کرد.

در واکنش به اقدام دولت برای پایان دادن به یارانه آرد، نانوایی‌ها و اتحادیه آن‌ها در چند هفته اخیر دست به تظاهرات و اقدامات دسته‌جمعی متعددی مانند تحصن و تجمع زدند. در ۸ اوت ده‌ها نفر از صاحبان نانوایی‌ها و کارگران در اعتراض به تصمیم دولت در مقابل وزارت بازرگانی تحصن کردند. در آن زمان، رئیس اکنون دستگیر‌شده اتحادیه گفت که این تصمیم باعث بیکار شدن ۱۸ هزار کارگر نانوایی شده است زیرا نانوایی‌ها بدون آرد نمی‌توانند کار کنند. یک هفته پیش از آن، همه ۱۵۰۰ نانوایی که تحت تأثیر این ممنوعیت قرار گرفته بودند، تولید را برای مدت نامحدودی به حالت تعلیق درآوردند و کمبود نان در کشور را تشدید کردند.

https://peoplesdispatch.org/2023/08/18/tunisian-authorities-arrest-bakers-union-chief-as-bread-crisis-continues/