تارنگاست عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: مورنینگ استار (سرمقاله)
٣٠ اوت ٢٠١۴

 

تأکید آندرس فوگ راسموسن رییس ناتو بر این‌که اتحاد از عضویت اوکرائین جنگ‌زده استقبال می‌کند، تأکید بی‌پروا بر حرکت بسمت جنگ است. ناتو از سرنگونی دولت منتخب اوکرائین توسط فاشیست‌های مسلح در فوریه استقبال کرد. ناتو در پاسخ به کشتار سندیکالیست‌ها و سوسیالیست‌ها توسط اوباش نازی به نمایندگی دولت کی‌یف، انگشتی تکان‌نداده است. ناتو بجای توصیه به متحد جدید خود برای مذاکره با مناطقی که مایل به برسمیت شناختن کودتا نیستد، آن‌را به شروع یک جنگ تمام عیار علیه شرق اوکرائین تشویق کرده است. در نیوپورت، پترو پوروشنکو رییس‌جمهور اکرائین، کاسه‌گدایی در دست، از جنگ افروزان بلندپایه جهان تقاضای کمک بیش‌تر خواهد کرد.

 

ناتو با آتش بازی می‌کند

 

می‌توان انتظار داشت روسای جمهور، نخست‌‌وزیران و مقامات بلندپایه‌ای که برای اجلاس ناتو در نیوپورت گرد‌می‌آیند (نگاه کنید به مقاله قبلی «ناتو را از شهر ما بیرون ببرید») نسبت به تهدیدات هولناک به صلح جهانی هشدار دهند.

آن‌ها، از بشار الاسد در دمشق تا ولادیمیر پوتین در مسکو را نیروهای خبیثی معرفی خواهند کرد که قصد خشونت و جنگ دارند.

احتمال کمی وجود دارد که آن‌ها انگشت تقصیر را بسمت خود برگردانند. با این وصف، برای هر کس که فریب دروغ‌های بی‌پایان سیاستمداران غربی و رسانه‌های عمومی جنگ‌طلب را نخورده باشد، واقعیت روشن است.

این ناتو است که بزرگ‌ترین خطر برای صلح است.

ناتو که ٢۸ عضو آن بیش از ۷٠ درصد هزینه‌های نظامی جهان را دارند. ناتو که حکومت‌های سرکرده آن در شروع جنگ‌های بی‌دلیل- علیه یوگسلاوی در ١۹۹۹، علیه افغانستان در ٢٠٠١، علیه عراق در ٢٠٠٣ و علیه لیبی در ٢٠١١، سابقه‌ای طولانی دارند.

در مواردی ایالات متحده و متحدین آن دشمنان خود را با بمباران مطیع کردند و بیرون آمدند، در موارد دیگر سال‌هاست که ارتش‌های اشغالگر بزرگی را نگه داشته‌اند.

اما قربانیان آن‌ها در یک چیز مشترکند. «مداخلات» ناتو میراثی از دولت‌های شکست‌خورده، جنگ خانمان‌سوز بی‌پایان و فقر کشنده، علاوه بر ده‌ها هزار نفری که مستقیماً کشتند، بجا گذاشته است. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، که در سال ١۹۴۹ تشکیل شد، ادعا می‌کند که یک معاهده دفاع متقابل است.

اما فقط یک‌بار به ماده ۵- بندی که اعضاء را متعهد می‌کند در صورت حمله به یک عضو به او کمک کنند- قبل از آن‌که سربازان شوربخت برای کشتن و کشته شدن به خارج فرستاده شوند، استناد شده است.

اما حتا در آن مورد، پس از حمله تروریستی به نیویورک که برج‌های مرکز تجارت جهانی را ویران کرد- اقدام ناتو به هیچوجه دفاعی نبود.

جنگ ددمنشانه علیه افغانستان که متعاقباً شروع شد، و پس از١٣ سال هنوز ادامه دارد، برای مجازات تروریست‌های مسؤول حملات ١١‌سپتامبر کاری نکرد.

بحران‌هایی که رهبران ناتو در ولز مطرح خواهند کرد بحران‌های ساخته خود آن‌ها است. «جنگ علیه ترور» که شاهد استفاده آزادانه ایالات متحده از آدم‌ربایی، شکنجه و ترور توسط پهپادها بوده است، فقط صفوف افراط‌گرایی اسلامی را بزرگ‌تر کرده است.

قشریون دولت اسلامی (داعش) که کشتار و مصیبت را در عراق و سوریه می‌گسترانند محصول خونریزی فرقه‌ای هستند که تجاوز ایالات متحده در عراق و حمایت آن از «تغییر رژیم» در سوریه براه انداخته است.

ژنرال‌های صندلی‌نشین در رسانه‌های همگانی می‌گویند اگر ایالات متحده به سوریه حمله کرده بود، یا «بطور مناسب» از اپوزیسون «معتدل» اسد حمایت کرده بود، دولت اسلامی هرگز تا این‌جا پیش نمی‌آمد.

این لاطائلات است. دولت اسلامی در عراق به علت آوارگی خشونت‌باری که تجاوز ایالات متحده باعث آن شد، رشد کرده است. تسلیحات داده‌شده به «معتدل‌ها» در سوریه، عمدتاً توسط متحدین غیرمعتدل ایالات متحده مانند دیکتاتوری بنیادگرا در عربستان سعودی، هرگز غیرکافی نبود – و به این دلیل است که جنگ ادامه دارد- و نهایتاً به دست دولت اسلامی رسید.

در هر حال، این ارتش آزاد سوریه «معتدل» بود که جیمز فولی، روزنامه‌نگار آمریکایی را به دولت اسلامی که بعداً او را به قتل رساند، تحویل داد.

تأکید آندرس فوگ راسموسن رییس ناتو بر این‌که اتحاد از عضویت اوکرائین جنگ‌زده استقبال می‌کند، تأکید بی‌پروا بر حرکت بسمت جنگ است. ناتو از سرنگونی دولت منتخب اوکرائین توسط فاشیست‌های مسلح در فوریه استقبال کرد.

ناتو در پاسخ به کشتار سندیکالیست‌ها و سوسیالیست‌ها توسط اوباش نازی به نمایندگی دولت کی‌یف، انگشتی تکان‌نداده است. ناتو بجای توصیه به متحد جدید خود برای مذاکره با مناطقی که مایل به برسمیت شناختن کودتا نیستد، آن‌را به شروع یک جنگ تمام عیار علیه شرق اوکرائین تشویق کرده است.

در نیوپورت، پترو پوروشنکو رییس‌جمهور اکرائین، کاسه‌گدایی در دست، از جنگ افروزان بلندپایه جهان تقاضای کمک بیش‌تر خواهد کرد.

تنها فشار میلیون‌ها در ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و دیگر کشورهایی که از جنگ بی‌پایان خسته شده‌اند، مانع از آن خواهد شد که که او به خواست خود برسد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2s3j5885