تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)
۲۷ ژانویه ۲۰۲۲

 

در روزهای اخیر، کشمکش بین ایالات متحده آمریکا- ناتو- اتحادیه اروپا- روسیه شدت یافته است. استقرار نیروهای نظامی بزرگ در سراسر منطقه از بالتیک تا دریای سیاه، با مذاکرات بین این نیروها همراه است.

حزب کمونیست یونان و دیگر احزاب کمونیست و کارگری تحولات را دنبال می‌کنند. حزب ما با بیانیه دفتر مطبوعاتی خود که در تاریخ ۲۲/۰۱/۲۰۲۲ در «ریزوسپاستیس» منتر شد و در نشانی زیر در دسترس است، موضع خود را اعلام کرد.

http://inter.kke.gr/en/articles/On-the-dangerous-escalation-between-the-forces-of-Euro-Atlanticism-and-Russia/

در شرایط حاکم بر جنبش جهانی کمونیستی، رسیدن به یک موضع مشترک در مورد چنین موضوعاتی کار آسانی نیست. برای دستیابی به این، لازم است پیش از هر چیز، رویکردهای گوناگونی که وجود دارند روشن شوند، و در این راستا، «نامه سرگشاده بخش روابط بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست یونان» درباره قطع‌نامه پیشنهادی حزب کمونیست اسپانیا پیرامون تحولات بالا مفید است.

***

 

نامه سرگشاده درباره قطع‌نامه حزب کمونیست اسپانیا – پیرامون کشمکش بین ایالات متحده آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا و روسیه

 

رفقا،

در تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲ پیشنهاد حزب کمونیست اسپانیا را در باره قطع‌نامه آن، که برای امضا باز است، دریافت کردیم.

این متن مشخص، علی‌رغم این فاکت که به نظر می‌رسد یک «خط حامی صلح» را اشاعه می‌دهد، به دلائل زیر در اساس متنی ریاکارانه است که امپریالیسم را تبرئه می‌کند، واقعیت را تحریف می‌نماید و توهماتی را برای مردم ایجاد می‌کند:

۱- این متن همه تحولات خطرناک اخیر در رابطه با روابط ایالات متحده – ناتو – اتحادیه اروپا با روسیه را به لفاظی‌های تجاوزگرانه ایالات متحده آمریکا آمریکا و ناتو، و آنطور که می‎‌گوید به «بازهای پنتاگون» نسبت می‌دهد. این متن، به این ترتیب، دلایل واقعی رقابت‌ها و جنگ‌های امپریالیستی را که در کشمکش شدید بین انحصارات، طبقات بورژوازی، و اتحادهای آن‌ها برای مواد خام، مسیرهای حمل‌و‌نقل و سهم بازار وجود دارد، آشکارا نادیده می‌گیرد.

۲- به این ترتیب، این متن حزب کمونیست اسپانیا این توهم را ایجاد می‌کند که امپریالیست‌ها را می‌توان به «باز» و «کبوتر»، به «جنگ‌افروز» و «هوادار صلح» تقسیم کرد، و در نهایت یک به‌اصطلاح امپریالیسم هوادار صلح می‌تواند وجود داشته باشد. اما، امپریالیسم فقط سیاست خارجی تجاوزگرانه نیست، بلکه خود سرمایه‌داری انحصاری، با همه آن ویژگی‌هایی است که لنین توصیف کرد و هنوز کاملاً معتبر هستند.

۳- متن حزب کمونیست اسپانیا بر مسئولیت ایالات متحده آمریکا تمرکز می‌کند، که همانطور که گفته شد «با واکنش شدید تهدید می‌کند» و «اروپا شرقی را نظامی کرده است». در عین‌حال، از هرگونه اشاره به اتحادیه اروپا احتراز می‌کند، گویی که وجود ندارد. اما، ۳۰ سال پیش بازار مشترک اروپا با معاهده ماستریخت که در بسیاری از موارد نه تنها از حمایت نیروهای سیاسی محافظه‌کار و سوسیال دموکرات، بلکه، مانند مورد یونان، از حمایت نیروهای اپورتونیسم نیز برخوردار بود، به اتحادیه اروپا تبدیل شد. اتحادیه اروپا به مثابه یک قطب مستقل سرمایه‌داری در رقابت امپریالیستی شرکت می‌کند، منافع انحصارات اروپایی را ارتقاء می‌دهد و مداخلات نظامی و پلیسی را در سایر کشورها سازماندهی می‌کند. اتحادیه اروپا علی‌رغم رویارویی‌های جدی خود با ایالات متحده آمریکا که هر از چند گاهی خود را نشان می‌دهند، همکاری استراتژیک با ایالات متحده آمریکا و ناتو را، که اکثر کشورهای اتحادیه اروپا در آن مشارکت دارند، برای پیشبرد منافع انحصارات اروپایی حفظ می‌کند. ارزیابی متن حزب کمونیست اسپانیا مبنی بر این‌که ناتو صرفاً «ابزار ایالات متحده برای حفظ سلطه خود در اروپا» است، عمیقاً اشتباه است.

۴- متن حزب کمونیست اسپانیا مسئولیت‌های دولت‌های کشورهای اتحادیه اروپا را کتمان می‌کند، هیچ اشاره‌ای به آن‌ها نشده است. با این وصف، دولت محافظه‌کار «دمکراسی نو» یونان توافق استراتژیک با ایالات متحده آمریکا را، که یونان را در راستای ارتقای منافع بورژوازی به یک پایگاه نظامی گسترده و سکوی پرتاب علیه خلق‌های دیگر تبدیل کرده است ارتقا می‌دهد. مسئولیت دولت ائتلافی بین سوسیال دموکراسی و «چپ» در اسپانیا، که پیوسته در مداخلات امپریالیستی – مثلاً علیه کوبا – و در برنامه‌های ناتو شرکت می‌کند، نیز کتمان شده است. یک نمونه تازه، اعزام یک کشتی جنگی به ناوگان ناتو است که به سمت دریای سیاه می‌رود و هم‌زمان برای استقرار سایر تجهیزات نظامی آماده می‌شود. دعوت حزب کمونیست اسپانیا از ما برال امضای یک متن به‌اصطلاح «هوادار صلح»، در حالی‌که خود در دولت یکی از کشورهای عضو ناتو که این طرح‌های جنگی امپریالیستی را اشاعه می‌دهد شرکت دارد، ریاکارانه است. ما فراموش نکرده‌ایم که دیگرنیروهای اوروکمونیسم نیز به همین ترتیب عمل کرده‌اند، و در حالی که ناتو مردم یوگسلاوی را بمباران می‌کرد در دولت‌های کشورهای عضو ناتو در ایتالیا و فرانسه شرکت داشتند.

۵- متن حزب کمونیست اسپانیا کاملاً نادیده می‌گیرد که روسیه امروز اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی نیست، بلکه یک قدرت سرمایه‌داری نیرومند است که زرادخانه هسته‌ای قدرتمندی را به ارث برده است و آن را مدرن می‌کند و برای ارتقای منافع گروه‌های انحصاری روسیه و نه مردم روسیه در رقابت شدید با دیگر قدرت‌های امپریالیستی است. روسیه سرمایه‌داری فعالانه در رقابت بین‌المللی برای سود تعدادی معدود و استثمار اکثریت زیادی شرکت می‌کند. بنابراین، موضع لنینیستی مبنی بر این‌که «جنگ ادامه سیاست با ابزارهای خشونت آمیز دیگر است» از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

۶- متن حزب کمونیست اسپانیا خواست مبهم و عملاً غیرممکن «انحلال ناتو» را اشاعه می‌دهد. اگر مبارزه برای خروج هر کشور از ناتو و هر اتحاد امپریالیستی مانند اتحادیه اروپا تقویت نشود، این «انحلال» چگونه اتفاق خواهد افتاد و چگونه می‌توان تضمین کرد که این مانند خروج موقت یونان و فرانسه از شاخه نظامی ناتو در برنامه‌های بورژوایی ادغام نشود؟ روشن است که مطالبه «انحلال ناتو» بدون مبارزه برای گسست از نقشه‌های امپریالیستی در هر کشور و کناره‌گیری از ناتو و همه اتحادهای امپریالیستی چیزی جز خاک پاشیدن به چشم مردم نیست. علاوه بر این، تنها مبارزه برای قدرت کارگری – مردمی می‌تواند تضمین کند که جدا شدن از اتحادیه‌های امپریالیستی، مانند ناتو و اتحادیه اروپا، بتواند حقوق کارگران -مردم را تضمین کند.

۷- متن حزب کمونیست اسپانیا خواستار یک «نظام امنیتی انسانی جدید است که به مشکلات واقعی ایجاد کننده ناامنی – فقر، گرسنگی، نابرابری، بیکاری، فقدان خدمات عمومی ضروری، بیماری‌ها، تغییرات اقلیمی یا زرادخانه ویرانگر عظیم تسلیحاتی پاسخ واقعی بدهد». تا زمانی که قوانین بازار و شیوه تولید سرمایه داری حاکم است، چنین نظامی نمی‌تواند وجود داشته باشد. اشاعه چنین دیدگاه‌های تخیلی که سرمایه‌داری می‌تواند «انسانی» یشود، توهمی است. حزب کمونیست یونان از بهنگام بودن و ضرورت سرنگونی نظام استثمارگر وحشی سرمایه‌داری حمایت می‌کند. تنها راه حل جایگزین برای خلق‌ها سوسیالیسم است!

حزب ما، در هماهنگی با سایر احزاب کمونیست و کارگری در کشورهای ذیربط و در سطح جهان:

به مبارزه خود علیه پایگاه‌های نظامی مرگ که ایالات متحده آمریکا و ناتو در کشور ما ایجاد می‌کنند، علیه رزمایش‌های اورو -آتلانتیک مانند رزمایش «مدافع اروپا و اراده آتلانتیک» که روسیه را محاصره می‌کند، ادامه خواهد داد.

● به مبارزه علیه ماموریت‌ها و برنامه‌های امپریالیستی ناتو، اتحادیه اروپا و دولت‌های بورژوایی ادامه خواهد داد.

 به مبارزه با توافق‌نامه به‌اصطلاح دفاعی با ایالات متحده آمریکا و فرانسه و هم‌چنین با دیگر «اتحادها»ی بورژوازی مانند اتحاد با دولت اسرائیل که مردم فلسطین را می‌کشد، ادامه خواهد داد.

● در پارلمان به رای دادن علیه تسلیحات نظامی و مبارزه با آن‌ها ادامه خواهد داد، زیرا برخلاف آنچه که احزاب بوژوازی به دروغ ادعا می‌کنند، آن‌ها نه برای نیازهای «دفاع ملی» بلکه برای طرح‌ها، مداخلات، و جنگ‌ها بکار گرفته می‌شوند.

● مبارزه خود را برای بازگشت همه نیروهای مسلح یونان که در مأموریت‌های امپریالیستی در خارج از کشور شرکت می‌کنند، تشدید خواهد کرد.

● به مبارزه برای شکل‌گیری پیش‌شرط‌های لازم برای ایجاد «اتحاد اجتماعی» بین طبقه کارگر و دیگر اقشار مردمی که بتوانند با انحصارات و برنامه‌های امپریالیستی مقابله نمایند؛ برای خروج یونان از تمام اتحادهای امپریالیستی، با ضمانت قاطع تأمین‌شده به وسیله قدرت کارگری ادامه خواهد داد.

همبستگی انترناسیونالیستی و انترناسیونالیسم پرولتری خود را تقویت خواهد کرد. به هماهنگی فعالیت و مبارزه خلق‌های منطقه ما، اروپا و در سطح بین‌المللی در تمام قاره‌ها، علیه مداخلات و جنگ‌های امپریالیستی، محاصره ویرانگر کوبا، بحران‌های اقتصادی سرمایه‌داری، فقر و بیکاری، قاطعانه‌تر ادامه خواهد داد؛ برای صلح و رفاه مردم جهان، همکاری متقابلاً سودمند اقتصادی – سیاسی – فرهنگی خلق‌های کشورهای ما، برای جامعه نوین سوسیالیسم – کمونیسم ادامه خواهد داد.

http://solidnet.org/article/CP-of-Greece-CONFRONTATION-BETWEEN-THE-USANATO-EU-AND-RUSSIA-Open-letter-of-the-International-Relations-Section-of-the-CC-of-the-KKE-about-the-Resolution-of-the-CP-of-Spain/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/y8wk686p