فرصت‌های کم‌نظیری برای سرمایه‌گذاری‌های پرسود در ایران در حال پدیدار شدن است. شیرینه! ببر و ببر! درصددیم ظرف سه سال نرخ تورم را به زیر ده درصد برسانیم. همچنین نرخ ارز پس از نوسان‌های شدید دو سال اخیر، در طول شش ماه گذشته کاملاً باثبات بوده است. با کاستن از هزینه‌های دولت، از ایجاد کسری بودجه جلوگیری کرده‌ایم و بنا داریم تا بازار پول را از عدم تعادل آن خارج کنیم… همان‌طور که در سخنرانی صبح امروز توضیح دادم، برای دولت من، توسعه، تعامل و جلب مشارکت‌های جهانی از اولویت بالایی برخوردار است…. ما خصوصی‌سازی را با قدرت پیگیری می‌کنیم… من این اصلاحات را، با قدرت ادامه داده و فضا را برای فعالیت بخش خصوصی مهیاتر خواهم کرد.  قانونی جامع، برای حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی تصویب شده است. این قانون مبنایِ کار است و البته تسهیل هر چه بیشتر امور برای سرمایه‌گذاران خارجی، در دستور کار دولت من قرار دارد. ما تمام امکانات لازم برای فعالیت بازرگانان و سرمایه‌گذاران خارجی را در درون ایران، فراهم خواهیم آورد. برنامه‌های نولیبرال‌های حاکم برای «غرب» روشن شد برای چپ قابلمه بدست چی؟

ایسنا

جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۲

تشریح دست‌آوردهای حضور در اجلاس داووس روحانی: چهره اقتصادی سیاست‌های ایران برای جهان مشخص شد

 

رییس‌جمهور در مورد اجلاس ژنو دو گفت: فکر نمی‌کنم با این‌گونه اجلاس‌ها موضوع سوریه حل و فصل شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی جمعه شب بعد از بازگشت از سفر سه روزه به سوییس و شرکت در مجمع جهانی اقتصادی داووس در جمع خبرنگاران به تشریح نتایج این سفر پرداخت ودرابتدای سخنان خود با اشاره به اهمیت مجمع جهانی اقتصادی که در داووس برگزار شد، اظهار کرد: این مجمع امسال با عنوان شکل‌دهی مجدد جهان و اثرات آن در جامعه سیاست و اقتصاد برگزار شد و از جمهوری اسلامی ایران دعوت شد که در این اجلاس حضور پیدا کنند.

وی گفت: در این اجلاس ٢۵٠٠ نفر از سران کشورهای مختلف تا مدیران ارشد اقتصادی و مسوولان ارشد رسانه‌ها دعوت شده بودند. ازایران نیز دعوت شده بود که نظرات خود را تحت عنوان ایران در جهان بیان کند. دراین اجلاس رییس‌جمهور ایران به نمایندگی از ملت ایران شرکت و نظرات مردم ایران را بیان کرد.

وی باا اشاره به ۴ سخنرانی که در این اجلاس و حاشیه آ‌ن داشته است و یادآوری سخنرانی در جلسه عمومی، بخشی از سخنان خود در این اجلاس را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: در این جلسه تاکید کردیم امنیت و رفاه در صورتی امکان‌پذیر است که برای همه باشد. تاکید کردیم که تروریسم معضل امروز جهان است و عامل تروریسم‌، جهل،‌ فقر و بی‌عدالتی است.

رییس جمهور با اشاره به عزم جمهوری اسلامی ایران برای تعامل با کشورهای مختلف به اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط اشاره کرد و گفت: تعامل با همه همسایگان‌مان برای ما دارای اولویت اول است، تعامل با کشورهای منطقه و هم‌چنین اروپا و دیگر کشورهای تاثیرگذار در جهان نیز از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط است.

وی همچنین به بحث پرونده هسته‌ای ایران و چگونگی فروریختن دیوار ظالمانه تحریم‌ها به عنوان بخش دیگری از سخنرانی خود در این اجلاس اشاره کرد و درباره دیدار با مدیران ارشد اقتصادی جهان به توانمندی‌های فراوان جمهوری اسلامی ایران در زمینه اقتصادی پرداخت و درباره تشریح برنامه‌های اقتصادی ایران از جمله ١١٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری در زمینه نفت و انرژی‌، ۷۵ میلیارد دلار در زمینه پتروشیمی و ٣٣  میلیارد دلار در زمینه راه‌آهن در این جلسه گفت: در این جلسه در زمینه سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران و پتانسیل و ظرفیت‌هایی که در ایران وجود دارد بحث و گفت‌وگو شد.

وی هم‌چنین به سخنرانی خود در جمع مدیران ارشد نفت و گاز که در این اجلاس حضور داشتند اشاره کرد و گفت: در جمع این مدیران سخنرانی کردم و وزیر نفت نیز با این مدیران گفت‌وگو کرد. حضور شرکت‌های بزرگ در این جلسه بیانگر میزان اشتیاق آن‌ها برای کار با ایران بوده است.

روحانی همچنین به دیداربا مدیران ارشد رسانه‌های مخلتف بین‌المللی در حاشیه اجلاس داووس اشاره کرد و گفت: این جلسه به صورت پرسش و پاسخ و فرصتی بود که چهره اقتصادی و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه روابط اقتصادی توضیح داده شود.

وی با بیان این‌که «امسال قرار بود بنا به فرموده مقام معظم رهبری دو حماسه سیاسی و اقتصادی در کشور صورت بگیرد» خاطرنشان کرد: حماسه سیاسی توسط مردم در ٢۴ خرداد برگزار شد و حماسه اقتصادی را نیز ملت ایران با اقتصاد مقاومتی واستقامتی شروع کرده‌اند و شرایط مهیاتر شده است که حماسه اقتصادی توسط ملت قدم به قدم محقق شود.

وی همچنین به ملاقات‌های خود با برخی از مقامات شرکت کننده در اجلاس داووس اشاره کرد و گفت: ملاقات‌هایی با رییس‌جمهور سوییس،‌ نخست وزیر هلند ،‌رییس کمیسیون اروپایی داشتیم و در این ملاقات‌ها در مورد رابطه با اروپا و آینده مذاکرات هسته‌ای که مذاکرات جامع و گام نهایی خواهد بود بحث و گفت‌وگو کردیم.

رییس‌جمهور همچنین به ملاقات خود با رییس‌جمهور آذربایجان اشاره کرد و گفت: در این ملاقات تصمیم گرفتیم که روابط دو کشور به سمت روابط صمیمانه برگردد. در این راستا تصمیم گرفته شد که کمیسیونی متشکل از نمایندگان دو رییس‌جمهور تشکیل شود تا مسائل بین دو کشور حل و فصل شود.

وی در ادامه گفت‌وگوی با خبرنگاران در پایون جمهوری اسلامی فرودگاه مهرآباد در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که بنا به گفته رسانه‌های بین‌المللی شما ستاره اجلاس داووس بودید و حضور شما و اخبار این اجلاس،‌بر اجلاس ژنو دو سایه سنگینی انداخت، گفت: خود اجلاس داووس و اخبار مرتبط با آن و سه چهار مصاحبه‌ای که با شبکه‌های بین‌المللی از جمله تلویزیون سوئیس‌،سی ان ان و انعکاس آن‌ها انجام شد کلا بر ژنو دو سایه انداخت.

وی گفت: ما در دیدارها و ملاقات و مذاکرات که در حاشیه اجلاس داشتیم در مورد سوریه نیز گفت‌وگو کردیم و اعتقاد داریم که معضل سوریه با این‌گونه اجلاس‌ها حل و فصل نمی‌شود.

روحانی ادامه داد: به برخی از مسوولان کشورهای اروپایی که با‌ آن‌ها دیدار داشتیم گفتیم که در مورد سوریه همه باید تصمیم بگیرند با تروریسم مقابله کنند و ترویست‌ها از سوریه خارج شوند. همه تصمیم بگیرند که از لحاظ انسانی به مردم سوریه که دارای مشکل هستند کمک کنند، از سوی دیگر همه تلاش کنیم که زمینه مساعد جهت انجام مذاکرات بین معارضین سوری و دولت سوریه ایجاد شود. اگر کسی فکر می‌کند از بیرون سوریه برای ملت سوریه می‌تواند تصمیم بگیرد اشتباه می‌کند. ملت سوریه باید در مورد سرنوشت خودش تصمیم بگیرد و شرایط به گونه‌ای فراهم شود که مردم سوریه در انتخاباتی آزاد نظرشان را بیان کنند.آن‌ها نیز این بحث و موضوع‌ را قبول داشتند و من فکر نمی‌کنم با این‌گونه اجلاس‌ها موضوع سوریه حل و فصل شود.

***

ایسنا

جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۲

 

روحانی در جلسه با صاحبان صنایع و شرکت‌های بزرگ در داووس: فرصت‌های کم‌نظیری برای سرمایه‌گذاری‌های پرسود در ایران در حال پدیدار شدن است

رییس‌جمهور با بیان اینکه «ریسک‌های مختلف سیاسی و اقتصادی ایران در حال کاهش و اقتصاد ایران در حال طلوعی دوباره است و فرصت‌های کم‌نظیری برای سرمایه‌گذاری‌های پرسود در ایران در حال پدیدار شدن است»، از تمام سرمایه‌گذاران و صاحبان صنایع دعوت کرد تا با حضور و سرمایه‌گذاری و فعالیت در تمامی شاخه‌های صنعتی بویژه انرژی و خودرو، در تجربه توسعه اقتصادی ایران مشارکت کنند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دومین روز از سفر به سوئیس برای شرکت در چهل و چهارمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد، در جلسه با صاحبان صنایع و شرکت‌های بزرگ حضور یافت و در سخنانی، با بیان اینکه “در کنار ثبات سیاسی، دستور کار من برقراری ثبات اقتصادی است”، افزود: در ماه‌های گذشته تمام تلاش ما این بوده تا با اتخاذ اقداماتی عاجل، بازارها و اقتصاد کلان را از یک شرایط پرنوسان به سمت ثبات هدایت کنیم.

درصددیم ظرف سه سال نرخ تورم را به زیر ده درصد برسانیم
وی در ادامه اظهار کرد: در این مدت، نرخ تورم را به شدت کنترل کرده‌ایم و درصددیم تا با اجرای یک برنامه جامع، ظرف سه سالِ آینده نرخ تورم را به زیر ده درصد برسانیم. همچنین نرخ ارز پس از نوسان‌های شدید دو سال اخیر، در طول شش ماه گذشته کاملاً باثبات بوده است. با کاستن از هزینه‌های دولت، از ایجاد کسری بودجه جلوگیری کرده‌ایم و بنا داریم تا بازار پول را از عدم تعادل آن خارج کنیم.
بر اساس این گزارش، متن کامل سخنرانی به شرح زیر است:

«بسم‌الله الرّحمن الرّحیم
رهبران و مدیران اقتصادی و صنعتی جهان؛
اندیشمندان، کارآفرینان؛
خانم‌ها، آقایان؛

خوشحالم که در جمع صاحبان صنایع و بازرگانان صاحب نام بین‌المللی، مطالبی را، در مورد چشم‌انداز آینده و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران، پس از شکل‌گیری دولت جدید، مطرح کنم. همان‌طور که در سخنرانی صبح امروز توضیح دادم، برای دولت من، توسعه، تعامل و جلب مشارکت‌های جهانی از اولویت بالایی برخوردار است. بر همین مبنا، یکی از انگیزه‌های اینجانب برای شرکت در اجلاس داووس، معرفی تصویر آینده اقتصادِ ‌در حال طلوع ایران، در سایه سیاست‌های جدید، به منظور زمینه‌سازی برای شکل‌گیریِ همکاری‌های، گسترده است.

حضار گرامی؛
دولت جدید در ایران حدود پنج ماه است که بر سر کار آمده، و در این مدت کوتاه به توفیقات قابل توجهی در عرصه سیاست داخلی و خارجی دست یافته است. از یکسو، قطعنامه پیشنهادی اینجانب در موردِ «جهان علیه خشونت و افراطی‌گری»، به اتفاق آراء در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید؛ و از سوی دیگر، ما با پیگیری راهبرد گفت‌وگو و صلح، موفق شدیم از رخداد یک جنگ جدید در منطقه که می‌توانست کشورها را در کام آتش خود فرو برد، جلوگیری کنیم. همچنین از طریق گفت‌وگوی موثر با گروه ۱+۵ توانسته‌ایم راهکاری مبتنی بر تعامل را برای موضوع هسته‌ای، مبنای عمل قرار دهیم. راهکاری که در آن، تامین حقوق ذاتی ملت ایران و در عین حال، رفع نگرانی‌های منطقی برخی از کشورها به طور همزمان ملحوظ شده است. از این منظر، این روزها ایران نقطه عطفی تاریخی را پشت سر می‌گذارد. پس از سال‌ها کشمکش، جمهوری اسلامی چارچوبی جدید را برای حل مسأله‌ای پیچیده مطرح کرده که توانسته است چشم‌اندازی متفاوت و صلح‌آمیز را پیش روی جهانیان قرار دهد. تجربه حل مسالمت‌آمیز موضوع هسته‌ای، در صورتی که بتواند در مسیری موفق حرکت کند، تجربه‌ای جدید را در حل مسایل بین‌المللی با تکیه بر منافع مشترک به ثبت رسانده و الگوی موفقی برای تفاهم و همکاری بر سر مسایل دیگر را، پیش روی ما می گذارد.

در امور داخلی نیز اینجانب به پشتوانه رای ملت ایران، راهبرد گفت‌وگو و همکاری در میان جریان‌های سیاسیِ داخلی را به عنوان تنها مسیر، به سوی توسعه ملی پایدار و متوازن مدنظر قرار داده‌ام. و امروز فضای آرامش و امید در داخل به گونه آشکاری، پررنگ‌تر از گذشته است.

لذا این دولت همان‌گونه که در بُعد سیاسی به دنبال گسترش تعامل و گفت‌وگوست، در بُعد اقتصادی نیز به دنبال گسترش ارتباطات است. تجربه فروپاشی شوروی از یکسو و برآمدن قدرت‌های جدیدی همچون کشورهای BRICS و شکل‌گیری G۲۰ از سوی دیگر، همه و همه بیانگر این موضوع است که مؤلفه‌های قدرت در دنیای جدید به شدت تغییر کرده و امروز بیش از هر زمان دیگر، بهره‌مندی از یک اقتصاد قوی و در حال رشد، بر میزان قدرت یک کشور در عرصه بین‌المللی اثرگذار است. این نه فقط رویکرد ما، که یک حقیقت تاریخی است.

در عین حال، به گواهی تاریخ معاصر، هیچ کشوری در جهان نتوانسته در انزوا به رشد و توسعه اقتصادی پایدار، دست یابد. و نمونه‌های موفق در توسعه اقتصادی در دهه‌های اخیر، همگی از الگوی مشترکِ مبتنی بر ارتباطات گسترده اقتصادی، با دنیای خارج پیروی کرده‌اند. این تجربه، پیش چشم ماست و دولت من مصمم است تا با بهره‌گیری از این تجربه، از طریق بازتر (more open) کردن و رقابتی‌تر نمودن اقتصاد ایران، موقعیت آن را در دنیای پررقابت کنونی ارتقا دهد. پیش از این، اصلاحات اساسی در جهت تفسیر قانون اساسی، برای امکان فعالیت گسترده بخش خصوصی صورت گرفته است. من این اصلاحات را، با قدرت ادامه داده و فضا را برای فعالیت بخش خصوصی مهیاتر خواهم کرد. همچنین پیش از این، قانونی جامع، برای حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی تصویب شده است. این قانون مبنایِ کار است و البته تسهیل هر چه بیشتر امور برای سرمایه‌گذاران خارجی، در دستور کار دولت من قرار دارد. ما تمام امکانات لازم برای فعالیت بازرگانان و سرمایه‌گذاران خارجی را در درون ایران، فراهم خواهیم آورد. که از جمله این امکانات، می‌توان به انرژی، زیرساخت‌ها و پوشش گسترده ارتباطات مخابراتی و اینترنت پرسرعت (broadband) در سراسر کشور اشاره کرد. همچنین سفارتخانه‌های خود را به‌گونه‌ای مجهز خواهیم کرد که پاسخ‌گوی نیاز تجار و سرمایه‌گذاران باشند. شعار دولت من، استقبال از سرمایه‌گذار است چه ایرانی و چه غیرایرانی.

مدیران محترم، کارآفرینان گرامی؛
ثبات، مهم‌ترین عامل در تصمیم برای هرگونه سرمایه‌گذاری است. من مفتخرم، رییس‌جمهور کشوری هستم که در یک منطقه پرآشوب، کانون ثبات است. ایران با برخورداری از یک دموکراسی عمیق، که محصول انقلاب اسلامی ایران است، مشارکت شهروندان را در عرصه سیاسی از طریق انتخابات، تضمین کرده است. ما در سی و پنج سال گذشته به طور متوسط هر سال یکبار انتخابات برگزار کرده‌ایم و در آخرین انتخابات برگزار شده، یعنی انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری، ۷۳ درصد شهروندان واجد شرایط در انتخابات شرکت کرده‌اند. در کنار ثبات سیاسی، دستور کار من برقراری ثبات اقتصادی است. در ماه‌های گذشته تمام تلاش ما این بوده تا با اتخاذ اقداماتی عاجل، بازارها و اقتصاد کلان را از یک شرایط پرنوسان به سمت ثبات هدایت کنیم. در این مدت، نرخ تورم را به شدت کنترل کرده‌ایم و درصددیم تا با اجرای یک برنامه جامع، ظرف سه سالِ آینده نرخ تورم را به زیر ده درصد، برسانیم. همچنین نرخ ارز پس از نوسان‌های شدید دو سال اخیر، در طول شش ماه گذشته کاملاً باثبات بوده است. با کاستن از هزینه های دولت، از ایجاد کسری بودجه جلوگیری کرده ایم؛ و بنا داریم تا بازار پول را از عدم تعادل آن خارج کنیم.

یکی از درس‌هایی که از تجربه کشورهای موفق در حوزه ‌اقتصاد می‌توان آموخت، این است که لازمه رشد اقتصادی، حضور مؤثر بخش خصوصیِ رقابتی، در اقتصاد است. اقتصاد ایران در سال‌هایِ اخیر شاهد تغییرات بزرگی بوده و نقش بخش خصوصی به طور پیوسته پررنگ‌تر شده است. ما خصوصی‌سازی را با قدرت پیگیری می‌کنیم. پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری و با روی کار آمدن دولت جدید، بازار سرمایه ایران شاهد رشد تاریخی معادل ۸۴ درصد در ظرف کم‌تر از هشت ماه بوده که این رقم در تاریخ بازار سرمایه ایران بی‌نظیر است. چنین رشدی در دیگر بازارهای سهام در جهان نیز کم‌نظیر است. این رقم رشد، خود گویای فرصت‌های چشمگیر سرمایه‌گذاری در ایران است. اکنون حجم بازارِ سرمایه ایران به رقم بی‌سابقه ۵۴درصد از GDP رسیده که در مقیاس بین‌المللی قابل‌توجه است. این روند نشانگر گسترش حضور سرمایه‌های خصوصی در اقتصاد ایران است و ما مصمم هستیم تا با واگذاری هر چه بیشتر امور به بخش خصوصی، پویایی و چابکی اقتصاد را افزایش دهیم. همچنین برآنیم تا قوانین و آیین نامه‌های مربوط به فعالیت اقتصادی را تسهیل، شفاف و باثبات سازیم.

در شرایطی که در رقابت پرشتاب جهانی، اقتصادهای نوظهور با نرخ‌های بالایِ رشد اقتصادی، به سرعت توسعه پیدا می‌کنند، ما نیز در صدد آنیم تا با بهره‌گیری کامل از همه ظرفیت‌ها، رشدی شتابان اما پایدار را پایه‌گذاری کنیم. ایران کشوری است که از پتانسیل‌های لازم برای رشد اقتصادی بالا برخوردار است. در سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ اقتصاد ایران، به طور متوسط نرخ رشدی بالای ۷ درصد در سال را تجربه کرده است. در طول آن سال‌ها، نرخ رشد سالانه سرمایه‌گذاری و نرخ رشد مصرف خصوصی بیش از ۹ درصد و نرخ رشد تولیدات صنعتی بیش از ۱۲ درصد بوده است. ما مصممیم که آن تجربه را یکبار دیگر و البته این بار بصورت باثبات و مستمر، تکرار کنیم. پتانسیل‌های بالای اقتصادی ایران این اطمینان را می‌دهد که تکرار این تجربه امکان‌پذیر است.

به من اجازه دهید تا تنها به بخشی از این پتانسیل‌ها اشاره کنم. ایران برخوردار، از جمعیتی بسیار جوان است. تعداد جوانان بین ۱۵ و ۳۰ سال ما بیش از ۲۴ میلیون نفراست و سهم این گروه از کل جمعیت کشور، برابر ۳۲ درصد است. همچنین، در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های زیادی در زمینه آموزش عالی انجام شده و اکنون سهم افراد با تحصیلات عالی از کل جمعیت، برابر ۱۶ درصد است. از سوی دیگر، موقعیت جغرافیایی ایران منحصر به فرد است و ایران بطور طبیعی، چهارراه ارتباطی منطقه محسوب می‌شود. کوتاه‌ترین و ارزان‌ترین مسیر اتصال کشورهای آسیای میانه، قفقاز و افغانستان به آب‌های بین‌المللی، از طریق ایران است. متأسفانه، در طول سال‌های گذشته خصومت برخی قدرت‌ها با ایران مانع از آن شده تا کشورهای منطقه از این مزیت بهره‌مند شوند اما باور ما این است که در نهایت، این منطقِ اقتصادی، خود را نشان خواهد داد، و در آینده نزدیک راه‌های ارتباطی، خطوط انتقال نفت و گاز، شبکه انتقال برق و شبکه‌های مخابراتی از طریق ایران، کل منطقه را به هم متصل خواهند کرد. همچنین موقعیت ویژه ایران به لحاظ برخورداری از مراکز تاریخی و طبیعی، کشور ما را به یکی از جذابترین نقاط گردشگری جهان تبدیل کرده است؛ و نهایتاً اینکه ایران کشوری است که به لحاظ برخورداری از ذخایر نفت و گاز، موقعیتی بس ممتاز دارد.

خانم‌ها، آقایان؛
مایلم در زمینه ذخایر نفت و گاز ایران، با تفصیل بیشتری، به موضوع بپردازم. طبق برآوردها، پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰، میزان مصرف نفت خام دنیا به ۹۶ میلیون بشکه در روز برسد. در همین زمان نیاز مصرفی سالانه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به گاز طبیعی ۵۲۰ میلیارد متر مکعب خواهد بود. نیاز کشورهای شرق و جنوب آسیا به گاز طبیعی نیز از ۷۰۰ میلیارد متر مکعب فراتر خواهد رفت. در آن زمان، نقش ایران در تامین نیازهای نفت و گاز دنیا بی‌بدیل خواهد بود و ما آمادگی داریم تا با انعقاد قراردادهای بلندمدت، نیاز کشورهای اروپایی و کشورهای واقع در شرق و جنوب آسیا را به انرژی بویژه گاز طبیعی تامین کنیم. برنامه کوتاه مدت ما در صنعت نفت و گاز رسیدن به نصاب ظرفیت تولید ۵.۸ میلیون بشکه نفت و میعانات، تولید ۱۰۲۰ میلیون متر مکعب گاز در روز تا سال ۲۰۱۷ است. برای رسیدن به چنین هدفی لازم است تا درچهار سال آینده ۱۱۰ میلیارد دلار در این صنعت سرمایه‌گذاری کنیم. این یک فرصت بسیار خوب برای شرکت‌های نفت و گاز دنیاست. از نگاه ما، درها برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به حوزه انرژی کاملاً باز است. هم‌اکنون چارچوب قراردادهای حوزه بالادستی از سوی وزارت نفت در حال بازنگری است و به زودی انواع جدیدی از قراردادهای سرمایه‌گذاری از سوی ما ارائه، که نسبت به قراردادهای پیشین بسیار جذابتر خواهد بود. در آینده نزدیک، وزارت نفت در یک کنفرانس بین‌المللی ۴۰ میدان نفتی و گازی جدید را برای سرمایه‌گذاری به دنیا معرفی خواهد کرد. در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی راه برای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی کاملا باز است. من همین جا اعلام می‌کنم که ما آمادگی داریم تا برای تامین نظر سرمایه‌گذاران در صنعت پتروشیمی، قراردادهای بلندمدت، برای تأمین خوراک گاز آنها، با قیمت‌های ترجیحی منعقد کنیم.

از جمله دیگر بخش‌های انرژی ایران، که به سرعت در حال خصوصی شدن است، صنعت برق است. موقعیت کانونی ایران به لحاظ جغرافیایی و شبکه گسترده خطوط انتقال که ایران را به تمام کشورهای منطقه متصل کرده، امکان ویژه‌ای را برای تولید و صادرات برق در ایران فراهم نموده است. در این زمینه نیز ما آمادگی داریم تا با انعقاد قراردادهای بلندمدت، تامین گاز طبیعی نیروگاه‌های تأسیس شده توسط سرمایه گذاران را به صورت مطمئن و پایدار و البته با قیمت‌های ترجیحی تضمین کنیم. البته لازم است در اینجا تاکید کنم برای شرکت‌هایی که زودتر سرمایه‌گذاری‌های خود را در صنایع پتروشیمی و برق شروع کنند، قیمت‌های ارزان‌تر گاز طبیعی و همچنین تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته خواهد شد و از آنجا که شدت مصرف انرژی در ایران در مقایسه با استانداردهای بین‌المللی بالاست ما بنا داریم برنامه اصلاح نظام قیمت‌های انرژی را برای مصرف‌کنندگان داخلی اجرا کنیم، و ظرف پنج سال، شکاف بزرگ بین قیمت‌های داخلی انرژی با قیمت‌های بین‌المللی را بطور جدی کاهش دهیم. با انجام این برنامه که از چند ماه آینده آغاز می‌شود بازار انرژی در ایران به یک بازار رقابتی تبدیل خواهد شد و فرصت خوبی برای شرکت‌های بین‌المللی است که با سرمایه‌گذاری و ارائه خدمات در زمینه فعالیت‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی، (energy saving) از این بازارِ رو به رشد در ایران، منتفع شوند.

حضار محترم؛
به غیر از انرژی، صنعت دیگری که مایلم بطور ویژه به آن بپردازم، صنعت خودروسازی ایران است. این صنعت در ایران از قدمتی ۵۰ ساله برخوردار است و با سرمایه‌گذاری‌هایی که در طول سالهای گذشته در این صنعت صورت گرفته، ظرفیت تولید خودرو در ایران به بیش از یک میلیون دستگاه در سال رسیده است. بواسطه توسعه صنعت خودرو، صنعت قطعه‌سازی ما نیز شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی بوده است. برنامه استراتژیک ما برای این صنعت، انجام سرمایه‌گذاری‌های مشترک با خودروسازان عمده بین‌المللی و تلاش برای کسب سهم در بازار کشورهای همجوار، ارتقای تکنولوژیک صنعت خودرو و صنعت قطعه‌سازی، اتصال صنعت قطعه‌سازی به زنجیره تولید خودرو در سطح بین‌المللی و افزایش سهم ایران در صادرات جهانی قطعات و نهایتاً تبدیل ایران به یک بازیگر مهم در بازار جهانی قطعات خودرو است. با توجه به بازار رو به گسترش خودرو در ایران و همچنین در منطقه، ما بطور جدی شرکت‌های بزرگ تولید خودرو را به بهره‌گیری از این فرصت دعوت می‌کنیم و بنا داریم تا با ارائه پیشنهادهای جذاب، این شرکتها را در مالکیت شرکتهای خودروساز داخلی شریک نماییم.

همچنین در پی آن هستیم که سهم حمل و نقل ریلی در بخش بار و مسافر را از کل حمل و نقل عمومی به ترتیب از ۱۰.۷ درصد به ۳۰ درصد و از ۱۱ درصد به ۱۸ درصد ارتقاء دهیم. لازمه رسیدن به این هدف‏ رشد سالانه ۱۵.۵ درصد در بخش بار و ۸ درصد در بخش مسافری حمل و نقل ریلی است. مفهوم عملی این برنامه‏ سرمایه‏گذاری ۸ میلیارد دلاری در نوسازی ناوگان لکوموتیو و سرمایه‏گذاری ۲۵ میلیارد دلاری در بهسازی‏ تجهیز و توسعه خطوط راه‏آهن ایران است.

در طول سالهای گذشته وابستگی‌های اقتصادی کشورهای مختلف به یکدیگر به شدت افزایش یافته است. به دلیل این وابستگی‌های فزاینده، امروز بخش مهمی از کشورهای جهان در واقع سوار یک قطار هستند. پیام ما برای دنیا این است که با تأمین پایدار انرژی، نقش خود را در اقتصاد جهانی به خوبی ایفا خواهیم کرد؛ و همه ما باید بدانیم که امنیت و ثبات بین‌المللی در گرو همکاری‌های اقتصادی بین کشورهاست.

بازرگانان، کارآفرینان و رهبران اقتصادی دنیا؛
خانم‌ها، آقایان؛
ریسک‌های مختلف سیاسی و اقتصادی ایران در حال کاهش است، با کاهش ریسک، اقتصاد ایران در حال طلوعی دوباره است و به نظر می‌رسد فرصت‌های کم‌نظیری برای سرمایه‌گذاری‌های پرسود در ایران در حال پدیدار شدن می‌باشد. من در اینجا از همه شما و از تمام سرمایه‌گذاران از همه کشورها دعوت می‌کنم تا با حضور، وسرمایه‌گذاری و فعالیت در تمامی شاخه‌های صنعتی بویژه انرژی و خودرو، در تجربه توسعه اقتصادی ایران مشارکت کنید. من وقتی به روبرو نگاه می‌کنم، چشم‌انداز بسیار روشنی برای توسعه اقتصادی ایران می‌بینم.

از حوصله همه شما تشکر می‌کنم.»

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/mr2ts6k2