تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۱۹ ژانویه ۲۰۲۳


تظاهرات «همایش اقتصادی جهان را درهم شکنید» در زوریخ، سوئیس، ۱۷ ژانویه ۲۰۲۳

گروه‌های مترقی از نشست سالانه جاری «همایش اقتصادی جهان» (WEF) در شهر تفریحی داووس سوئیس که در روز دوشنبه ۱۶ ژانویه آغاز شد و در ۲۰ ژانویه به پایان خواهد رسید، انتقاد کرده‌اند. نشست امسال با موضوع «همکاری در یک جهان تکه تکه شده»، شاهد مشارکت رهبران سیاسی و حدود ۱۵۰۰ رهبر تجاری از سراسر جهان بود.

حزب کار سوئیس و حزب کمونیست سوئیس در ۱۸ ژانویه در بیانیه‌هایی این اجلاس را به شدت محکوم کردند و آن را الیگارشی، ریاکارانه و نماینده یک دسته نخبه‌گرای غیردموکراتیک دانستند که تلاش می‌کند مداخلات سرمایه‌داری و امپریالیستی را در سراسر جهان سازماندهی کند. در ۱۷ ژانویه، تظاهراتی علیه «همایش اقتصادی جهان» بوسیله مبارزین ضد سرمایه‌داری در شهر زوریخ برگزار شد. «همایش اقتصادی جهان» یک سازمان غیردولتی است که در سال ۱۹۷۱ تأسیس شد و برای تأثیرگذاری بر برنامه‌های جهانی کار می‌کند. بودجه آن عمدتاً بوسیله شرکت‌های چند ملیتی تامین می‌شود.

الکساندر انیلین از رهبری حزب کار سوئیس در ۱۸ ژانویه به «پیام مردم» گفت: « همایش اقتصادی جهان، که در حال حاضر در داووس برگزار می‌شود، جلسه سالانه اصلی مدیران عامل شرکت‌های فراملیتی و سیاستمداران بورژوا از کشورهای پیشرفته سرمایه‌داری است که بدون هیچ‌گونه مشروعیت دموکراتیک و هیچ کنترلی از سوی مردم، موضوعات مورد دغدغه مردم را بررسی می‌کند. کشورهای جنوب جهانی درباره تصمیماتی که به آن‌ها آسیب می‌رساند چیزی برای گفتن ندارند. این نوع همایش ماهیت اساساً ضد دموکراتیک و الیگارشی نظام ما را نشان می‌دهد.»

در روز یک‌شنبه، یک روز پیش از افتتاح همایش، فعالین محیط‌ زیست در داووس تظاهرات کردند و به حضور فعال شرکت‌های انرژی مانند شورون، آرامکو عربستان سعودی آرامکو و بریتیش پترولیوم در همایش اعتراض کردند و این شرکت‌ها را به ربودن مناظره اقلیمی متهم نمودند. متعاقب این اعتراض، «سوسیالیست‌های جوان سوئیس» (JUSO ) اعلام کردند که «صاحبان قدرت و ثروتمند نمی‌توانند بدون مزاحمت برای آینده ما تصمیم بگیرند! همایش اقتصادی جهان مخفف نابودی است و ما آینده هستیم!»

به گفته انیلین، «در حالی‌که که تغییرات اقلیمی به طور چشمگیری [سریع‌تر می‌شوند]، این الیگارشی دربارخ چگونگی کسب درآمد بیش‌تر در فناوری‌های “سبز” برای همان شرکت‌هایی که مسئول فاجعه کنونی هستند صحبت می‌کند. آن‌ها هم‌چنین درباره نحوه ارسال سلاح‌های بیش‌تر به اوکرایین، که به معنای بدتر شدن جنگ است، صحبت می‌کنند. حزب کار سوئیس این‌گونه گردهمایی ها را محکوم می‌کند و برای دموکراتیک کردن روابط بین‌الملل مبارزه می‌کند.»

در «همایش اقتصادی جهان ۲۰۲۳»، هیأتی از اوکرایین، شامل اولنا زلنسکا همسر رئیس‌جمهور ولودیمیر زلنکسی، و ویتالی کلیچکو شهردار کی‌یف برای لابی‌گری برای کمک و مهمات بیش‌تر برای اوکرایین برای ادامه جنگ علیه روسیه حضور داشتند.

منابع حزب کمونیست سوئیس به «پیام مردم» گفتند: «یکی از موضوعات اصلی بحث در سال جاری، جنگ در اوکرایین است. متأسفانه، شرکت کنندگان از صلح صحبت می‌کنند، اما روسیه بخشی از آن نیست. علاوه بر این، در حالی که حاضران به شیوه نواستعماری در حال بحث پیرامون چگونگی تقسیم و به اشتراک گذاشتن اوکرایین پس از جنگ بودند، اولنا زلنسکا، بانوی اول اوکرایین، به داووس پرواز کرد و خواستار تسلیحات بیش‌تر شد،. این به صلح کمک نمی‌کند؛ برعکس! آن‌ها هم‌چنین از کاهش نابرابری‌ها صحبت می‌کنند، و با این حال اکثر شرکت‌کنندگان بخشی از یک درصد ثروتمندترین‌ها در جهان هستند.»

حزب کمونیست سوئیس افزود «حفاظت از محیط زیست نیز یک بحث اصلی در این همایش است. با این حال، سالانه ۱۰۰۰ جت شخصی به داووس پرواز می‌کنند که مجموعاً برابر با آلودگی منتشر شده از ۳۰۰ هزار خودرو است.»

https://peoplesdispatch.org/2023/01/19/progressives-slam-world-economic-forum-in-davos-as-oligarchic-and-hypocritical/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/bdz6sumk