تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: در دفاع از کمونیسم
پنج‌شنبه، ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳

هنری کیسینجر، جنایتکار جنگی رسوا، مرد

 

هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه سابق آمریکا که در نیمه دوم قرن بیستم نشان ماندگاری در سیاست خارجی امپریالیستی ایالات متحده بر جای گذاشت، روز چهارشنبه در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت.

کیسینجر به عنوان مشاور سیاست خارجی ۱۲ رئیس‌جمهور ایالات متحده – از جان اف. کندی گرفته تا جو بایدن – و وزیر امور خارجه در دولت ریچارد نیکسون خدمت کرد، و نام او را با برخی از خارق العاده‌ترین جنایات امپریالیسم ایالات متحده مرتبط کرد.

از جمله، او طرح «سیا» برای خونتای یونان علیه ماکاریوس، رئیس‌جمهور قبرس را، که منجر به تهاجم نظامی ترکیه در سال ۱۹۷۴ شد، تأیید کرد.

کیسینجر سرنگونی سالوادور آلنده، رئیس‌جمهور سوسیالیست منتخب شیلی، و تحمیل دیکتاتوری نظامی آگوستو پینوشه را در سال ۱۹۷۳ سازماندهی کرد. خباثت زننده او در کلمات خودش او بیان شده است::

«من نمی‌دانم چرا ما باید کنار بایستیم و به دلیل بی‌مسئولیتی مردم یک کشور، کمونیستی شدن آن‍را تماشا کنیم. موضوعات برای رای‌دهندگان شیلی بسیار مهم‌تر از آن است که خودشان تصمیم بگیرند.»

هنری کیسینجر با صدور مجوز بمباران مخفیانه در کامبوج در سال‌های ۱۹۷۰-۱۹۶۹، و هم‌چنین حمله اندونزی به تیمور شرقی از نقض قوانین بین‌المللی تردید بخود راه نداد. بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مردم تیموری شرقی کشته شدند یا از گرسنگی جان باختند.

زمانی که ارتش پاکستان تحت حمایت ایالات متحده در سال ۱۹۷۱در حال جنگ نسل‌کشانه در پاکستان شرقی، بنگلادش کنونی بود، او و نیکسون نه تنها درخواست‌های کنسولگری آمریکا در شرق پاکستان برای توقف کشتار را نادیده گرفتند، بلکه ارسال سلاح، از جمله انتقال ظاهراً غیرقانونی ۱۰ جنگنده بمب‌افکن از اردن به پاکستان را تایید کردند. حداقل ۳۰۰ هزار نفر در شرق پاکستان کشته شدند و ۱۰ میلیون پناهجو به هند رانده شدند.

علی‌رغم مشارکت در جنایات متعدد در سراسر جهان، کیسینجر در کنار لو دوک تو، «برای مذاکره مشترک در سال ۱۹۷۳ برای آتش‌بس در ویتنام» جایزه صلح نوبل ۱۹۷۳ را دریافت کرد.