تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: در دفاع از کمونیسم
۳۰ ژوئن ۲۰۲۲

کمونیست‌های سوئد توافق سوئد- ترکیه درباره ناتو را محکوم کردند

 

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پس از چانه‌زنی گسترده در اتحاد امپریالیستی ناتو، در مذاکرات روز سه‌شنبه پیش از نشست ناتو در مادرید، اسپانیا، هفته‌ها مقاومت در برابر جاه‌طلبی‌های سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو را کنار گذاشت.

اردوغان از دیدار با رهبران کشورهای شمال اروپا با حصول یک توافقنامه ۱۰ ماده‌ای بیرون آمد که بر اساس آن دو کشور سوئد و فنلاند متعهد شدند به جنگ ترکیه علیه گروه های مسلح ممنوعه مانند «حزب کارگران کردستان» بپیوندند و مظنونان را فوراً به ترکیه تحویل دهند.

اندرسون، نخست‌وزیر سوئد و اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه

حزب کمونیست سوئد در بیانیه‌ای درباره توافق دولت سوئد و ترکیه اشاره می‌کند:

«توافق با ترکیه بار دیگر ماهیت واقعی سوسیال دموکرات‌ها را نشان می دهد […] در تلاش برای پیوستن به ناتو، طبقه بورژوازی سوئد و دولت سوسیال دموکرات آن، آنچه را که به عنوان حقوق بشر شناخته می‌شود زیر پا می‌گذارد. برای تبدیل شدن به یک عضو کامل در اتحاد نظامی امپریالیستی ناتو، موافقت می‌کند که سیاست ترکیه را در پیش گیرد.»

حزب کمونیست سوئد با تاکید بر این‌که سوسیال دموکرات‌ها برای تضمین عضویت سوئد در ناتو هر کاری انجام خواهند داد، می افزاید: «سوسیال دموکرات‌ها از تظاهر به تردید درباره عضویت در ناتو، دست به هر کاری زده‌اند تا توانایی رقابت سرمایه انحصاری سوئد را تقویت نموده و بازارهای جدیدی را برای آن تضمین کنند.»

حزب کمونیست سوئد تأکید می‌کند «بااین توافق، بار دیگر مشخص می‌شود که مشارکت در اتحادهای امپریالیستی تهدیدی برای حقوق دمکراتیک مردم است، حقوقی که تنها از طریق مبارزه برای سوسیالیسم می‌تواند دوباره به دست آورد.»

حزب کمونیست سوئد «توافقی را که دولت سوسیال دموکرات با دولت ترکیه منعقد کرده است، و پیوستن سوئد به ناتو را به یک اندازه محکوم می‌کند.»

http://www.idcommunism.com/2022/06/swedish-communists-blasts-sweden-turkey-agreement-over-nato.html

***

اخبار روز
۹ تیر ۱۴۰۱

پای ناتو که به میان می‌آید، سیاست کثیف‌تر می‌شود؛ اردوغان منتظر شکار «۷۳ تروریست»

 

رئیس‌جمهوری ترکیه می‌گوید سوئد قول داده است که ۷۳ تروریست را به ترکیه تحویل دهد.

رجب طیب اردوغان روز پنج‌شنبه ۹ تیر پس از نشست رهبران ناتو در مادرید از توافق سه‌جانبه با سوئد و فنلاند به‌عنوان «پیروزی دیپلماسی» یاد کرد و گفت نشان دادن عزم ناتو برای مبارزه با تروریسم در همه اشکال آن مهم است.

او تصریح کرد که این توافق نباید روی کاغذ بماند.

اردوغان همچنین اعلام کرد حمایت ناتو از اوکراین «بی‌قید و شرط» است، اما این حمایت باید نشانگر دیدگاهی در راستای صلح و جلوگیری از فاجعه انسانی در کمترین زمان ممکن باشد.

از زمان اعلام تمایل سوئد و فنلاند برای الحاق به ناتو، ترکیه با این درخواست مخالفت کرده و گفته بود که برخی اعضای گروه‌های تروریستی فعال در ترکیه، در این کشورها فعال هستند.

با این حال، آنکارا روز هشتم تیر از مخالفت خود با پیوستن سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو دست کشید.

از سوی دیگر، روسیه که در ابتدای ارائه درخواست فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو به شدت نسبت به عواقب آن هشدار داده بود، اکنون موضع نرم‌تری گرفته است.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه روز پنج‌شنبه در نشست کشورهای حاشیه دریای خزر گفت که عضویت این کشورها در ناتو با اوکراین فرق دارد؛ زیرا روسیه با این کشورها «مناقشه ارضی» ندارد.

او گفت اگر این کشورها زمینه ورود تسلیحات و نیروهای ناتو به سرزمین خود را فراهم کنند، روسیه اقدامات «مقتضی» را انجام خواهد داد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/524fc9e6