عملیات نیروهای انتظامی پرو برای بیرون راندن معترضین از زمین‌های اشغال شده توسط اعضای جامعه فوئرابامبا، پرو، ۲۷ آوریل، ۲۰۲۲

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: تله‌سور
۲۷ آوریل ۲۰۲۲

پلیس پرو با خشونت فعالان را از معدن «لاس بامباس» بیرون کرد

 

خواست پرداخت حق ارتفاق [حق ممنوعیت مالک از انجام کاری در ملک خود – عدالت] و غرامت برای اثرات زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی معادن، از جمله مطالبات خلق‌های بومی و دهقانان است.

پلیس ملی طی عملیاتی که روز چهارشنبه انجام شد، سه نفر را مجروح و یازده شهروند را که در معدن مس «لاس بامباس» در ارتفاعات جنوبی پرو علیه شرکت چینی «MMG» معترض بودند، دستگیر کر

مقامات گزارش دادند که ۶۷۶ افسر پلیس از منطقه «آپوریماک» در «پس گرفتن» املاک شرکت معدنی «لاس بامباس» از معترضین متحصن در معدنی که ۲ درصد از مس مورد استفاده در جهان را استخراج می‌کند، شرکت کردند.

دو زن و یک کارگر مجروح به مرکز بهداشتی شهر «چالهواهواچو» که در ارتفاع ۴۰۰۰ متری در نزدیک معدن قرار دارد، منتقل شدند.

رائول کابررا، خبرنگار روزنامه «لا ریپابلیچا» که اخراج مردم جامعه «فوئرابامبا» را پوشش خبری می‌داد، از جمله شهروندان بزذاشت شده است.. دوربین، تلفن همراه، و مدارک او به طور غیرقانونی توسط پلیس ضبط شد.

یکی از رهبران اجتماعی در «فوئرابامبا» در توئیتر نوشت: «شرکت معدن لاس بامباس و دولت مسئول صدمات و مرگ‌های احتمالی خواهند بود.»

یش از این، دولت رییس‌جمهور پدرو کاستیو برای این‌که پلیس و نیروهای مسلح کنترل کامل مناطق «چالهواهواچو» و «کویلورکی» در استان «کوتابامباس» را به دست گیرند، «وضعیت اضطراری» اعلام کرد، و حقوق قانون اساسی مربوط به تجمع آزاد، حرکت آزاد، و عدم ورود بدون مجوز دادگاه به خانه شهروندان را تعلیق کرد.

در ۱۴ آوریل، بویمان جامعه «فوئرابامبا» زمین‌های متعلق به شرکت چینی را اشغال کردند تا نقض تعهدات آن در «لاس بامباس» را از زمان شروع فعالیت شرکت در سال ۲۰۱۶ محکوم کنند؛ خواست پرداخت حق ارتفاق و غرامت برای اثرات زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی معادن، از جمله مطالبات آن‌ها است.

عدالت: ویدئوی تبلیغاتی شرکت چینی «MMG» در معرفی خود

به گفته رسانه‌های محلی، اعتراض آن‌ها باعث توقف فعالیت‌های معدن از ۲۰ آوریل گردید، و هر روز ۱٫۴ میلیون دلار به دولت پرو زیان وارد کرد.

https://www.telesurenglish.net/news/Peruvian-Police-Violently-Evict-Activists-from-Las-Bambas-Mine-20220428-0010.html

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/962zbd3y