دولت بهار
۱۷ تیر ۱۴۰۰

 

ملت ایران همه مردم و گروه ها را دعوت می كند كه كنار هم بیایند، اسلحه و درگیری‌ها و رقابت‌ها را كنار بگذارند و روی یك اصل انسانی كشور را اداره كنند و با هم باشند. انتخاباتی آزاد برگزار شود. هر كس دلسوز مردم افغانستان است باید از این روند حمایت كند، نه اینكه از درگیری‌ها حمایت كند ظاهراَ همه پذیرفته‌اند كه عده‌ای مسلح شوند، با كمك دیگران و بیگانگان، حركت كنند و اگر توانستند تسلط پیدا كنند، به رسمیت شناخته می‌شوند. در واقع «اصالت قدرت» و «غلبه» به رسمیت شناخته شده استطالبان با اسلحه می‌خواهد دولت اسلامی تشکیل بدهد عده‌ای هم از آن‌ها حمایت می‌کنند.

با کمک بیگانگان عده‌ای را مسلح کردند تا با تسلط به رسمیت شناخته بشوند!

حکومت اسلامی با اسلحه ظلم و بدترین نوع معرفی اسلام است. با اسلحه بخواهند کشوری را بگیرند و بعد بگویند حکومت اسلامی!

به گزارش دولت بهار، رئیس‌جمهور سابق تاکید کرد: من به صراحت اعلام می‌كنم كه ملت ایران، دوست و برادر مردم افغانستان و غمخوار آنان است. مردم افغانستان، مردمی دوست داشتنی، بافرهنگ، با سابقه طولانی تمدنی، انسان‌هایی باهوش، پركار، پرتلاش، صمیمی و مومن و بخشی از یك حوزه تمدنی بسیار بزرگ و فرهنگ بسیار عظیم، انسانی و اخلاق مدار هستند.

متن کامل پیام دکتر احمدی نژاد درباره تحولات جاری در افغانستان به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیك الفرج والعافیة و النصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یده

امروز لازم است درباره حوادثی كه در كشور همسایه و برادر ما، افغانستان می‌گذرد، نكاتی را خدمت ملت عزیز ایران عرض كنم. شاید یكی از غمبارترین حوادثی كه در طول تاریخ اتفاق افتاده، حوادثی است كه طی ۴۰ سال اخیر، در افغانستان شاهد آن هستیم.

بیش از ۴۰ سال است كه مردم عزیز افغانستان، اسیر سیاست‌های شیطانی قدرت‌های بزرگ و بازیگران منطقه‌ای هستند. حقوق اساسی مردم نادیده گرفته شده و هر كس به نوعی درصدد دخالت، تاثیرگذاری و هدایت حوادث به نفع خودش است.

من یادم می‌آید كه در اولین دیدار با رئیس‌جمهور قبلی افغانستان، با ایشان درباره قصد حمله، تصرف، به هم ریختن و ایجاد درگیری داخلی در افغانستان توسط قدرت‌های بزرگ صحبت می‌كردیم. به اتفاق، با اسناد و اطلاعاتی كه موجود بود، تاكید كردیم كه آن‌ها به فکر مردم افغانستان و این شعارهایی كه می‌دهند، نیستند. آن‌ها به دنبال معادن بسیار غنی از جمله معادن مس و سایر كانی‌های بسیار گرانبهای افغانستان هستند.

از روز اولی كه وارد افغانستان شدند، اولین چیزی كه بُردند، نقشه‌های معادن افغانستان بود و بسیاری را هم خودشان با دستگاه‌ها و سیستم‌هایی كه دارند، شناسایی كردند تا بتوانند مسلط شوند. الان هم دنبال همان هستند. در كل خاورمیانه، مسئله همین است. بحث انرژی است، می‌خواهند مسلط شوند و انرژی ارزان را ببرند تا بتوانند دنیا را چپاول كنند.

به چند مورد از این حوادث یا جریانات اشاره می‌كنم؛ ظاهرا همه پذیرفته‌اند كه عده‌ای مسلح شوند، با كمك دیگران و بیگانگان، حركت كنند و اگر توانستند تسلط پیدا كنند، به رسمیت شناخته می‌شوند. در واقع «اصالت قدرت» و «غلبه» به رسمیت شناخته شده است.

دوم و بدتر اینكه، با اسلحه مسلط شوند و ادعا كنند كه می‌خواهند حكومت اسلامی تشكیل دهند. این یك ظلم مضاعف است. بدترین نوع معرفی از یك مكتب آسمانی است. اسلام و همه ادیان آمده‌اند كه حقوق ملت‌ها احیا شود. بویژه حق حاكمیت و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها به رسمیت شناخته شود. اینکه با اسلحه برویم، بگیریم و بعد نامش را حكومت اسلامی بگذاریم! كدام حكومت اسلامی!؟ پول می‌دهند، پشتیبانی می‌كنند، سلاح می‌دهند، مردم را به جان هم می‌اندازند، بعد هم می‌نشینند و نگاه می‌كنند، تشویق می‌نمایند و یا با سكوتشان رضایت خودشان را اعلام می‌كنند.

یك دوره طولانی هم كه اشغالگران اجنبی آمدند و هر كاری كه دلشان خواست آنجا كردند. كشتار مردم، كشتار مردم در مراسم عروسی، انفجار مدرسه بچه‌های مظلوم و بیگناه! چقدر در این ۴۰ سال، درگیری شده، بمب منفجر شده، بمباران شده و چه بسیار مردم عزیز و بیگناه افغانستان در خون خودشان غلتیدند و ۴۰ سال یك كشور عقب افتاد. تمام منابعش از بین رفت، زیرساخت‌هایش نابود شد، میلیون‌ها نفر، آواره كشورهای دور و نزدیك شدند. همه این اتفاقات به خاطر سیاست‌های شیطانی قدرت‌های بزرگ و به نظرم فریب‌خوردن برخی از قدرت‌ها و كشورهای منطقه بوده است.

همه هم مدعی‌اند که دلسوز مردم افغانستان هستند. اگر دلسوز هستید چرا سلاح می‌دهید؟ چرا از درگیری‌ها پشتیبانی می‌كنید؟ همین منابع را به افغانستان ببرید و صرف عمران و آبادانی كنید، كارخانه بسازید، صنایع آنجا را برپا كنید، كشاورزی اش را احیا كنید، اجازه بدهید مردم خودشان تصمیم بگیرند. بزرگترین ظلمی كه دارد به مردم افغانستان می شود این است كه دارد حقوق ملت نادیده گرفته می‌شود. همه دارند دخالت می‌كنند، همه دارند حرف می‌زنند، همه می‌خواهند برای مردم افغانستان تعیین تكلیف كنند و آن كسی كه غایب است، ملت افغانستان است!

یك منطق در جهان پذیرفته شده است كه منطق عقلانی است. اسلحه‌ها و درگیری‌ها را كنار بگذارند و اجازه بدهند ملت افغانستان تصمیم بگیرد و آزادانه رای بدهد و بر اساس رای ملت، دولت و مجلس تشكیل بدهید، به همدیگر كمك كنید، همكار هم باشید، افغانستان را بسازید و جلو ببرید.

من به صراحت اعلام می‌كنم كه ملت ایران، دوست و برادر مردم افغانستان و غمخوار آنان است. ما همه در یك حوزه فرهنگی و تمدنی هستیم. هر مشكلی در افغانستان پیش بیاید، مشكل ایران است و مشكل ایران هم مشكل افغانستان است.

مردم افغانستان، مردمی دوست داشتنی و بافرهنگ، با سابقه طولانی تمدنی، انسان‌هایی باهوش، پركار، پرتلاش، صمیمی و مومن هستند. ما از نزدیك با مردم افغانستان زندگی كرده‌ایم. سالیان طولانی است که چند میلیون مهمان افغانستانی دارند با مردم ایران زندگی می كنند و ما با افغانستان و مردم افغانستان آشنا هستیم. بخشی از یك حوزه تمدنی بسیار بزرگ و فرهنگ بسیار عظیم، انسانی و اخلاق مدار هستند.

ملت ایران از وضعی كه در افغانستان می‌گذرد، ناراحت است و غمخوار ملت افغانستان است. اظهارنظرها و دخالت‌هایی می‌كنند كه ربطی به ملت ایران ندارد. ملت ایران راضی نیست و اینجا بگویم كه هیچ احدی حق ندارد، حیثیت ملت ایران را ببرد و در این رقابت‌های قدرت كه پشت سر آن، شیاطین و سلطه‌گران جهانی قرار دارند، هزینه كند. ملت به كسی اجازه نداده این كار را بكند. آبروی ملت ایران، بسیار بسیار ارزشمند است. ملت ایران، ملت صلح طلب است، دوست سایر ملت‌هاست، حقوق اساسی ملت‌ها را به رسمیت می‌شناسد و راضی نیست هیچكس و هیچ دولت و قدرتی، در امورد دیگران، بخصوص ملت افغانستان دخالت كند.

ملت ایران همه مردم و گروه‌ها را دعوت می‌كند كه كنار هم بیایند، اسلحه و درگیری‌ها و رقابت‌ها را كنار بگذارند و روی یك اصل انسانی كشور را اداره كنند و با هم باشند. انتخاباتی آزاد برگزار شود. هر كس دلسوز مردم افغانستان است باید از این روند حمایت كند، نه اینكه از درگیری‌ها حمایت كند.

من امیدوارم با همت همه ملت‌ها، هر چه زودتر سایه شوم اندیشه شیطانی سلطه‌گری، از جهان و از منطقه ما ریشه كن شود. حكومت‌های منطقه سر عقل بیایند، كنار هم بنشینند، به مردم افغانستان كمك كنند، از دخالت در امور افغانستان خودداری كنند و به مردم افغانستان احترام بگذارند. ان شاءالله شاهد این باشیم كه افغانستان و بقیه كشورها، در صلح، آرامش، امنیت و برادری زندگی كنند و به عمران و آبادی بپردازند.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/yyunf3yc