پیام دیاز-کانل توسط دکتر روزاریو پنتون، رئیس مدرسه عالی‌ حزب کمونیست کوبا قرائت شد (عکس برگرفته از وبگاه مدرسه عالی حزب کمونیست کوبا)

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منیع: گرانما
۲۸ ژوئیه ۲۰۲۲

در هشتمین کنگره حزب کمونیست کوبا ایده‌ها، مفاهیم و رهنمودهایی که کار حزب را در مرحله کنونی هدایت می‌کنند تصویب شد و به سه وظیفه اصلی که به استراتژی‌های کار حزب تبدیل شده‌اند اشاره شد: نبرد اقتصادی، اتحاد و مبارزه برای صلح و پایداری ایدئولوژیک. در درون وظیفه ایدئولوژیک، جایگاه برجسته‌ای برای کار سیاسی ایدئولوژیک، تدریس، پٰژوهش و ترویج مارکسیسم-لنینیسم [و نه فقط تبلیغ جاده ابریشم نوین و مژده ظهور جهان چندقطبی] اختصاص یافت.

کشورهای دیگری پیش از کوبا در این مسیر گام نهادند و درس‌های مثبت و منفی، که ما از آن‌ها غافل نیستیم، برای ما به جا گذاشته‌اند، اما همیشه آن‌ درس‌ها را با آنچه تجربه مشخص ما را بی‌نظیر می‌سازد – تاریخ، سنن، هویت، و البته، خصلت و نزدیکی یک دشمن قدرتمند، مانند دولت ایالات متحده، که همیشه مترصد است – بکار می‌بندیم.

 

اتحاد ما احزاب مارکسیست بطور فزاینده‌ای مبرم و ضروری است
پیام میگوئل دیاز-کانل برمودز، دبیر اول حزب کمونیست کوبا به «همایش احزاب مارکسیست جهان»

 

نمایندگان محترم احزاب مارکسیست جهان:

من از دعوت حزب کمونیست چین به این نشست مهم، برای تبادل پیشرفت‌های نظری و تجربیات عملی در کار هر یک از احزاب در حرکت به سمت سطح بالاتر عدالت در تاریخ بشر، قدردانی می‌کنم.

مارکسیسم که از بدو پیدایش، به مبارزات طبقاتی پرولتاریای اولیه هر کشور و طبقه کارگر بین‌المللی شالوده علمی داد، به دلیل ظرفیت خود برای خودسازی و جذب انتقادی دانش انباشته شده در هر لحظه، و بسط بدون جزم دیدگاه خود پیرامون موضوع انقلاب، در روبارویی با دگرگونی‌های اجتماعی مستمر، دارای ظرفیت توضیحی قدرتمندی است.

عینیت فرضیات آن در دوره‌ها بحران، که مهم‌تر از هر چیز، پیشنهادهای کمی برای خروج از آن وجود دارد، به شیوه‌ای خاص آشکار می‌شود.

در عین‌حال، ما از تاریخ بهای اشتباهات مرتکب شده به نام سنت مارکسیستی، عقب‌نشینی‌ها و تحریف‌هایی را که فقط به تأخیر در تحقق اهداف ما منجر شده است، بخوبی می‌دانیم.

در کوبا، مارکسیسم با بهترین سنت ملی انقلابی ادعام شده است، با هویتی جهانی و آشکار، که در میان عالی‌ترین نمایندگان خود خوزه مارتی و فیدل کاسترو روز را داشت، و ایده‌های آن‌ها، در توسعه مداوم ، امروز الهام‌بخش انقلابیون کوبایی در مبارزه برای تحقق آرمان‌های عالی و بهنگام سوسیالیستی است.

مارکسیست بودن برای کوبایی‌ها به معنای نگرش یادگیری دائم، از عمل، ادغام توسعه علوم اجتماعی، بازیابی روندهای تاریخی و دانش انباشته شده در جامعه، شناختن شرایط کنونی و گزینه‌های آن‌ها برای آینده است.

مارکسیست بودن برای کوبایی‌ها به معنای مشارکت در جذب نقادانه همه عرصه‌های دانش است، که به عنوان تئوری‌ها، حرفه‌ها، فن‌آوری‌ها و نتایج پژوهش‌هایی که در واقعیت کوبا و جهان بکار گرفته می‌شوند، ساختار یافته است.

در هشتمین کنگره حزب کمونیست کوبا ایده‌ها، مفاهیم و رهنمودهایی که کار حزب را در مرحله کنونی هدایت می‌کنند تصویب شد و به سه وظیفه اصلی که به استراتژی‌های کار حزب تبدیل شده‌اند اشاره شد: نبرد اقتصادی، اتحاد و مبارزه برای صلح و پایداری ایدئولوژیک.

در درون وظیفه ایدئولوژیک، جایگاه برجسته‌ای برای کار سیاسی ایدئولوژیک، تدریس، تحقیق و ترویج مارکسیسم-لنینیسم اختصاص یافت.

به پیروی از مصوبات کنگره، در دسامبر سال گذشته سومین پلنوم کمیته مرکزی حزب برگزار شد، و بررسی انتقادی و انقلابی از ضرورت به روز‌رسانی مارکسیسم – لنینیسم در کشور ما را انجام داد، و مسیر ادامه تحولات را با محوریت سه روند اجتماعی کردن حوزه عمومی برای کل جامعه، یعنی آموزش، پژوهش و ارتباطات اجتماعی، ترسیم نمود.

تحت این رویکرد و رهبری حزب، کار در حوزه‌های مختلف نظام آموزشی، که به شکل‌گیری انتقادی و دگرگون‌کننده موضوع سوسیالیسم مرفه، پایدار و دموکراتیکی که ما آرزوی آن را داریم، کمک می‌کند.

کل این تلاش مهم بمثابه بخشی از روند به روز‌ رسانی الگوی توسعه سوسیالیستی در کشور ما شکل گرفته است، که در نتیجه جوهره سوسیالیستی و مشارکتی آن، علم و نوآوری را بمثابه یکی از ارکان کار حزب و دولت قرار داده است.

ما اعتقاد راسخ داریم که سوسیالیسم تنها راه توسعه با عدالت اجتماعی بمثابه غلبه خلاقانه بر سرمایه‌داری، عدم عقلانیت غیرقایل دوام و ارزش‌هایی است که آن را هدایت می‌کنند.

کشورهای دیگری پیش از کوبا در این مسیر گام نهادند و درس‌های مثبت و منفی، که ما از آن‌ها غافل نیستیم، برای ما به جا گذاشته‌اند، اما همیشه آن‌ درس‌ها را با آنچه تجربه مشخص ما را بی‌نظیر می‌سازد – تاریخ، سنن، هویت، و البته، خصلت و نزدیکی یک دشمن قدرتمند، مانند دولت ایالات متحده، که همیشه مترصد است – بکار می‌بندیم.

دشمنی که تصمیم قانونی اکثریت مردم ما را که در قانون اساسی جمهوری تایید شده است، برای ساختن یک کوبای مستقل، حاکم بر سرنوشت خویش و سوسیالیستی نمی‌پذیرد.

این آن چیزی است که ما هستیم، کشوری که از ژانویه ۱۹۵۹، تحت هدایت رهبر تاریخی انقلاب کوبا، فرمانده کل ارتش فیدل کاسترو روز، و آموزه‌های ژنرال ارتش، رائول کاسترو روز، تصمیم گرفت ثابت کند که یک الگوی متفاوت واقعاً ممکن است، جامعه‌ای که در آن انسان به جای اینکه یک فاعل درنده باشد، یک عنصر هماهنگی، تعادل، پایداری، عدالت، برابری و همبستگی است.

و این مستلزم سهم بالایی از مقاومت و خلاقیت قهرمانانه، در رویارویی با محاصره جنایتکارانه‌ای است که دولت‌های متوالی ایالات متحده برای بیش از ۶۰ سال بر این مردم قهرمان تحمیل کرده‌اند؛ و در دوران دولت ترامپ، با اتخاذ ۲۴۳ اقدام، که اکثر آن‌ها بوسیله دولت کنونی به قوت خود باقی است، از جمله گنجاندن ناعادلانه کوبا در فهرست جعلی کشورهای حامی تروریسم، بنحو شریرانه‌ای تشدید شد.

«شبح» قدیمی و مخوف «کمونیسم» بار دیگر با پرچم‌های امید خود بر فراز جهان در گردش است، و این کارزارها علیه همه کسانی را که وضع موجود را زیر سؤال می‌برند، تهاجمی‌تر کرده است، تا مانع از آن شود که سوسیالیسم امکانات خود را با همه ابزارها، ظرفیت‌ها و امکان‌پذیری بیازماید.

آن‌ها برای این کار از ابزارهای هرزه جنگ‌های نامتعارف، آزمایشگاه‌های مسموم‌کننده رسانه‌ای، کل کارزار دروغ‌پراکنی، معیارهای دوگانه و ریاکاری، از طریق شبکه‌های اجتماعی، با هدف ایجاد تفرقه و تقسیم جامعه کوبا استفاده می‌کنند، آن‌ها در تلاش خود در برابر اراده راسخ وحدت و اهداف مردم کوبا بارها و بارها شکست خواهند خورد.

چین یک مرجع سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان است. دستاوردهای آن الهام‌بخش و مشوق دیگر کشورهای جهان است. کارهای صئرت گرفته، از دیدگاه مارکسیستی- لنینیستی، ساختمان سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی در دوره جدید، به ویژه نقش اندیشه رفیق شی جین‌پینگ، دبیر کل حزب کمونیست و رئیس‌جمهور جمهوری خلق چین، تجارب مهمی برای کشورهای سوسیالیستی و برای نیروهای کمونیست و چپ در سراسر جهان است.

واقعیت دنیای امروز تأیید می‌کند که برای رویارویی با چالش‌های بزرگی که در پیش است، اتحاد احزاب مارکسیست بنحو فزاینده‌ای مبرم و ضروری است. فقط وحدت در تنوع، پیروزی ما را تضمین می‌کند.

زنده باد اندیشه‌های رهایی‌بخش مارکسیسم!

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE

https://www.granma.cu/cuba/2022-07-28/diaz-canel-es-cada-vez-mas-necesario-e-impostergable-que-los-partidos-marxistas-nos-unamos

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/y5vzdc9k