عدالت: سخنرانی نیکولای پلاتوشکین در ۲۸-مین کنفرانس بین‌المللی روزا لوکزامبورگ

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: دنیای جوان
۱۶ ژانویه ۲۰۲۳

چپ باید به ارزش‌های خود بیندیشد

پخش مستقیم سخنرانی نیکولای پلاتوشکین از مسکو در کنفرانس بین‌المللی روزا لوکزامبورگ در برلین

 

بازدیدکنندگان توانستند سخنران نیکولای پلاتوشکین را روی نمایشگر دنبال کنند

او سال‌ها در دستگاه دیپلماسی اتحاد شوروی و فدراسیون روسیه بود، سال‌ها در سفارتخانه‌ها در بن و برلین کار کرد. او پس از محکومیت به حبس تعلیقی به اتهام تحریک ناآرامی‌های توده ای، نمی‌تواند شخصاً به برلین بیاید.

او بناهای یادبود سربازان شوروی در آلمان شرقی را که باید حفظ شوند به یاد می‌آورد، و این‌را با این واقعیت که امروز در بوندستاگ شعار باندرا «افتخار برای اوکرایین!» (Slava Ukraini) مشابه شعار آلمانی «سلام بر پیروزی!» (Sieg heil) نازی‌ها فریاد می‌شود، مقایسه می‌کند.

او می‌پرسد که چرا در اروپا سربازان ارتش اوکراین اکنون اجازه دارند با نماد لشکر «گالیسیا» اس اس بجنگند. همان‌طور که نازی‌های آلمان از آتش‌سوزی رایشتاگ برای پیگرد و کشتار کمونیست‌ها و سوسیال دموکرات‌ها استفاده کردند، ساختمان سابق اتحادیه کارگری در اودسا در ۲ مه ۲۰۱۴ بدست حامیان دولت کی‌‌یف به آتش کشیده شد و بیش از ۴۰ نفر، از جمله کمونیست‌ها کشته یا تبعید شدند. این غیرقابل تصور است که کویلسینگ (Quilsing) [خائن، میهن‌فروش – عدالت] همکار نازی‌ها در نروژ پرستش می‌شود، و استپان باندرا در اوکرایین امروز یک قهرمان ملی محسوب می‌گردد. بستر این وضعیت این است، که به عنوان مثال، سبزهای آلمان که از جنبش صلح برخاسته‌اند، اکنون از تحویل سلاح‌های سنگین به اوکرایین حمایت می‌کنند.

غرب، بعنوان مثال، برای ایجاد استقلال ملی در کوزوو و سودان جنوبی از خشونت استفاده کرد. زمانی‌که دونیتسک پس از رای‌گیری استقلال خود را اعلام کرد، دونباس بمباران شد. در این میان، بیش از ۱۳۰۰۰ نفر در شرق اوکرایین – بدون نگرانی اروپای غربی – جان خود را از دست دادند.

رهبری روسیه پیشنهاد مذاکره می‌دهد. اکنون ضروری است که بر جنبش صلح ۱۹۸۳ اتکاء شود. اما در حال حاضر، صدراعظم اولاف شولز (حزب سوسیال دمکرات) ظاهراً آخرین مقاومت در برابر تحویل تانک‌های آلمانی به اوکرایین است.

پیام پلاتوشکین: چپ اروپای غربی و کسانی که در روسیه هستند باید اساساً خود را به سمت ارزش‌های سنتی خویش، به مطالبه برابری و عدالت اجتماعی، تعییر دهند. در روسیه، بر خلاف ایتالیا، حزب کمونیست نام خود را تغییر نخواهد داد. سرمایه‌داری جنگ است، سوسیالیسم صلح است. در غیر این‌صورت ۱۹۳۳ جدید یک خطر می‌شود.

پلاتوشکین در پایان سخنرانی خود گفت: «میهن من اتحاد شوروی نام دارد، آینده ما سوسیالیسم نام دارد.»

https://www.jungewelt.de/rlk/de/article/443355.linke-muss-sich-auf-ihre-werte-besinnen.html

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2p84842b