تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: پرنسا لاتينا
۱۱ ژانويه ۲۰۱۲
برگردان: ع. سهند

 

دانشگاه هاوانا به احمدی‌نژاد دکترای افتخاری داد

 

رییس‌جمهور محمود احمدی‌نژاد بعد از دريافت دکترای افتخاری در علوم سياسی از دانشگاه هاوانا قول داد دانشجوی خوبی خواهد بود.

احمدی‌نژاد در آغاز سفر رسمی خود به کوبا، در توقف سوم از تور آمريکای لاتين خود که شامل ونزوئلا، نيکاراگوئه و اکوادور نيز می‌شود، گفت که در ميان اساتيد و روشنفکران اين مرکز آموزش عالی، دانشجويی بيش نخواهد بود.

او در حضور استبان لازو، معاون رييس‌جمهور کوبا گفت «حضور من نشان‌دهنده وجود همبستگی و تقويت روابط بين دو مردم انقلابی است.»

او طی يک کنفرانس استادانه که بيش از ۳۵ دقيقه طول کشيد گفت «خداوند متعال را شکر می‌کنم که به من فرصت داد در اينجا با دوستان باشم؛ از صميم قلب بابت اعطای اين درجه افتخاری تشکر می‌کنم.»

دکترای افتخاری بخاطر برسميت شناختن تلاش‌های او برای ارتقای روابط با کوبا و آمريکای لاتين، هم‌چنين بخاطر دفاع او از حق تعيين سرنوشت خویش برای کشورش در مقابل تجاوزگری‌های خارجی و مبارزه برای يک نظم بين‌المللی عادلانه‌تر به احمدی‌نژاد اعطا شد.

طبق برنامه کاری او، احمدی‌نژاد هم‌چنين قرار است با همتای خود رائول کاسترو ملاقات نمايد و تاج گلی بر بنای يادبود خوزه مارتی در ميدان انقلاب نثار نمايد.

***

منبع: پرنسا لاتينا
۱۱ ژانويه ۲۰۱۲

 

احمدی‌نژاد می‌گويد عدالت يک چالش مشترک است

 

محمود احمدی نژاد، رييس جمهور ايران طی يک سخنرانی استادانه در دانشگاه هاوانا در روز چهارشنبه گفت «خلق‌ها در چالش مبارزه برای رسيدن به عدالت، امنيت و صلح جهانی مشترک هستند.»

احمدی‌نژاد گفت «بشريت برای رسيدن به سعادت به خرد، عدالت و محبت نسبت به هم‌نوعان خود- به تمام آن چيزهایی که سرمايه‌داری فاقد آن است- نياز دارد.»

او گفت تنها چيزی که برای نظام سرمايه‌داری مانده کشتار است چون‌که در حال سقوط است، و او قدردانی خود را از دريافت دکترای افتخاری در علوم سياسی از دانشگاه هاوانا ابراز نمود.

احمدی‌نژاد در اشاره روشن به دولت ايالات متحده، که با آن بر سر برنامه اتمی تهران برای مقاصد مسالمت‌آميز کشمکش دارد گفت آنهايی که برای پيروزی انتخاباتی جنگ به‌راه می‌اندازند قلبشان تهی است.

رييس‌جمهور ايران در سخنرانی خود در حضور استبان لازو، معاون رييس جمهور کوبا، دانشجويان کوبا را ترغيب نمود تا به تلاش‌های دانشجويان ايرانی برای طرح يک جهان نو با ايده‌های متکی بر عدالت، دانش و محبت بپيوندند.

او گفت نظام سرمايه‌داری ممکن است ضربه بزند، اما سطله آن رو به تنزل دارد، گرچه او موقعی که تجاوزات ايالات متحده عليه افغانستان و عراق را محکوم می‌کرد از ايالات متحده و متحدين آن نام نبرد.

او حضار را ترغيب نمود برای جلوگيری از اين‌که قدرت‌های بزرگ نظم جديد خود را بر مردم جهان تحميل کنند، هشيار باشند.

***

بی.بی.سی

۲۱ دی ۱۳۹۰

 

دانشگاه هاوانا به احمدی‌نژاد دکترای افتخاری داد

 

محمود احمدی‌نژاد از دانشگاه هاوانا در کوبا دکترای افتخاری گرفت.

آقای احمدی‌نژاد که در جریان سفرش به آمریکای لاتین به کوبا رفته است، از دانشگاه هاوانا دکترای افتخاری گرفت و برای دانشجویان سخنرانی کرد.

رئیس جمهوری ایران در جمع دانشجویان دانشگاه هاوانا گفت: «ماموریت، وظیفه و چالش مشترک ما این است که برای رسیدن به عدالت تلاش کنیم.»

آقای احمدی‌نژاد به دانشجویان گفت که سرمایه‌داری به پایان راه رسیده است.

او که در کشور کمونیستی کوبا سخن گفت، به دانشجویان چنین وعده داد: «امپریالیسم و سرمایه‌داری و هر اندیشه ضد انسانی رفتنی است و عشق، صلح، عدالت و انسانیت خواهد آمد.»

آقای احمدی‌نژاد اعطای دکترای افتخاری به خود را نشانه همبستگی و همراهی دو ملت ایران و كوبا برای «نیل به اهداف بزرگ انسانی تلقی» کرد.

از بدو ورود به کوبا و در جریان سخنرانی‌اش در دانشگاه هاوانا، آقای احمدی‌نژاد درباره کشته شدن مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی تاسیسات غنی‌سازی نطنز، به طور مشخص سخنی نگفت.

آقای احمدی‌نژاد در سخنان خود در جمع دانشجویان تنها به این نکته بسنده کرد که «نظام سرمایه‌داری جز سلاح، منطقی در اختیار ندارد.»

مصطفی احمدی روشن صبح روز چهارشنبه ۲۱ دی در اثر انفجار یک بمب در منطقه سیدخندان تهران کشته شد. این بمب توسط یک موتورسوار به ماشین آقای احمدی روشن چسبانده شده بود.

ایران گفته که آقای احمدی‌روشن را آمریکا و اسرائیل کشته‌اند. آمریکا این اتهام را رد کرده است.

آقای احمدی‌نژاد اعطای دکترای افتخاری به خود را نشانه‌ای از همبستگی و همراهی دو ملت ایران و کوبا خواند

محمود احمدی‌نژاد با رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا دیدار کرد و قرار است که با فیدل کاسترو، رهبر پیشین کوبا هم دیداری داشته باشد.

برای استقبال از آقای احمدی‌نژاد، استبان لازو یکی از معاونان رئیس جمهوری کوبا به فرودگاه رفت.

محمود احمدی‌نژاد که به آمریکای لاتین سفر کرده است اول به ونزوئلا رفت و بعد به همراه رئیس جمهوری آن کشور به نیکاراگوئه رفت.

در نیکاراگوئه در مراسم تحلیف ریاست جمهوری دانیل اورتگا شرکت کرد و حال به کوبا رفته است.

آقای احمدی‌نژاد بناست که سفرش به آمریکای لاتین را با سفری به اکوادور پایان دهد.

پیش از آغاز سفر، آمریکایی‌ها به کشورهای آمریکای لاتین گفته بودند که «حالا وقت زیاد کردن روابط با ایران نیست.»

***

فارس

۲۵ دی ۱۳۹۰

 

فیدل کاسترو: احمدی‌نژاد به توانایی ملت خود برای مقابله با تجاوز آمریکا ایمان دارد

 

خبرگزاری فارس: فدیل کاسترو رهبر انقلاب کوبا پس از دیدار با احمدی نژاد از خونسردی و آرامش مطلق رییس جمهور ایران نسبت به تهدیدات آمریکایی‌ها سخن گفت.

فیدل کاسترو: احمدی‌نژاد به توانایی ملت خود برای مقابله با تجاوز آمریکا ایمان دارد

به گزارش فارس به نقل از «ریا نووستی»، «فیدل کاسترو» رهبر انقلاب کوبا در مقاله جدید خود پس از دیدار با رییس جمهور ایران اظهار داشت: تهران چنان اقدامات نسنجیده ای انجام نخواهد داد که به جنگ منجر شود و «محمود احمدی نژاد» رییس جمهور ایران نسبت به تهدیدات آمریکا آرام و بی تفاوت است.

کاسترو در این مقاله نوشت: «من در دیدار دیروز خود دیدم که رییس جمهور ایران نسبت به تهدیدات آمریکایی‌ها مطلقا آرام، خونسرد و بی تفاوت است. وی به توانایی ملت خود برای مقابله با تجاوز ایمان دارد».

فیدل کاسترو در بخش دیگری از مقاله خود می‌نویسد: «من یقین دارم که نباید در انتظار اقدامات غیر مسئولانه از جانب ایران بود. اگر جنگ واقعا آغاز شود فقط ثمره ماجراجویی و بی مسئولیتی فطری امپراتوری آمریکایی‌ها خواهد بود».

گفتنی است احمدی نژاد روزهای چهارشنبه و پنج شنبه از کوبا بازدید کرد. وی در جریان این بازدید با «رائول کاسترو» رییس جمهور و فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا دیدار نمود و دکترای افتخاری علوم سیاسی دانشگاه هاوانا را دریافت کرد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/mrxwv3ht