تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: صدای سوسیالیستی
۴ اوت ۲۰۲۲

این گردهمایی شامل تعداد قابل توجهی از احزاب بود که خود را مارکسیست می‌دانند اما لزوماً کمونیست نیستند، مانند حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا.سخنرانی‌های بسیار جالبی از روزاریو پنتون، عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا، چهره‌های ارشد از ویتنام و لائوس ایراد شد. موضوع اصلی اهمیت ایجاد و تقویت همبستگی ضد امپریالیستی و مبارزه برای صلح جهانی و توسعه اقتصادی و اجتماعی با محوریت مردم، نیاز به غنی‌سازی درک ما از سرمایه‌داری، کاربست مارکسیسم به شرایط واقعی، ملموس مادی و ملی و کاربست تجربه تعمیم یافته جنبش جهانی کارگری بود.

 

حزب کمونیست ایرلند در کنفرانس برگزار شده بوسیله حزب کمونیست چین شرکت کرد

 

در پایان ژوئیه، حزب کمونیست ایرلند در یک نشست جهانی احزاب مارکسیست که توسط حزب کمونیست چین سازماندهی شده بود، شرکت کرد. موضوع این نشست «انطباق مارکسیسم با شرایط ملی و زمانی قرن بیست‌و‌یکم» بود.

یوجین مک کارتن، گراهام هرینگتون، و اونو لی نماینده حزب کمونیست ایرلند را نمایندگی کردند. نزدیک به ۳۰۰ شرکت کننده تعداد زیادی از کشورهای آمریکای لاتین، آفریقا، آسیا، آمریکای شمالی و اروپا را نمایندگی می‌کردند.

این کنفرانس با پیام حمایت شی جین‌پینگ، دبیر کل حزب کمونیست چین افتتاح شد. او بر نیاز احزاب مارکسیست برای تطبیق مارکسیسم با شرایط ملی مشخص خود تأکید کرد.

پیام‌های دیگری از سوی نگوین فو ترونگ، دبیر کل حزب کمونیست ویتنام، میگوئل دیاز-کانل رئیس‌جمهور کوبا، دریافت شد. پانی یاتوتو، معاون رئیس جمهوری دموکراتیک خلق لائوس نیز در این نشست شرکت کرد.

سخنران افتتاحیه لیو جیانچائو، وزیر بخش بین‌الملل حزب کمونیست چین بود. او پیشرفت‌های عظیم اقتصادی و اجتماعی بدست آمده چین را با کاربست سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی توصیف کرد. کلید این موفقیت، کاربست مارکسیسم به شرایط چین، در نظر گرفتن بستر خاص چین و نیازهای مردم آن بود. به اطلاع ما رسید که مارکسیسم در چین ناموفق نبوده است و چین نیز مارکسیسم را کنار نگذاشته است.

سخنرانی‌های بسیار جالبی از روزاریو پنتون، عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا، چهره‌های ارشد از ویتنام و لائوس ایراد شد. نماینده حزب کمونیست کوبا وضعیت سیاسی و اقتصادی کوبا ناشی از محاصره غیرقانونی شصت ساله ایالات متحده و تأثیرات اخیر همه‌گیری کووید را تشریح کرد.

احزاب کمونیست آفریقای جنوبی، پرتغال، ایالات متحده، آرژانتین، برزیل، شیلی، روسیه، هند، کنیا و ونزوئلا و همچنین تعدادی از احزاب غیرکمونیست در نشست شرکت داشتند. این گردهمایی شامل تعداد قابل توجهی از احزاب بود که خود را مارکسیست می‌دانند اما لزوماً کمونیست نیستند، مانند حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا.

گنادی زیوگانف، دبیر کل حزب کمونیست فدراسیون روسیه توضیح داد که چگونه سرنگونی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی نشان می‌دهد که یک حزب کمونیست هرگز نمی‌تواند نقش رهبری خود را کنار بگذارد – درسی که حزب کمونیست چین آموخته است.

موضوع اصلی اهمیت ایجاد و تقویت همبستگی ضد امپریالیستی و مبارزه برای صلح جهانی و توسعه اقتصادی و اجتماعی با محوریت مردم، نیاز به غنی‌سازی درک ما از سرمایه‌داری، به کاربست مارکسیسم به شرایط واقعی، ملموس مادی و ملی و کاربست تجربه تعمیم یافته جنبش جهانی کارگری بود.

سوسیالیسم را نمی‌توان کپی یا صادر کرد، بلکه نتیجه مبارزه آگاهانه خود مردم است.

به اطلاع نشست رسید که احزاب شرکت‌کننده بیش از ۱۰۰ میلیون عضو دارند. چندین حزب شرکت‌کننده، احزاب حاکم هستند. دیگر احزاب، مانند حزب کمونیست ایرلند، در مبارزات مهم طبقه کارگر، از جمله مبارزه برای صلح درگیرند. این گواه بر این است که «پایان تاریخ» اتفاق نیفتاده است.

https://socialistvoice.ie/2022/08/cpi-participates-in-conference-organised-by-cpc/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/bdf7vxc2