تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۱۱ ژوئیه ۲۰۲۳

یک روز سیاه برای صلح: انتقاد کمونیست‌ها از پیوستن سوئد به ناتو

 

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو و اولف کریسترسون نخست‌وزیر سوئد در آستانه نشست ناتو در ویلنیوس

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در ۱۰ ژوئیه، پیش از افتتاح «اجلاس ناتو ۲۰۲۳» در ویلنیوس، در دیدار با اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت که به شرط از سر گرفته شدن مذاکرات برای عضوبت کشورش در اتحادیه اروپا، وتوی الحاق سوئد به ناتو را لغو خواهد کرد. پارلمان ترکیه اکنون باید تصمیم اردوغان را تایید کند. متعاقباً، دولت مجارستان نیز اعلام کرد که دیگر مخالفتی با پیوستن سوئد ندارد.

پس از مذاکرات روز دوشنبه در ویلنیوس، اولف کریسترسون گفت که این یک روز خوب برای سوئد است، که حزب کمونیست در سوئد به آن پاسخ داد: «این یک روز سیاه برای همه دوستداران صلح است که نمی‌خواهند بخشی از اتحاد جنگی ایالات متحده باشند. اکنون زمان تقویت مقاومت در برابر ناتو است.»

ترکیه با استناد به ادعای پناه دادن به گروه‌های کرد مخالف، به ویژه فعالان حزب کارگران کردستان (پ.‌ک.‌ک)، که مدت‌هاست علیه سرکوب ادامه‌دار ترکیه بر کردها، از جمله به شیوه مسلحانه مبارزه کرده‌اند، با درخواست عضویت سوئد مخالفت کرده بود. پ.ک. ک بوسیله ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام شده است. ترکیه همچنین به حوادث اخیر سوزاندن قرآن در سوئد، برای جلوگیری از عضویت سوئد اشاره کرده بود.

بر اساس گزارش‌ها، در ازای لغو حق وتو، سوئد با حمایت از پیگیری عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا موافقت کرده است، همچنین گزارش شده است که ایالات متحده نیز با ارائه هواپیماهای جنگنده اف-۱۶به ترکیه موافقت کرده است. پیش از این سوئد قوانین ضد تروریستی خود را مطابق با خواسته‌های ترکیه تشدید کرده بود.

پس از شروع جنگ در اوکرایین، سوئد و فنلاند در ماه مه ۲۰۲۲ درخواست پیوستن به ناتو را دادند و سیاست سنتی بی‌طرفی خود را کنار گذاشتند. فنلاند در ۴ آوریل ۲۰۲۳ به عنوان یک عضو کامل به ناتو پیوست، در حالی که پیشنهاد سوئد در انتظار تایید ترکیه و مجارستان بود. مجارستان به دلیل اظهارات انتقادی سوئد در مورد دموکراسی و حاکمیت قانون در مجارستان به عضویت سوئد اعتراض کرده بود.

در واکنش به تحولات، حزب کمونیست ترکیه اعلام کرد که اکنون ناتو، «بزرگ‌ترین سازمان تروریستی در جهان» با تصاحب یک کشور دیگر گسترش بیش‌تری پیدا می‌کند. در این بیانیه آمده است: «ناتوی تقویت‌شده با حضور در یک منطقه وسیع‌تر به معنای حملات بیش‌تر به زحمتکشان کشورهای عضو ناتو و افزایش تهدید جنگ در سراسر جهان است».

https://peoplesdispatch.org/2023/07/11/a-dark-day-for-peace-communists-slam-swedens-likely-accession-to-nato/