تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: در دفاع از کمونیسم
چهارشنبه، ۲۹ مه ۲۰۲۴

۳۰ سال از مرگ اریش هونکر گذشت

 

۲۹ مه، ۳۰-مین سالگرد درگذشت اریش هونکر، کمونیست برجسته آلمان، رهبر جمهوری دموکراتیک آلمان از ۱۹۷۱ تا ۱۹۸۹ بود..

هونکر، فرزند یک معدنچی، در سال ۱۹۱۲ در نیونکرخن آلمان به دنیا آمد. او به حزب کمونیست آلمان پیوست و در جنبش مقاومت علیه آدولف هیتلر فعال شد. او در سال ۱۹۳۵دستگیر شد و تا پایان جنگ جهانی دوم در زندان بود.

پس از پیروزی ارتش سرخ و آزادی آلمان، هونکر به حزب سوسیالیست متحد پیوست و در سال ۱۹۴۹ به عضویت پارلمان جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی) انتخاب شد. او به عنوان یک عضوی هیأت سیاسی، نقش مهمی در ساختمان دیوار برلین در اوت ۱۹۶۱ داشت.

او در جریان محاکمه خود در سال ۱۹۹۲ گفت: «بدون دیوار برلین، ممکن بود یک جنگ هسته‌ای با هزاران یا میلیون‌ها کشته وجود داشته باشد.»

پس از بازنشسته شدن والتر اولبریخت در سال ۱۹۷۱، اریش هونکر به عنوان دبیر کل حزب سوسیالیست متحد انتخاب شد. او در طول رهبری خود بر اصول مارکسیستی-لنینیستی خویش ثابت قدم ماند، اما در عین‌حال، به همکاری با همتای آلمان غربی خود ویلی برانت برای به اصطلاح «سیاست شرقی» (Ostpolitik) [سیاست نگاه به شرق] ادامه داد.

پس از وقایع ضدانقلاب در سال ۱۹۸۹ و فروپاشی دیوار برلین، هونکر مجبور به استعفا شد. سال بعد توسط نیروهای ضدانقلابی دستگیر و به خیانت، فساد و سوء استفاده از قدرت متهم گردید.

در سال ۱۹۹۳ دادگاه تصمیم گرفت که هونکر، که از سرطان کبد رنج می‌برد، چنان بیمار است که نمی‌تواند محاکمه شود. به او اجازه داده شد تا به شیلی برود. هونکر در ۲۹ مه ۱۹۹۴ در شیلی درگذشت. همسر او، مارگوت، تا زمان مرگ خود در سال ۲۰۱۶ از میراث او دفاع نمود

http://www.idcommunism.com/2024/05/30-years-since-death-of-erich-honecker.html