تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: دمکراسی مردم
۲۹ ژانویه ۲۰۲۳

آلیدا: کوبا به مقاومت در برابر محاصره غیرانسانی ایالات متحده ادامه خواهد داد

 

در آخرین برنامه از مجموعه گردهمایی‌هایی که به عنوان بخشی از سفر آلیدا گوارا به هند، که بوسیله «کمیته ملی همبستگی با کوبا» در دهلی سازماندهی شد، صدها دانشجوی جوان و عموم مردم با اشتیاق شرکت کردند. این نشست برای همبستگی مردم هند با کوبا و مخالفت با محاصره اقتصادی غیرانسانی تحمیل شده بوسیله ایالات متحده، برگزار گردید. ارنستو چه گوارا همیشه به اتحاد بزرگ‌تر کشورهای تازه استقلال یافته یا مستعمرات سابق برای مقابله با امپریالیسم اعتقاد داشت.

در همبستگی با کوبا، رهبران و فعالین همه احزاب چپ و دموکراتیک هند از آلیدا گوارا در سورجیت باوان استقبال کردند. آلیدا در تالاری مملو از جمعیت گفت که صحبت از محاصره اقتصادی یک چیز، و زندگی در آن محاصره چیز دیگری است. او گفت که چگونه هیچ کشوری به دلیل ترس از آمریکا، حاضر نیست حتا داروهایی را که به راحتی در دسترس است، برای یک کودک پنج‌ساله بفروشد. کوبا علی‌رغم این‌که یک کشور تولیدکننده شیر نیست، روزانه یک لیتر شیر برای هر کودک و هر سالمندان تأمین می‌کند، که واردات آن از نیوزلند به دلیل هزینه حمل و نقل بالا گران است. آن‌ها مجبور شدند از نیوزیلند دور دست شیر بخرند، زیرا همسایه شمالی آن‌ها، ایالات متحده، آماده مبادله بازرگانی با کوبا نیست.

شصت سال محاصره غیرقانونی و غیرانسانی ایالات متحده به کوبا آموخته است از طریق فرستادن پزشکان به هر جایی که نیاز باشد، انسان‌گرایی را گسترش دهد. کوبا فقط ۹۰ کیلومتر با ابرقدرت قدرتمند امپریالیستی ایالات متحده فاصله دارد. حتا در شرایط هم نمی‌توان آن‌را شکست داد، زیرا به اصل علمی وحدت مردم معتقد است و آن‌هایی که متحدند هرگز شکست نمی‌خورند. «El pueblo unido, jamas sera vencido» (مردم متحد، همیشه پیروز خواهند بود). وی گفت که کوبا برای صلح و دفاع از سرزمین مادری خود اسلحه بدست گرفته است. او تصریح نمود که کوبا به ایستادگی برای دفاع از برابری در مقابل هر نوع بربریت در جهان اعتقاد دارد. او با تشکر از مردم هند به خاطر این‌که همیشه در کنار کوبا ایستاده‌اند، گفت که مردم کوبا همیشه این همبستگی را ارج می‌نهند و برای آن ارزش زیادی قائل هستند.

سیتارام یچوری، دبیرکل حزب کمونیست هند (مارکسیست)، طی سخنانی در این مراسم گفت که همبستگی با کوبا به معنای ادای احترام به شجاعت تسلیم‌ناپذیر آن در مبارزه با امپریالیسم ایالات متحده و تعهد به مارکسیسم- لنینیسم است. او گفت کوبا جنبش‌های مردمی را در آمریکای لاتین و در سراسر جهان تقویت کرد. او همبستگی کوبا و هند و اعتقاد مشترک به رهبری جنبش عدم تعهد را یادآور شد. وی از عدم شرکت نخست‌وزیر دولت فعلی در کنفرانس کشورهای غیرمتعهد ابراز تأسف نمود.

سیدهارت واراداراجان، روزنامه‌نگار برجسته گفت که هند باید از فرصت ریاست «گروه ۲۰» استفاده کند و پیشنهادی را برای پایان دادن به محاصره اقتصادی غیردموکراتیک و غیرانسانی علیه کوبا ارائه دهد.

در این گردهمایی، د. راجا دبیر کل «حزب کمونیست هند»، دیپانکار باتاچاریا دبیر کل «حزب کمونیست هند (مارکسیست – لنینیست)»، مانوج جا نماینده «حزب رشتیا جاناتا دال» در پارلمان، الخاندرو سیمانکاس سفیر کوبا در هند و ما بابی هماهنگ کننده «کمیته ملی همبستگی با کوبا»، سخنرانی کردند. ناندیتا ناراینا رئیس پیشین «جبهه معلمان دموکراتیک وابسته به چپ» از حضار تشکر کرد.

دبیران ایالتی همه احزاب چپ – حزب کمونیست عمد (مارکسیست)، حزب کمونیست هند، بلوک پیشرو، حزب سوسیالست انقلابی، حزب کمونیست هند (مارکسیست – لنینیست) در این نشست حضور داشتند. جمعی از روشنفکران، هنرمندان، فعالان سیاسی و اجتماعی برجسته نیز در میان حاضران بودند. در آغاز، یک برنامه فرهنگی بوسیله «جانام پرچم»، «بنگلا منچ»، «جاناسانسکریتی» و «دستک» برگزار شد. دیدارهای آلیدا در سراسر کشور، مردم به ویژه جوانان را به اتحاد علیه دشمنان گوناگون مشتاق کرده است.

https://peoplesdemocracy.in/2023/0129_pd/cuba-will-continue-resist-inhuman-us-blockade-aleida

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/yckm64dt