در فاصله ۲۴ مارس و ۱۱ ژوئن ۱۹۹۹، جمهوری فدرال یوگسلاوی و ساکنین آن با حمله بی‌رحمانه نیرومندترین اتحاد نظامی در جهان رو‌به‌رو بودند. به دلیل نامتناسب بودن کمی و کیفی نیروی به کار گرفته شده دشوار بتوان نیروی نظامی مورد استفاده را مقایسه نمود. تجاوز ناتو همه مفاهیم حقوق بین‌الملل را که امپریالیست‌ها از آن به مثابه دست‌آوبزی برای منافع خود به کار می‌گیرند- آن‌طور که آن‌‌ها از حقوق بشر برای مداخله علیه خلق‌ها استفاده می‌کنند- نقض نمود.

 

تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: ابتکار کمونیستی بین‌المللی
۲۶ مارس ۲۰۱۹

ابتکار کمونیستی اروپایی در همبستگی با خلق‌های جمهوری فدرال یوگسلاوی سابق به مناسبت ۲۰-مین سالگرد تجاوز ناتو علیه جمهوری فدرال یوگسلاوی

 

از آغاز تجاوز ناتو علیه جمهوری فدرال یوگسلاوی، طی ۷۸ روز بمباران، حداقل ۲۵۰۰ غیرنظامی کشته و بیش از ۱۲۵۰۰ نفر زخمی شدند، بیش از ۱۰۰‌میلیارد دلار خسارت وارد شد، محیط زیست با اورانیوم رقیق شده و دیگر سلاح‌های غیرمتعارف و ممنوعه آلوده شد، و دارایی و زیرساخت غیرنظامی نابود گردید. زنان، کودکان، سالمندان، مادران با نوزدان خود، بیماران در بیمارستان‌ها، کاروان آوارگان، دهقانان در مزارع، مسافران در اتوبوس‌ها و قطار‌ها، کارگران در کارخانه‌ها و تأسیسات خدمت‌رسانی، روزنامه‌نگاران، همه قربانیان بی‌گناه ترور ناتو بودند. تا امروز، هیچ‌کس برای این جنایات جدی که امپریالیسم ایالات متحده-ناتو و اتحادیه اروپا مرتکب شدند، مسؤول شناخته نشده و محاکمه نشده است.

در فاصله ۲۴ مارس و ۱۱ ژوئن ۱۹۹۹، جمهوری فدرال یوگسلاوی و ساکنین آن با حمله بی‌رحمانه نیرومندترین اتحاد نظامی در جهان رو‌به‌رو بودند. به دلیل نامتناسب بودن کمی و کیفی نیروی به کار گرفته شده دشوار بتوان نیروی نظامی مورد استفاده را مقایسه نمود.

تجاوز ناتو علیه جمهوری فدرال یوگسلاوی یک حمله امپریالیستی بود. تجربه تاریخی به ما می‌آموزد که طبقه بورژوازی و اتحاد‌های امپریالیستی برای ایجاد تفرقه بین خلق‌ها، برای این‌که بتوانند سیاست «تفرقه بینداز و حکومت کن» خود را پیش ببرند از موضوعات اقلیتی استفاده کرده و/یا موضوعات اقلیتی غیرموجود را می‌آفرینند.

تجاوز ناتو همه مفاهیم حقوق بین‌الملل را که امپریالیست‌ها از آن به مثابه دست‌آوبزی برای منافع خود به کار می‌گیرند- آن‌طور که آن‌‌ها از حقوق بشر برای مداخله علیه خلق‌ها استفاده می‌کنند- نقض نمود.

جنگ که به وسیله ناتو به نام دفاع از حقوق بشر هدایت گردید به جنایات جنگی و قتل جمعیت غیرنظامی انجامید.

یوگسلاوی یک آزمایشگاه تجربی برای مداخلاتی بود که بعداً در افغانستان، عراق، لیبی، و سوریه صورت پذیرفت.

تشکیل «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) در ۴ آوریل ۱۹۴۹، با همکاری بین ایالات متحده آمریکا و کشورهای سرمایه‌داری اروپایی، بازوی مسلح امپریالیسم را برای دفاع از نظام استثماری و جلوگیری از تغییرات انقلابی در اروپا، در جهت حمله به اتحاد شوروی و دیگر کشورهای سوسیالیستی اروپای شرقی به وجود آورد.

ناتو از آغاز یک بلوک نیرومند متجاوز سیاسی و نظامی و مقر جنگ سرد بود، که گسترش عظیم تسلیحات اتمی و غیراتمی را ارتقاء می‌داد و مسؤول انباشت زرادخانه باور نکردنی از سلاح‌های جنگی و کشتار جمعی است.

علی‌رغم ضدانقلابی که در اتحاد جماهیر شوروی سوسیالستی مشاهده شد و متلاشی شدن پیمان ورشو (که در سال ۱۹۵۴ در پاسخ به تجاوزگری ناتو تشکیل شده بود)، ناتو به جای منحل شدن، نیروها و دامنه فعالیت خود را گسترش داده است.

احزاب «ابتکار کمونیستی اروپایی» باید مبارزه خود را علیه جنگ‌های امپریالیستی ناتو و همه اتحادهای امپریالیستی تقوبت نمایند،

بیایید مبارزه خود را علیه جنگ‌های امپریالیستی، ناتو و همه اتحادهای امپریالیستی تقویت نماییم!

به نظام استثماری که جنگ‌ها، بحران‌ها، آوارگان، استثمار را به وجود می‌آورد، پایان دهیم!

زنده باد سوسیالیسم!

دببرخانه ابتکار کمونیستی اروپایی
۲۳‌ مارس ۲۰۱۹

https://www.initiative-cwpe.org/en/news/European-Communist-Initiative-in-Solidarity-with-peoples-of-former-FRY-on-the-occasion-of-20th-anniversary-of-NATO-aggression-against-FRY/

———————————————————————————
عدالت- احزاب شرکت‌کننده در «ابتکار کمونیستی اروپایی» عبارتند از:

۱- حزب کار اتریش
۲- حزب کمونیست بلاروس از بخش کارگری حزب کمونیست اتحاد شوروی
۳-  حزب کمونیست جدید بریتانیا
۴- اتحاد کمونیست‌های بلغارستان
۵- حزب کمونیست‌های بلغارستان
۶- حزب سوسیالیست کارگری کرواسی
۷- حزب کمونیست در دانمارک
۸- حزب کمونیست انقلابی فرانسه
۹- قطب احیای کمونیستی در فرانسه
۱۰- حزب کمونیست مقدونیه
۱۱- حزب کمونیست متحد گرجستان
۱۲- حزب کمونیست یونان
۱۳- حزب کارگران مجارستان
۱۴- حزب کارگران ایرلند
۱۵- حزب کمونیست ایتالیا
۱۶- حزب کمونیست لتونی
۱۷- جبهه سوسیالیستی مردم لیتوانی
۱۸- حزب کمونیست مالت
۱۹- مقاومت خلق مولدوای
۲۰- حزب کمونیست نروژ
۲۱- حزب کمونیست لهستان
۲۲- حزب کمونیست کارگری روسیه
۲۳- حزب کمونیست اتحاد شوروی
۲۴- حزب کمونیست جدید یوگسلاوی
۲۵- حزب کمونیست اسلواک
۲۶- حزب کمونیست خلق‌های اسپانیا
۲۷- حزب کمونیست سوئد
۲۸- حزب کمونیست ترکیه
۲۹- اتحاد کمونیست‌های اوکرائین
۳۰- حزب کارگران کمونیست – برای صلح و سوسیالیسم (فنلاند)

https://www.initiative-cwpe.org/en/participating-parties/