ابتکار
۹ آذر ۱۳۸۹

 

رییس‌جمهور: بانك مركزی مال ملت است باید در دست حاكمیت منتخب ملت باشد نه اینكه دست كسانی بیفتد كه معلوم نیست چه كسانی هستند. همانطور كه می‌دانید با تذكر قانون اساسی این ماده به كمیسیون تلفیق برگشت و ان‌شاءالله اصلاح می‌شود. در جمهوری اسلامی سه قوه هست، مجریه، مقننه و قضاییه و مقام معظم رهبری. مستقل از این قوا بودن بانك مركزی یعنی این‌كه این نهاد به بخش خصوصی داده شود. بله در چند كشور كه نظام‌شان نظام سرمایه‌داران است و همه چیز دست آن‌هاست، تركیب هیات امنای بانك مركزی‌شان را طوری می‌چیننند كه سرمایه‌داران بر آن حاكم شوند و منافع سرمایه‌داران را تامین كنند. اخیراً عده‌ای شایعه كرده‌اند كه این طرح برای مدتی كوتاه مثلاً یك سال یا دو سال اجرا خواهد شد و بعد اجرای این طرح تعطیل خواهد شد.

احمدی‌نژاد در گفت و گو با رسانه‌های داخلی و خارجی: بانک مرکزی باید در دست منتخب ملت باشد

 

بنا به گزارش ایسنا دكتر محمود احمدی‌نژاد در ابتدای كنفرانس مطبوعاتی خود با بیان این‌كه جهان مادی به بن‌بست رسیده است، گفت: دنیای امروز نیازمند راه و نظم جدیدی است، باور ما این است كه هنوز دلسوزان و پاكان و مصلحان دنیا باید دست به دست هم بدهند و نظمی برپا كنند تا در آن آحاد ملت‌ها از حقوق برابر و كرامت و احترام مناسب برخوردار باشند. نظمی كه همه در برپایی آن مشاركت داشته باشند.در ادامه رییس‌جمهور به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

دست غرب و صهیونیستی در ترورهای ایران
احمدی‌نژاد در پاسخ به سئوالی درباره حوادث دیروز گفت: در ترورهایی كه متاسفانه اتفاق افتاد بدون تردید دست دولت‌های غربی و رژیم صهیونیستی وجود دارد.وی افزود: امیدوارم مسوولین امنیتی كشور علت این حادثه را كشف كنند و به مردم معرفی كنند.

افشاگری ویکی‌لیکس برنامه ریزی شده است
احمدی‌نژاد هم‌چنین در پاسخ به سوال خبرنگار پرس‌تی‌وی كه عنوان كرد در مورد برنامه‌ها و مطالبی كه از طریق سایت ویكی‌لیكس درز پیدا كرده است و مربوط می‌شود به برنامه‌های هسته‌یی ایران و توطئه‌هایی كه پشت این برنامه وجود دارد، توضیح دهید، اظهار كرد: من می‌خواهم عبارت شما را اصلاح كنم. این برنامه‌ها درز پیدا نكرده، بلكه یك بحث منظم و برنامه‌ریزی شده بوده است. البته از نظر ما فاقد اعتبار حقوقی است. دولت آمریكا این اسناد را منتشر كرده و طی یك بازی اطلاعاتی و جنگ روانی، این اسناد منتشر شده است كه البته فاقد ارزش حقوقی است و اثر سیاسی به آن شكل كه آن‌ها می‌خواهند، نخواهد داشت. ملت ما آگاه است و این بازی‌ها در مناسبات ما تاثیر ندارد.

خودم هم منتظر اجرای هدفمندی هستم
خبرنگار واحد مركز خبر از رییس‌جمهور درباره زمان اعلام هدفمندی یارانه‌ها و چگونگی بهبود وضعیت اقتصادی و رفاه مردم پرسید كه احمدی‌نژاد پاسخ داد: خودم هم منتظرم روزی كه باید این برنامه اجرا شود فرا رسد.رییس‌جمهور ادامه داد: هدفمندی یارانه‌ها بخش بزرگی از تحول اقتصادی دولت است كه بهره‌وری را بالا می‌برد و از اتلاف منابع ملی جلوگیری می‌كند و گام بلندی به سمت عدالت است و این سه، بهبود قابل توجه و ملموس در زندگی و سطح رفاه مردم خواهد داشت.

به مفسدان اقتصادی نباید رحم كرد
احمدی‌نژاد در ادامه‌ی این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری آنا درخصوص اعلام اسامی مفسدین دانه درشت اقتصادی، تعطیل كردن سفارت انگلیس و سوال مجلس از رییس‌جمهور تصریح كرد: در هر سه مورد با نظرات شما موافقم و نظرم این است كه به مفسدان اقتصادی نباید رحم كرد و باید مراقب آنها بود.

مصوبه مجلس درباره بانك مركزی اصلاح می‌شود
خبرنگار ایسنا از رییس‌جمهور پرسید كه اخیرا مجلس مصوبه‌ای درباره بانك مركزی داشت كه طبق آن تعداد و تركیب اعضای مجمع عمومی بانك مركزی تغییر كرد و رییس‌جمهور هم از این مجمع حذف شد، با توجه به این‌كه این خبر در برخی رسانه‌ها با عنوان استقلال بانك مركزی بازتاب پیدا كرد، دیدگاه شما درباره این مصوبه مجلس و بطور كلی نوع ارتباط دولت و بانك مركزی چیست؟ كه رییس‌جمهور در جواب گفت: البته همان طور كه می‌دانید با تذكر قانون اساسی این ماده به كمیسیون تلفیق برگشت و ان‌شاءالله اصلاح می‌شود بعضی می‌گویند این ماده به معنای استقلال بانك مركزی است. اما در جمهوری اسلامی سه قوه هست، مجریه، مقننه و قضاییه و مقام معظم رهبری. دیگر قوه چهارمی نداریم مستقل از این قوا بودن بانك مركزی یعنی این‌كه این نهاد به بخش خصوصی داده شود بله در چند كشور كه نظام‌شان نظام سرمایه‌داران است و همه چیز دست آن‌هاست، تركیب هیات امنای بانك مركزی‌شان را طوری می‌چیننند كه سرمایه‌داران بر آن حاكم شوند و منافع سرمایه‌داران را تامین كنند.وی ادامه داد: ما كه نه نظام سرمایه داری هستیم و نه نظام سرمایه داران. نظام مردمی اسلامی هستیم دولت هم نماینده ملت است رییس جمهور بالاترین رای مردم را دارد همه ملت جمع می‌شوند و یك نفر را انتخاب می‌كنند دیگر كدام نمایندگی بالاتر از رییس جمهور می‌تواند نمایندگی مردم را داشته باشد.احمدی‌نژاد گفت: به نظر من این كار اشتباه در برداشت بود امیدوارم كمیسیون تلفیق آن را اصلاح كند، معنای استقلال این است كه بانك مركزی كه مال ملت است باید در دست حاكمیت منتخب ملت باشد نه اینكه بیرون بیاید و دست كسانی بیفتد كه معلوم نیست چه كسانی هستند.

درباره هدفمندی اطمینان را می‌دهم
رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر این‌كه چه اطمینانی به مردم می‌دهید كه طرح هدفمندی یارانه‌ها موفقیت‌آمیز اجرا ‌شود، تصریح كرد: بالاترین حد اطمینان را می‌دهم. دولت با همكاری و همراهی مردم بطور كامل این طرح را اجرا می‌كند. معتقدم اقدام مردم و دولت در این مسیر به الگویی برای سایر كشورها تبدیل خواهد شد.

انتقال پایتخت را مطرح نكردم
احمدی‌نژاد در ادامه این نشست خبری و در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه تهران امروز درخصوص طرح خروج كارمندان از تهران، تاكید رییس‌جمهور بر افزایش جمعیت و هم‌چنین بحث انتقال پایتخت و كمك به مترو اظهار كرد: یادم نمی‌آید انتقال پایتخت را مطرح كرده باشم، اما طرح‌هایی كه ارایه كرده‌ایم موفق و كارشناسی شده است، منتها جمعیتی كه طی ‌ تا ‌ سال شكل گرفته به راحتی كاهش نمی‌یابد. احمدی‌نژاد گفت: من نگفته‌ام كه جمعیت باید دو برابر شود بلكه گفته‌ام كنترل جمعیت به شكل معمول غلط است. در حال حاضر جمعیت دو برابر زمان پیش از انقلاب ولی رفاه ‌ برابر آن دوران است. جمعیت ربطی به رفاه ندارد.

در ایران آزادی هست
احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌كه ما مصاحبه‌ای با یكی از اعضای خانواده‌ هاشمی رفسنجانی داشته‌ایم كه عنوان كرده مقامات ایران عملكردشان را به درستی انجام نمی‌دهند، یكی از شبكه‌های خارجی كه دشمن مردم ایران است آن مصاحبه را منتشر كرده و من می‌خواهم از كار آن رسانه ابراز انزجار كنم، نظر شما در این رابطه چیست؟ گفت: در ایران آزادی هست. هركس می‌تواند اظهارنظر كند، مشكلی نیست.