تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: میلیتانت*
جلد ۷۶، شمارۀ ۴۵، ۱۰ دسامبر ۲۰۱۲

تدارک هجدهمین جشنواره جهانی جوانان ضدامپریالیست

 

فدراسیون جهانی جوانان دمکرات جشنواره جهانی جوانان ضدامپریالیست ۲۰۱۳را در اکوادور تدارک می‌بیند.

کیوتو، اکوادور- شورای عمومی فدراسیون جهانی جوانان دمکرات در نشست ۱۰-۸ نوامبر در اینجا توصیه نمود که هجدهمین جشنواره جوانان و دانشجویان در اواخر سال ۲۰۱۳ در این شهر برگزار شود.

جشنواره جهانی جوانان و دانشجویان، که معمولاً هر چهار سال برگزار می‌شود، یک گردهم‌آیی بین‌المللی است که هزاران جوان را از سراسر دنیا زیر پرچم نبرد عیله امپریالیسم گرد می‌آورد. جشنواره فرصتی است برای بحث، تبادل تجربیات و آموختن درباره مبارزات اجتماعی در سرتاسر جهان.

در تصویب پیشنهاد سازمان‌های جوانان اکوادور برای میزبانی جشنواره، تعدادی از نمایندگان فدراسیون جهانی جوانان دمکرات به تأثیر بحران جهانی سرمایه‌داری و فرصتی که این بحران برای جلب مشارکت وسیع جوانان سراسر جهان به وجود آورده، اشاره نمودند.

آخرین جشنواره جهانی جوانان و دانشجویان، در سال ۲۰۱۰ در آفریقای جنوبی با شرکت ۱۵٫۰۰۰نفر و با ارايه کارگاه‌های گوناگون، راهپیمایی، نمایش فیلم، و هم‌چنین موسیقی، رقص و ورزش برگزار شد.

دیگر جشنواره‌ها در ونزوئلا (۲۲۰۰۵)، الجزایر (۲۰۱۱)، و کوبا (۱۹۹۷) برگزار شد. در فاصله سال‌های ۱۹۴۷ و ۱۹۸۹، جشنواره در اتحاد شوروی سابق و اروپای شرقی برپا می‌شد. پس از یک وقفه ۸ ساله در پی سقوط اتحاد شوروی، جشنواره به وسیله کسانی که از پیشنهادات حکومت انقلابی در کوبا حمایت کردند، احیاء شد. در جشنوراه‌های اخیر، سازمان‌های بسیاری سعی نموده اند طیف وسیع‌تری از سازمان‌های ضدامپریالیست سراسر جهان را درگیر کنند.

از ۳۸ سازمان عضو فدراسیون جهانی جوانان دمکرات که برای بحث و تصمیم‌گیری پیرامون پیشنهاد برگزاری جشنواره آینده در اینجا شرکت نمودند، اکثراً از آمریکای مرکزی و جنوبی بودند. بقیه از کشورهای آمریکای شمالی، از سراسر اروپا، از پرتغال تا یونان؛ از ملت‌های قاره آسیا از هند تا ویتنام؛ و از سراسر خاورمیانه و آفریقا از جمله از ملت‌های تحت ستم فلسطین و صحرای غربی بودند. نمایندگان «سازمان قاره‌ای دانشجویان آمریکای لاتین و کارائیب» (OCLAE) نیز شرکت داشتند.

نشست تدارکاتی بین‌المللی، پیش‌بینی نمود که از اوايل ۲۰۱۳ از تمام سازمان‌های علاقمند برای صدور فراخوان جشنواره و باز کردن بحث درباره شعار و موضوع آن، دعوت خواهد نمود.

http://www.themilitant.com/2012/7645/764556.html

——————————————————–

* البته این «میلیتانت» با هم‌نام فارسی آن که از «چپ» هم‌سو با استراتژی امپریالیسم عمل می‌کند تفاوت دارد!
http://militaant.cloudaccess.net/2011-06-07-13-24-45.html

***

منبع: پرنسا لاتینا (کوبا)
۱۸ ژانویه ۲۰۱۳

سوسیالیست‌های ونزوئلا در هجدهمین جشنواره جهانی جوانان شرکت می‌کنند

 

خوزه بریسنو، رهبر جوانان حزب کمونیست ونزئلا گفت کمیته تدارکاتی ملی برای نمایندگی کردن ونزوئلا در هجدهمین جشنواه جهانی جوانان و دانشجویان دمکرات در ۲ فوریه تشکیل خواهد شد.

به گفته بریسنو، پیشنهادات جوانان سوسیالیست برای آن رویداد که در دسامبر در اکوادور برگزار خواهد شد، بر اصول ضدامپریالیستی و اتحاد بلوک کشورهای آمریکای لایتن متمرکز خواهد بود.

سیاست‌مدار کمونیست هم‌چنین تأیید نمود که جوانان سوسیالیست در ۲۳ ژانویه برای نشان دادن حمایت خود از پرزیدنت هوگو چاوز بسیج خواهند شد.

به گفته گابریلا گراترول، سخنگوی گروه «پراکسیس انقلابی» از دانشگاه بولیواری ونزوئلا، اکنون مهم‌ترین چیز برای دانشجویان این است که «در دفاع از دست‌آوردهایمان» و نظام قانونی که در چهره چاوز مجسم است «به طور مسالمت‌آمیز خیابان‌ها را در اختیار بگیرند.»

***

منبع: پرنسا لاتینا (کوبا)
۸ دسامبر ٢٠١٣

آغاز بحث‌ها در جشنواره جهانی جوانان در اکوادور

 

بحث‌های هجدهمین جشنواره جهانی جوانان و دانشجویان، که با شرکت نمایندگان جوانان جهان از ۸٣ ملت در «پارک دویست سالگی» از ۷ تا ١٣ دسامبر در این پایتخت در جریان است، آغاز شد.

طبق برنامه جشنواره، سخنرانی‌ها، سمینارها، کارگاه‌ها و همایش‌ها بحث در میان هیأت‌های نمایندگی و مهمانان را بسود صلح، حاکمیت، و همبستگی در میان خلق‌ها تشویق خواهد کرد.

از جمله موضوعات بحث از مخاصمات امپریالیستی، درگیری‌ها و خطرات، مقاومت سازمان‌یافته، و نبرد برای پایان دادن به محاصره‌های اقتصادی و تحریم‌ها می‌توان نام برد.

ابزارهای امپریالیسم یعنی پایگاه‌های نظامی خارجی، موافقت‌نامه‌ها و قراردادهای نظامی، صلح و خلع‌سلاح، درگیرهای مذهبی و قومی از دیگر موضوعات مورد بحث است.

دومین روز این رویداد بین‌المللی به اجرای برنامه‌هایی که تنوع فرهنگی مردم پنج قاره را نشان می‌دهند اختصاص دارد.

***

پرنسا لاتینا (کوبا)
٢ دسامبر ٢٠١٣

جوانان برجسته ویتنام در جشنواره کیوتو

 

رسانه‌های ملی گزارش دادند که ویتنام با ۸۵ جوان برجسته در هجدهمین جشنواره جهانی جوانان و دانشجویان که از ۷ تا ١٣ دسامر در کیوتو، اکوادور برگزار خواهد شد، شرکت خواهد کرد.

انتظار می‌رود شرکت‌کنندگان در جشنواره یکهمایشی پیرامون مشارکت جوانان ویتنام در نوسازی، بازسازی، و دفاع از میهن خود، و یک نمایشگاه عکس دربارۀ زندگی مردم ویتنام برگزار کنند.

طبق گزارش‌ها، آن‌ها همچنین در سخنرانی‌ها و سمینارهای مرتبط با نقش جوانان در کاهش فقر، حمایت از حقوق کودکان و برابری جنسیتی، و دیگر فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی شرکت خواهند کرد.

شرکت کنندگان در جشنواره در نظر دارند سیمای ملت خود را، بویژه بمناسبت ۸٢-مین سالگرد تأسیس لیگ جوانان کمونیست توسط هوشی مین نشان دهند.

به گفته کمیته اجرایی لیگ جوانان کمونیست، آن‌ها بر کمک به تقویت همبستگی و دوستی با جوانان کشورهای دیگر برای صلح، استقلال ملی، ترقی اجتماعی تمرکز خواهند نمود.

***

گزارش ویدئویی از گردهمایی جوانان جهان در اکوادور

 

همانطور که «عدالت» در ١۸ آذر ١٣۹٢ به اطلاع رساند هجدهمین جشنواره جهانی جوانان و دانشجویان، برای صلح و علیه امپریالیسم، با شرکت نمایندگان جوانان جهان از ۸٣ ملت از ۷ تا ١٣ دسامبر در پایتخت اکوادور برگزار شد. گزارش ویدئویی زیر گوشه‌هایی از مراسم گشایش این جشنواره را نشان می‌دهد.

http://www.youtube.com/watch?v=P4tQTl3HOBU