تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۸ نوامبر ۲۰۲۳

ادعای سوءقصد علیه محمود عباس پس از دیدار بلینکن

 

ادعاهایی مبنی بر سوءقصد به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودمختار فلسطین، کشته شدن یکی از محافظان وی در حمله به کاروان عباس، و این‌که سازمانی به نام «فرزندان ابوجندل» مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است، در مطبوعات آمریکایی و انگلیسی منتشر شد، و همچنین در روزنامه حریت ترکیه منتشر شد.

گفته می‌شود گروه فلسطینی «فرزندان ابوجندل» پس از پایان مهلت ۲۴ ساعته‌ای که به عباس برای اعلام «جنگ جهانی» علیه اسرائیل داده بود، حمله مسلحانه به کاروان عباس را انجام داد و در این حمله یکی از محافظان عباس کشته شد. گفته شده است که این سازمان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است. ادعا شده است که این حمله یک روز پس از دیدار آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با عباس در رام‌الله رخ داده است.

از سوی دیگر، در حالی که برخی خبرگزاری ها گزارش دادند که منابع نزدیک به مقامات فلسطینی ادعای سوءقصد علیه عباس را تکذیب کرده‌اند، هیچ اظهارنظر رسمی از فلسطین درباره این ادعاها منتشر نشده است.

ادعاهای متفاوتی درباره تصاویر به اشتراک گذاشته شده در شبکه اجتماعی «ایکس» که ظاهراً مربوط به این حادثه است، مطرح شد.

الیور لوی، خبرنگار شبکه تلویزیونی عمومی اسرائیل (KAN) ، با استناد به یک منبع فلسطینی که به گفته وی از جزئیات این حادثه اطلاع داشت، خاطرنشان کرد که کاروان عباس بطور شانسی «بدون برخورد از آن حوالی عبور کرد.»

از سوی دیگر، درباره ادعای سوءقصد علیه عباس روز گذشته از ودات پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز پرسیده شد. پاتل در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «از گزارش‌های عمومی، به نظر می‌رسد که رئیس‌جمهور عباس هیچ آسیبی ندیده است، اما با تحول این وضعیت، اگر اطلاعات بیش‌تری برسد مطمئناً آن‌را با شما در میان خواهیم گذاشت.»

https://haber.sol.org.tr/haber/blinkenin-ziyareti-sonrasi-mahmud-abbasa-suikast-girisimi-iddiasi-386369