تارنگاشت عدالت – دوره سوم

منبع: پایگاه سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های فیدل کاسترو

 

 

گفت‌گوی کاسترو با هفته‌نامه فرانسوی آفریقا – آسیا

 

پاریس- ۶ مه- فیدل کاسترو رهبر کوبا در یک گفت‌وگوی ۲۰ ساعته در هاوانا با سیمون مالی، مدیر هفته‌نامه «آفریقا- آسیا» گفت که «اگر رزمندگان کوبایی یا آنگولایی در منطقه شبا زئیر بودند، حتا یک سرباز موبوتو یا ملک حسن زنده نمی‌ماند.»

متن کامل گفت‌و‌گو در سیزدهم این ماه منتشر خواهد شد. این نخستین بخش گفت‌و‌گو با ریاست شورای حکومت کوبا و دبیرکل حزب کمونیست کوبا پس از سفر ۴۰ روزه او به چند کشور آفریقایی است. خلاصه زیر، بوسیله «آفریقا-آسیا» از طريق «اینترپرس سرویس» منتشر شد.

چین

«من مدت‌ها فکر می‌کردم که رهبران سیاسی چین اشتباهات جدی مرتکب می‌شوند… من باور نمی‌کردم که آن‌ها آگاهانه و عامدانه به آرمان انترناسیونالیسم و مارکسیسم- لنینیسم خیانت کنند، زیرا این برای من غیرقابل‌باور بود. من نمی‌توانستم درک کنم چگونه کشوری که یک انقلاب سوسیالیستی را تحت رهبری کارگران و دهقانان انجام داده است می‌تواند یک سیاست بین‌المللی را پیش بگیرد که چنین مزخرف و چنین شبیه سیاست سرمایه‌داری و امپریالیسم باشد.»

«امروز، من کاملاً مطمئن هستم که این مسألۀ اشتباهات نیست، بلکه یک سیاست عامدانه خیانت به انترناسیونالیسم و اتحاد با امپریالیسم است. حتا یک موضوع بین‌المللی وجود ندارد که در آن سیاست‌های رهبران چین با سیاست‌های امپریالیسم منطبق نباشد. نمونه‌های بی‌شماری وجود دارد: در شیلی، جایی که آن‌ها با پینوشه و فاشیسم همدست شده‌اند؛ در آمریکای لاتین، جایی که با ارتجاعی‌ترین و ضدملی‌ترین عناصر متحده شده‌اند؛ در آفریقا، بویژه در آنگولا، جایی که آن‌ها از گروه‌های مرتبط با «سیا»، با نژادپرست‌ها، و مهم‌تر از همه با «اتحاد ملی برای استقلال کامل آنگولا» و «جبهه ملی برای رهایی آنگولا» حمایت کرده ‌اند.»

«در حال‌حاضر، آن‌ها به دولت زئیر، که یکی از مرتجع‌ترین، نواستعمارترین و سرکوبگر‌ترین رژیم‌ها در آفریقا است، عمیقاً متعهد هستند. رهبران چین مداخله مراکش و فرانسه و امپریالیسم یانکی در امور داخلی زئیر را- که آن‌ها مقادیر زیادی سلاح‌های سبک و سنگین برای آن فرستاده‌اند، کاملاً تأیید کردند.»

«علی القاعده، سیاست خارجی چین شانه ‌به شانه با نواستعمار آفریقایی و ارتجاع عرب در خاورمیانه حرکت می‌کند. در اروپا، آن‌ها خود را با سیاست‌های ناتو و امپریالیسم یانکی و با ارتجاعی‌ترین احزاب اروپایی متحده کرده‌اند… در اروپا، گروه‌های فاشیستی و افراطی که «سیا» در آن‌ها رسوخ کرده است از چین کمک دریافت می‌کنند….»

«رهبری چین با یک شیوه ماجراجویانه و زورمند جنگ بین اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و ایالات متحده را تشویق می‌کند، سعی می‌کند مسابقه تسلیحاتی را تشدید کند و با هر سیاست صلح‌جویانه مخالفت می‌کند… دولت چین، با اعمال خائنانه خود یک شکاف عمیق در میان نیروهای انقلاب بوجود آورده است، در زمانی که این نیروها در شرف این بودند که به نمایندگی از پیروزی سوسیالیسم در جهان، به روابط تعیین‌کننده و نیرومندی دست یابند….»

«سیاست چین در قبال کوبا بسیار رسوا است. چین از دروغ‌های مشمئزکننده و افترا‌ آمیز برای جنگ با همبستگی حزب ما با جنبش‌های رهایی‌بخش استفاده می‌کند. این کاملاً با سیاست‌های امپریالیسم آمریکا علیه کشور ما هم‌خوان است. علاوه بر این، چین با برچیدن محاصره اقتصادی علیه کوبا و بازگشت اراضی تحت اشغال ایالات متحده در گوانتانامو مخالف است. براساس گزارش‌هایی که ما از منابع بسیار آگاه دریافت کرده‌ایم سرویس‌های مخفی چینی از نزدیک با سرویس‌های مخفی فرانسوی، آمریکایی و آلمانی و با ناتو همکاری می‌کنند… یا مائو در مراحل آخر زندگی خود مطلقاً خرف شده بود، یا او آن نابغه، خدای انقلابی نبود که آن‌ها سعی کرده‌اند از او بسازند.»

«من صادقانه باور دارم که این نتیجه نهایی کیش شخصیت و خداسازی از رهبران است، روشی که یک کمونیست حقیقی را بیزار می‌کند. من باور دارم که سیاست کنونی چین سیاست اتحاد با امپریالیسم و ارتجاع جهانی است. ما به مردم چین باور داریم؛ ما می‌دانیم که آن‌ها مردمی فوق‌العاده فداکار، قهرمان و انقلابی هستند. می‌توان مردم را مدتی، اما نه برای همیشه، فریب داد.»

http://lanic.utexas.edu/project/castro/db/1977/19770506.html

——————————————-
هم‌چنین نگاه کنید به «ما و مائوئیسم»، م. نوری، دنیا، شمارۀ ۴، ۱۳۵۳، صفحات ۳۳-۲۶:
https://iran-archive.com/sites/default/files/sanad/donya-dowre-3-01-1353-04.pdf

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/mdu3wcnf