تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۱۹ فوریه ۲۰۲۴

اعتراض گروه‌های ضدجنگ علیه شصتمین کنفرانس امنیتی مونیخ

 

فعالین گفتند این کنفرانس گردهمایی جنگ‌سالاران ناتو بود. فعالین در همبستگی با فلسطین علامت بزرگی را به نمایش گذاشتند که حاوی اسامی هزاران فلسطینی بود که توسط ارتش اسرائیل در غزه کشته شدند.

روز شنبه، ۱۷ فوریه، هزاران نفر در مرکز شهر مونیخ در اعتراض به شصتمین کنفرانس امنیتی مونیخ (MSC) که از ۱۶ تا ۱۸ فوریه در هتل بایریشر هوف برگزار شد، تظاهرات کردند.

فعالین از گروه‌های کمونیست و چپ، از جمله حزب کمونیست آلمان (DKP)، حزب چپ (Die Link)، جوانان کارگر سوسیالیست آلمان (SDAJ)، حزب مارکسیست-لنینیست آلمان (MLPD)، و دیگر سازمان‌های ضد-امپریالیستی با برافراشتن علامت‌هایی که روی آن‌ها نوشته شده بود «جنگ افروزان نامطلوب» به اعتراض پیوستند. آن‌ها «کنفرانس امنیت مونیخ ۲۰۲۴» را بمثابه گردهمایی «جنگ‌سالاران ناتو تحت رهبری ایالات متحده» زیر پوشش بحث درباره سیاست امنیتی بین‌المللی محکوم کردند.

گروه‌های صلح و ضد-امپریالیستی هم‌چنین به سازماندهی «بیست و دومین کنفرانس بین‌المللی صلح مونیخ» که از ۱۶ تا ۱۸ فوریه در این شهر برگزار شد کمک کردند. در طول کنفرانس، فعالان ضدجنگ در باره بدیل‌ها برای نظامی‌گری و سرمایه‌داری و راه‌ها به صلح بحث کردند. آن‌ها همچنین نقش کشورهای امپریالیستی را در ایجاد جنگ نسل‌کشانه جاری اسرائیل علیه غزه به شدت محکوم کردند. فعالین، دانشگاهیان و سیاستمداران از سراسر اروپا، از جمله کلر دالی، نماینده ایرلند پارلمان اروپا و یانیس واروفاکیس، به کنفرانس پیوستند.

«دنیای جوان» گزارش داده است که در این تظاهرات، تعداد زیادی از مردم با پرچم فلسطین راهپیمایی کردند، و گروه‌های همبستگی با فلسطین روپوش‌های آبی رنگ آزمایشگاهی پزشکی پوشیده بودند، . با بستن در بازوبندهای خون‌آلود نوزادان کشته شده در بمباران‌های اسرائیلی را نشان می‌دادند. فعالین هم‌چنین علاما بزرگی را که حاوی اسامی فلسطینی‌های شده توسط ارتش اسرائیل در غزه بود، برافراشتند.

رونجا فرولیچ از «جوانان کارگر سوسیالیست آلمان» به «عصر ما» گفت در حالی‌که کنفرانس امنیتی مونیخ از «تقویت نظم بین‌المللی قانون-محور» می‎گوید، در واقع، آن‌ها درباره مذاکرات صلح صحبت نمی‌کنند، بلکه درباره مبارزه سیاسی و نظامی کشورهای ناتو، تحت رهبری ایالات متحده در برابر افول آن‌ها یا ظهور رقبای «سیستمیک» آن‌ها، از جمله چین و روسیه، صحبت می‌کنند..

فرولیچ افزود: «در عین حال، امپریالیسم آلمان از کنفرانس امنیتی به عنوان صحنه‌ای برای معرفی خود به عنوان یک شریک قوی ایالات متحده در مبارزه در جناح شرقی ناتو، و پیشبرد و ترویج بیش‌تر نظامی‌سازی خود در رسانه‌ها استفاده می‌کند.»

کنفرانس امنیتی مونیخ یک رویداد سالانه در زمینه سیاست‌های امنیتی بین‌المللی است، که از سال ۱۹۶۳ برگزار می‌شود. برای مقابله با این رویداد جانبدار امپریالیستم، گروه‌های مختلف صلح و سازمان‌های ضدجنگ از سال ۲۰۰۳ «کنفرانس بین‌المللی صلح مونیخ» را سازماندهی کرده‌اند. امسال، شورای شهر مونیخ تحت رهبری حزب سوسیال دمکرات-سبزها تصمیم گرفت حمایت خود از برگزاری کنفرانس صلح را پس بگیرد. «حزب چپ» در مونیخ به تصمیم شورای شهر مبنی بر توقف تامین مالی کنفرانس صلح اعتراض کرد.

https://peoplesdispatch.org/2024/02/19/anti-war-groups-protest-60th-annual-munich-security-conference/