توفان

شمارۀ ۱۹۹، بهمن ۱۴۰۱

اعتصاب یا تجمع؟
یادداشتی در مورد انتشار اخبار جعل و دروغ برای شستشوی مغزی افکا‌رعمومی

 

تحریف و دروغ «رادیو زمانه» حد و مرزی ندارد.این شبکه مزد بگیر امپریالیستی تجمع صنفی «۲۷ دی ماه را عمداً به «اعتصاب سراسری کارگران» تسری داده است!

اعتصاب یعنی خواباندن تولید برای مدتی تا کارفرما به‌مطالبات کارگران پاسخ گوید. اصولاً در طی اعتصاب بخشی از حقوق کارگران توسط صندوق اعتصاب و بخشی هم توسط کارفرما پرداخت می‌شود این در صورتی است که اتحادیه کارگران توسط کارفرما به‌رسمیت شناخته شود.

اما تجمع کارگران می‌تواند در وقت استراحت یا نهاری و یا بعد از پابان کار صورت گیرد تا زیانی به‌حقوق کارگران نرساند.

تجمعات کارگران صنعت نفت در روز«۲۷ دی ماه بخش بسیار کوچکی از کارگران را شامل شده است و نه اکتریت کارگران را آنطور که تحلیل‌گر رادیو زمانه گزارش کرده است.بیش از ۶۰ هزار کارکنان رسمی نفت،چند برابر این تعداد، کارگران رسمی و قراردادی، پیمانی و قرارداد معین در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی مشغول‌ به‌کار هستند.تجمعات کارگران نفت در پی فراخوان داده شده بسیار محدود و ناچیز بوده و در مجموع به‌بیش از چند صد نفر نبوده است. دوم اینکه این تحلیل‌گر مزدبگیر عامدانه دست به‌تحریف زده تجمع را به «اعتصاب» به‌خورد خوانندگان خود داده است تا تنور اعتراضات اخیر را که بشدت افت کرده است با اعتصاب سراسری کارگران ایران گرم کند. سوم اینکه مطالبات کارگران نفت صرفا صنفی بوده و هیچ ربطی به‌اعتراضات اخیر نداشته است.مطالبات بخشی از کارگران نفت که دست به‌تجمع زده‌اند بدین قرار بود:

۱- انجام بی‌چون‌ و چرای، ماده ۱۰ قانون اختیارات و وظایف وزارت نفت

۲- بهبود جدول بدو استخدام ماده یاد شده به‌نحوی‌ که همه کارکنان با هر شرایطی با توجه به‌تورم‌های کنونی از آن سود ببرند.

۳- پرداخت بک‌پی ده‌ساله برآمده از دیر کرد در انجام ماده ده طبق قانون

۴- اصلاح و بهبود وضعیت نابسامان خدمات درمانی وزارت نفت

۵- پرداخت بی‌کم ‌و کاست پاداش پایان بازنشستگی همچون گذشته در وزارت نفت

۶- رسیدگی درخور و شایسته بازنشستگان صنعت نفت و بهبود زندگی این بخش از بزرگان صنعت نفت

۷- تعدیل بهنگام مدرک کارکنان و آسان نمودن چگونگی تعدیل

۸- ساماندهی سمت‌های کارکنان

۹- رسیدگی به‌وضعیت نابسامان و نگران‌کننده صندوق بازنشستگی نفت و اصلاح اساسنامه آن

گزارش «رادیو زمانه» در مورد تجمع کارگران نفت با تیتر درشت »اعتصاب گسترده کارکنان رسمی نفت» شروع می‌شود تا به‌خواننده اینطور القا کند که در ایران اعتصاب گسترده‌ای صورت گرفته است. بکار بردن واژه اعتصاب در این گزارش نادرست ،تحریف و دروغ محض است. حقیقت این است که در تاریخ ۲۷ دی ماه تجمعات و اعتراضات محدودی صورت گرفته اما اعتصابی رخ نداده است. «رادیو زمانه» همانند سایر رسانه‌های برون مرزی مرتب اخبار دروغ و غلوآمیزی منتشر کرده تا با تزریق اینگونه جعلیات به‌خواننده خود آن‌ها را به‌ادامه «انقلاب نوین زن زندگی آزادی» ترقیب و تشویق نماید.

در این گزارش آمده است :«در بیانیه پایانی اعتصاب به‌وزارت نفت و حکومت هشدار داده شده: «۲۷ دی ماه روز پایان است، این بارش آغاز سیل بنیان‌کن دلاور مردان صنعت نفت است، تا کنون با جان دل هر آن‌چه را داشتیم، بی‌رنگ و ریا برای تولیدی گذاشتیم که سودش در جیب شما و سفره‌های خالی، آلودگی، بیماری و روان‌های اشفته‌‌اش برای ما و خانواده‌های ما بود.»

حقیقت این است در بیانیه پایانی کارگران سخنی از اعتصاب نرفته است و واژه معنا دار اعتصاب با چند جمله از بیانیه در آمیخته تا خواننده اینطور برداشت کند که اعتصاب درخشانی در صنعت نفت صورت گرفته و ارکان رژیم سرمایه‌داری به لرزه درآورده است.اعتصابی که یادآور اعتصاب کارگران قهرمان نفت در آستانه انقلاب بهمن ۵۷ است.!!

و در ادامه گزارش می‌خوانیم :«کارکنان رسمی واحدهای عملیاتی صنعت نفت سه شنبه ۲۷ دی در مراکز نفتی چند استان اعتصاب و تجمع کردند. اعتصاب با فراخوان شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان نفت با خواست اجرای قانون ماده ۱۰ برگزار شد. تعدادی از شرکت‌کنندگان در تجمع پالایشگاه دوم بازداشت و سپس آزاد شدند. در ماهشهر و آبادان ماموران امنیتی و حراست اقدام به برخورد فیزیکی با معترضان کردند.اعتصاب سراسری ۲۷ دی، در ادامه اعتصاب و اعتراضات نمادین کارکنان نفت مناطق عملیاتی صورت می‌گیرد که آخرین مورد آن هفته گذشته آغاز شد. کارکنان سکوهای عملیاتی گاز هفته گذشته در ۳۵ سکو از ۳۷ سکوی استخراج گاز از ارسال گزارش روزانه تولید به‌مقامات بالا خودداری کرده و به وزارت نفت التیماتوم دادند در صورت بی‌توجهی به خواسته‌هایشان به‌اعتراض گسترده‌تری دست خواهند زد.واکنش کارکنان رسمی نفت به‌فراخوان اعتصاب ۲۷ دی گسترده بود.

«شورای سازماندهی کارکنان پیمانی نفت» هم با انتشار بیانیه‌ای از اعتصاب ۲۷ دی کارکنان رسمی حمایت کرد.

منابع اطلاع رسانی کارکنان نفت در رسانه‌های اجتماعی، تاکنون تصاویری از تجمع کارکنان رسمی مناطق عملیاتی در شرکت نفت و گاز پارس، شرکت پالایش گاز فجرجم، شرکت فلات قاره قشم، شرکت نفت و گاز پارس عسلویه، دهلران، منطقه سیری در جنوب بندر لنگه، شرکت بهره‌برداری نفت‌ و گاز آغاجاری، شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب در چشمه خوش دهلران، پالایشگاه ایلام، شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون، و شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون در اهواز، شرکت فولاد سیرجان ایرانیان، پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی عسلویه و «مقابل شرکت نفت در شیراز منتشر کرده‌اند».

خواننده توجه می‌کند که در این گزارش که با آب و تاب و تکرار واژه «اعتصاب» حتی اعتصاب سیاسی از نفتگران به‌چشم می‌خورد در واقع خبری از اعتصاب نبوده بلکه تجمع کارگران نفت برای طرح مطالبات صنفی شان بوده و در خلال سالهای اخیر ما با صدها از این نمونه تجمعات کارگری در سراسر ایران روبرو بوده‌ایم.

«رادیوزمانه» گزارش را با نقل قولی از «شورای هماهنگی با عنوان» دیگر نان را به‌قیمت جان نمی‌خریم» که همان روز ۲۷ دی منتشر شد، بار دیگر خواهان رسیدگی به‌مطالبات کارکنان رسمی شد که در۹ بند به شرح فوق آمد، به پایان می‌برد.

در پایان به این نکته مهم اشاره می‌کنیم که در تاریخ معاصر ایران از کارگران صنعت نفت به‌عنوان یکی از ستون‌های اصلی انقلاب و سرنگونی حکومت پهلوی یاد می‌شود. نقشی که مبارزات شجاعانه کارگران و کارمندان صنعت نفت و گاز ایران در جریان انقلاب بهمن ایفا کرد، به اندازه‌ای تعیین‌کننده و برای سایر اقشار و مردم ایران الهام‌بخش بود که در ماه‌های پایانی منتهی به‌انقلاب شعار «کارگر نفت ما، رهبر سرسخت ما» به‌یکی از شعارهای مهم انقلابی تبدیل شد که طومار ۲۵۰۰ سال سلطنت را برای همیشه درهم پیچید.صنعت نفت ایران در قرن چهاردهم شمسی همواره موتور محرک و پیشران جامعه و اقتصاد ایران بوده، کارگران متخصصی که از یکسو همواره بخش بسیار بزرگی از ثروت تولید شده در کشور به‌دستان توانمند آنان رقم خورد و از سوی دیگر در مبارزه با استعمار و دیکتاتوری و سلطنت پرچمدار جامعه ایران بودند. این تاریخ و این مبارزه درخشان برای «رادیو زمانه» و همه رسانه‌های وابسته برون مرزی بیگانه است و این جریانات به‌دروغ در پشت حمایت از مبارزه کارگران قهرمان نفت برای منحرف کردن مبارزه آن‌ها پنهان شده‌اند. باید هوشیار بود و این مزدوران امپریالیسم را آرام نگذاشت.

***

نامه مردم

اعتصاب کارکنان صنعت ملی نفت، نماد رویارویی زحمتکشان با دیکتاتوری حاکم – حزب توده ایران از خواسته‌های کارگران و کارکنان صنایع نفت حمایت می‌کند

 

برپایه گزارش‌های منتشره، شمار بزرگی از کارگران، تکنیسین‌ها و کارمندان رسمی بخش‌های مختلف صنایع نفت و گاز در برخی مناطق نفت‌خیز تجمع کرده و دست به اعتصاب زدند. کارکنان صنایع نفت و گاز خواستار اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت هستند. به‌علاوه افزایش مزد و پاداش سنوات بازنشستگی و بهبود شرایط کاری از دیگر مطالبه‌های آنان است.

اعتصاب کارکنان رسمی صنعت ملی نفت در اوضاع حساس کنونی می تواند از اهمیت و اثرگذاری جدی بر تحولات سیاسی برخوردار باشد. این تجمع‌های اعتراضی در چند منطقه نفت‌خیز مانند عسلویه، ماهشهر، گچساران، جزیره خارک، منطقه عملیاتی تنگ بیجار و اهواز نشانه‌ای از آگاهی طبقاتی و هوشیاری طبقه کارگر و زحمتکشان و همچنین مبارزۀ خستگی‌ناپذیر آنها برای تحقق مطالبه‌های صنفی – رفاهی با خصلت سیاسی است.

اعتصاب و اعتراض کارکنان رسمی صنعت نفت با وجود طرح خواسته‌های صنفی و رفاهی دارای ماهیت سیاسی‌است و می‌توان تاکید کرد این اعتصاب درخور تحسین نماد روشنی از ادامۀ پیکار کارگران و زحمتکشان علیه ادامه سیاست های مخرب نو لیبرالی و ضد مردمی رژیم ولایت فقیه است. در مقطع زمانی که حکومت جمهوری اسلامی می‌کوشد با تشدید سرکوب، به راه انداختن دادگاه‌های نمایشی و صدور و اجرای احکام عدام شعله‌های خیزش مردمی را خاموش سازد، حرکت اعتصابی کارگران و کارکنان رسمی صنعت نفت نشان روشنی از ادامۀ مبارزه با دیکتاتوری حاکم است.

تجمع و اعتصاب کارگران، تکنسین ها و کارمندان رسمی را باید در امتداد جنبش اعتراضی سراسری مردم میهن مان قلمداد کرد. این اعتصاب را می‌توان در راستای تدارک و سازماندهی اعتصاب‌های کارگری ارزیابی کرده و مورد پشتیبانی قرارداد. علاوه براین باید حمایت کارگران و زحمتکشان فکری و یدی در دیگر رشته‌های صنعتی، تولیدی و خدماتی را در همبستگی بااین اقدام نفتگران جلب کرد. به‌این ترتیب زمینه‌های گسترش اعتراض و سازماندهی اعتصاب‌های کارگری و امکان پیوند زدن آن با جنبش سراسری اعتراضی مردم فراهم ساخت.

حزب توده ایران – حزب طبقه کارگر ایران از مبارزه کارکنان رسمی صنعت نفت و همه کارگران و زحمتکشان در سراسر کشور قاطعانه حمایت کرده و همدوش آنان دراین پیکار سرنوشت‌ساز حضور داشته و همه امکانات خودرا برای تقویت این جنبش اعتصابی و تامین منافع زحمتکشان در چارچوب درهم‌شکستن دیکتاتوری حاکم به‌کار می‌گیرد.

درود پرشور بر کارگران و کارکنان صنعت ملی نفت ایران!

پیروزباد مبارزه طبقه کارگر و زحمتکشان در راه تحقق مطالبات صنفی و طبقاتی و برضد دیکتاتوری حاکم!

پیش به‌سوی تدارک و سازماندهی اعتصاب‌های کارگری و اعتصاب عمومی!

حزب توده ایران

۲۶ آذرماه ۱۴۰۱

————————————————–
عدالت: ناشران «نامه مردم» برگردان انگلیسی اعلامیه جعلی خود را برای «SolidNet» نیز ارسال کردند.

http://solidnet.org/article/Tudeh-Party-of-Iran-The-workers-strike-in-the-Iranian-oil-industr

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/ce35zcnj