امروز، انقلاب کوبا همچنان یک منبع بی‌نظیر الهام برای همه بشریتی است که در آرزوی جهانی برابر و آزاد است؛ این الهام نه تنها از دستاوردهای اجتماعی بزرگ سوسیالیسم کوبا، بلکه از اصول اخلاقی که مردم کوبا و رهبری انقلابی آن‌ها غیرتمندانه پذیرفته‌اند نیز سرچشمه می‌گیرد. از اینرو است که همبستگی با انقلاب کوبا نه تنها یک مسئولیت سیاسی بلکه یک مسئولیت اخلاقی نیر هست. امروز، زمانی که که کوبا تنها کشوری است که پرچم سوسیالیسم را برافراشته است، و به این دلیل، در معرض حملات بی‌‌شمار امپریالیسم آمریکا قرار دارد، این مسئولیت سنگین‌تر از همیشه است.

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: حزب کموینست ترکیه
۲۶ ژوئیه ۲۰۲۳

افتخار بر مردم انقلابی کوبا در هفتادمین سالگرد حمله به مونکادا!

 

امروز هفتادمین سالگرد حمله به پادگان مونکادا بوسیله انقلابیون جوان کوبایی به رهبری فیدل کاسترو با هدف سرنگونی دیکتاتوری دست‌نشانده آمریکا باتیستا است.

جوانانی که حمله مونکادا را انجام دادند، اولین آتش مبارزات انقلابی کوبا را، که شش سال بعد به پیروزی انجامید، برافروختند. حمله اعلان این بود که ستم و استثمار حاکم بر کشور را نمی‌توان در درون نظم کنونی حل کرد. این آغازی بود برای مردم کوبا که پس از رنج طولانی در زیر کودتاهای نظامی و خستگی از بازی‌های دموکراسی فاسد دولت‌های غیرنظامی، با امید و اراده سرنوشت خود را به دست گیرند.

این فقط جسارت عمل نبود که مردم کوبا را برانگیخت، این همچنین اصول اخلاقی قوی متبلور در انقلابیون جوانی بود که با عشق عمیق به کشور، اراده شدید برای استقلال، طلب سازش‌ناپذیر عدالت اجتماعی و یک برنامه توسعه همه‌جانبه حرکت کرده بودند. آن‌ها با مواضع درست، صداقت صریح، از خودگذشتگی فداکارانه، و عزم خود که هیچ‌کس جرات گرفتن آن را نداشت، ظرفیت عظیمی را که در درون مردم شریف کوبا نهفته است، بسیج نمودند. این اصول اخلاقی اساس تاریخ انقلابی کوبا را که تا امروز ادامه دارد، تشکیل می‌دادند. آن‌ها بارها و بارها در هر برهه حساس تاریخ، با دشواری‌ها و مبارزات بسیار آزمایش شده‌اند و تا امروز از همه آزمایش‌ها نیرومندتر بیرون آمده‌اند.

امروز، انقلاب کوبا همچنان یک منبع بی‌نظیر الهام برای همه بشریتی است که در آرزوی جهانی برابر و آزاد است؛ این الهام نه تنها از دستاوردهای اجتماعی بزرگ سوسیالیسم کوبا، بلکه از اصول اخلاقی که مردم کوبا و رهبری انقلابی آن‌ها غیرتمندانه پذیرفته‌اند نیز سرچشمه می‌گیرد.

از اینرو است که همبستگی با انقلاب کوبا نه تنها یک مسئولیت سیاسی بلکه یک مسئولیت اخلاقی نیر هست. امروز، زمانی که که کوبا تنها کشوری است که پرچم سوسیالیسم را برافراشته است، و به این دلیل، در معرض حملات بی‌‌شمار امپریالیسم آمریکا قرار دارد، این مسئولیت سنگین‌تر از همیشه است.

اثرات محاصره آمریکا بر کوبا سالانه بیش از میلیاردها دلار است؛ با این حال، پیامدهای این سیاست غیرانسانی آنقدر عمیق است که نمی‌توان آن را تنها با داده‌های اقتصادی اندازه‌گیری کرد. این سیاست نسل‌کشی، که بیش از شصت سال است در عمل اجرا می‌شود و در دوره همه‌گیری سخت‌تر شده است، همه جوانب زندگی اجتماعی به ویژه سلامت، تغذیه، آموزش و توسعه فرهنگی مردم کوبا را تهدید می‌کند.

اما امپریالیسم آمریکا هنوز از محاصره راضی نیست؛ امپریالیسم آمریکا با اشاعه انواع دروغ‌ها در مورد دلایل مشکلات اقتصادی کوبا، که در واقع خود با سیاست محاصره آن‌ها را تشدید می‌کند، کارزارهای دروغ‌پراکنی درباره «شکست» سوسیالیسم در کوبا را پیش می‌برد. با ریختن میلیون‌ها دلار در کارزارهای مطبوعاتی و رسانه‌های اجتماعی با هدف تحریف علل این مشکلات، تلاش می‌کند تا راه را برای بی‌ثباتی سیاسی و تلاطم اجتماعی در کشور هموار نماید.

ما می‌دانیم که هدف همه این حملات نفرت‌انگیز هموار کردن راه برای مداخله نظامی به اصطلاح «بشر دوستانه» در کوبا است. ما سیاست محاصره غیرانسانی را محکوم نموده و بدون تزلزل هرگونه دروغ و تلاش برای بی‌ثبات کردن کوبا را رد می‌کنیم.

حزب کمونیست ترکیه در کنار مردم کوبا و رهبری انقلابی قانونی آن‌ها ایستاده است. حزب ما اعلام می‌کند که به تقویت پیوندهای دوستی و همبستگی خود با مردم کوبا و حزب کمونیست کوبا که در سخت‌ترین پیچ‌های تاریخ با اراده انقلابی تزلزل‌ناپذیر ایستاده‌اند، ادامه خواهد داد.

زره اخلاقی که انقلاب کوبا ۷۰ سال پیش به تن کرد به اندازه کافی قوی است که بتواند در برابر انواع دروغ‌ها و تحریف‌هایی که آن را هدف قرار می‌دهند مقاومت کند. حزب کمونیست ترکیه در این زمینه با اعتقادی تزلزل‌ناپذیر عمل خواهد کرد، و اجازه هیچ‌گونه ادعا یا پیشگویی نادرست که مبارزات شرافتمندانه مردم کوبا را تحقیر کند، نخواهد داد.

افتخار بر ۷۰-مین سالگرد حمله به مونکادا!
زنده باد کوبای سوسیالیستی!
زنده باد همبستگی انترناسیونالیستی!

حزب کمونست ترکیه
کمیته مرکزی

https://www.tkp.org.tr/en/agenda/tkp-central-committee-statement-on-the-70th-anniversary-of-the-assault-on-moncada-glory-to-the-revolutionary-cuban-people/