يکی از اين اسناد که به مارس ۲۰۰۷ برمی‌گردد جزييات نقشه‌ای را برملا می‌کند که براساس آن قرار بود حماس بطور قهرآميز سرنگون شود و جنبش رقيب آن الفتح، برخوردار از حمايت آمريکا، جنگجويان آن، و با اسلحه و پول آمريکايی، قدرت را در دست گيرد.

دنيای ما

منبع: شبکه الجزيره
برگردان: ع. سهند
۱۷ اسفند ۱۳۸۶

افشای توطئه آمريکا عليه حماس

 

اسنادی که ظاهراً نشان می‌دهند ايالات متحده درصدد سرنگون کردن دولت فلسطين برهبری حماس بود، علنی شده‌اند.

يکی از اين اسناد که به مارس ۲۰۰۷ برمی گردد جزييات نقشه‌ای را برملا می‌کند که براساس آن قرار بود حماس بطور قهرآميز سرنگون شده و جنبش رقيب آن الفتح، برخوردار از حمايت آمريکا از جنگجويان آن و با اسلحه و پول آمريکايی، قدرت را در دست گيرد.

کاندوليزا رايس، وزير امورخارجه ايالات متحده گفت که او آن گزارش را که در مجله «ونيتی فير» (Vanity Fair) منتشر شده، نخوانده است. با اين وجود، او مسلح کردن الفتح را موجه دانست و گفت شرايط این را ايجاب می‌کرد. رايس روز سه‌شنبه گفت «اين بسيار روشن است که حماس مسلح می‌شود. و اين بسيار روشن است که بخشاً از طرف ايران مسلح می‌شود. بنابراين، اگر جواب اين است که حماس از ايران اسلحه بگيرد و کسی نباشد که برای بهبود ظرفيت‌های امنيتی نيروهای امنيتی مقامات قانونی فلسطين کاری بکند، آن وضيعت مطلوبی نخواهد بود.»

رايس گقت بنابراين، نيروهای بين المللی، منجمله ايالات متحده، در چهارچوب تعهدات خود در منطقه، به همکاری با تشکيلات خودگردان فلسطين برای تقويت نيروهای امنيتی آن ادامه خواهند داد.

مدارک در حال ظهور
شواهد نشان می‌دهند که ايالات متحده از سال ۲۰۰۶ به بعد، پس بقدرت رسيدن حماس در انتخابات فلسطين، در صدد سرنگون کردن حماس بود. يادداشتی که ظاهراً يک مقام ديپلوماتيک ارشد ايالات متحده در بيت المقدس، در نوامبر ۲۰۰۶ به الفتح فرستاده است می‌گويد: «اگر حماس در زمان مورد نظر [با دولت جديد] موافقت نکند، شما بايد قصد خود را پيرامون اعلام وضعيت فوق‌العاده روشن کرده و يک دولت اضطراری را که علناً متعهد به آن برنامه باشد تشکيل دهيد.»

با اين وجود، محمود عباس، رئيس‌جمهور فلسطين، آن نقشه را اجرا نکرد. و بر عکس در اوائل ۲۰۰۷ بعد از درگيری های مسلحانه بين جناح‌های رقيب در نواز غزه، يک دولت وحدت ملی تشکيل داد. شکست طرح آمريکا در اين مرحله موجب طرح نقشه دوم برای سرنگون کردن حماس با استفاده از نيروی قهريه شد.

به نظر می‌رسد ایالات متحده درصدد بود از محمد دهلان، سرپرست نيروهای امنيتی الفتح استفاده کند. اما، اينهم در نتيجه درگيری‌های مسلحانه جناح‌ها شکست خورد و حماس قدرت را بدست گرفت.

اسناد نشان می‌دهند که حماس برای مقابله پيشگيرانه با توطئه آمريکا مجبور به اقدام شد. اردن و مصر نيروهای امنيتی الفتح را آموزش داده بودند و قرار بود از آنجا به نوار غزه فرستاده شوند.

نورالله، خبرنگار الجزيره در رام‌الله گفت که بسياری از فلسطينی‌ها از اينکه الفتح آلت دست سياست خارحی آمريکا شده‍اند عصبانی خواهند شد، سياستی که می‌خواست با سرنگونی حماس که آمريکا آن را يک سازمان «تروريستی» می‌نامد به ديگران درس بدهد.

عباس در اينمورد اظهار نظر رسمی نکرده است.

————————————————-
توضیح مترجم- جهت مطالعه گزارش تحقيقی مجله «ونيتی فير» به نشانی زير مراجعه نماييد:

https://www.vanityfair.com/news/2008/04/gaza200804?printable=true%C2%A4tPage=all