تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: در دفاع از کمونیسم
۱۶ مه ۲۰۲۲

سوسیال دموکرات‌ها با پذیرش پیوستن سوئد به اتحاد امپریالیستی آتلانتیک شمالی، در واقع تصمیمات کنگره نوامبر ۲۰۲۱ خود را نقض می‌کنند. البته، وضعیت سیاست امنیتی تغییر کرده است. به علت حاد شدن تضادها، سرمایه‌گذاری‌های سوئد در خارج از کشور در حال‌حاضر بیش‌تر تهدید می‌شوند. به همین دلیل است که سیاستمداران سوئدی برای دفاع از سرمایه‌گذاری‌های خود اقدام می‌کنند. بنابراین، موضوع خیلی ساده است: وقتی سرمایه فرمان می‌دهد، تصمیمات کنگره معنایی ندارد.»

 

انتقاد حزب کمونیست سوئد از پیشنهاد سوسیال دموکرات‌ها برای پیوستن به ناتو

 

حزب کمونیست سوئد تصمیم حزب سوسیال دموکرات حاکم را برای حمایت از عضویت این کشور در ناتو محکوم می‌کند. کمونیست‌ها در تفسیری که در «Riktpunkt» روزنامه رسمی حزب منتشر شد یادآور می‌شوند که سوسیال دموکرات ها با پذیرش پیوستن سوئد به اتحاد امپریالیستی آتلانتیک شمالی، در واقع تصمیمات کنگره خود را نقض می کنند.

ماگدالنا اندرسون، نخست‌وزیر سوئد پس از آن که حزب او مخالفت طولانی مدت خود را با عضویت در ناتو کنار نهاد، روز یک‌شنبه اعلام کرد که استکهلم به دنبال حمایت گسترده برای درخواست پیوستن به ناتو خواهد بود.

حزب کمونیست سوئد یادآور شد که کنگره حزب سوسیال دمکرات سوئد در نوامبر ۲۰۲۱ تصویب نمود که:

«عدم تعهد نظامی پایه و اساس سیاست امنیتی سوئد است، و همراه با افزایش توان نظامی ما و تعمیق همکاری‌های بین المللی، به امنیت و ثبات در همسایگی ما کمک می‌کند. این به ما آزادی می‌دهد به بهترین نحوی که به دتانت، توسعه مسالمت‌آمیز و تضمین استقلال ما در سیاست خارجی است خدمت می‌کند عمل نماییم. بنابراین، سوئد نباید به ناتو بپیوندد.»

حزب کمونیست سوئد تأکید می‌کند که این تغییر سیاست به وسیله سوسیال دموکرات‌ها به آرمان‌های سرمایه سوئد برای تضمین حوزه منافع خود و دفاع از سرمایه‌گذاری‌هایش در خارج مربوط می‌شود. حزب کمونیست سوئد اشاره می‌کند: «تشدید تضادها در کل نظام سرمایه داری – امپریالیستی و این‌که سرمایه هر کشور به دنبال سودآورترین سرمایه‌گذاری‌ها و بهترین شرایط برای رشد خود باشد، اجتناب‌ناپذیر است.»

حزب کمونیست می‌افزاید: «البته، وضعیت سیاست امنیتی تغییر کرده است. به علت حاد شدن تضادها، سرمایه‌گذاری‌های سوئد در خارج از کشور در حال‌حاضر بیش‌تر از ۱۰ سال پیش تهدید می‌شوند. به همین دلیل است که سیاستمداران سوئدی برای دفاع از سرمایه‌گذاری‌های خود اقدام می‌کنند و خودشان نمی‌توانند این را انجام دهند. بنابراین، موضوع خیلی ساده است: وقتی سرمایه فرمان می‌دهد، تصمیمات کنگره معنایی ندارد.»

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2p8vdcej