تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: الاخبار
نویسنده: اسعد ابوخلیل
پنج‌شنبه، ۴ آوریل ۲۰۲۴

اگر ایران قضیه فلسطین را رها کند

 

این نظر از من نیست، از حسن علّيق است. شنیدم که در یک مصاحبه در پاسخ به این جمله که ایران به نفع خود با قضیه تجارت می‌کند، گفت که ایران اگر قضیه را رها کند وضعیت بهتری خواهد داشت. او حق را می‌گوید. همه کسانی که بار قضیه را به دوش کشیدند، از عبدالناصر گرفته تا رژیم لیبی در دوره قذافی (صرف‌نظر از ارزیابی از حکومت آن) تا رژیم سوریه (صرف‌نظر از ارزیابی از حکومت آن)، زمانی که از سازمان‌های فلسطینی حمایت کردند، هزینه پرداختند. دولت آمریکا به هر رژیمی که به تسلیح، تامین مالی، یا حتی کمک شفاهی به آرمان فلسطین کمک کند، هزینه تحمیل می‌کند. با من وضعیت ایران را در صورتی تصور کنید که بر سر قضیه فلسطین «تجارت» کند.

در آن‌صورت، تحریم‌ها برداشته خواهد شد، مقامات ایرانی در پایتخت‌های غربی مورد استقبال قرار خواهند گرفت، و بانک‌های غربی خزانه‌های خود را به روی ایران باز خواهند کرد. اگر ایران قضیه را رها کند، (همانطور که شاه در گذشته رها کرد) به متحد نزدیک و قابل اعتماد کشورهای خلیج [فارس] تبدیل خواهد شد، و ممکن است برخی از کشورهای حاشیه خلیج [فارس] به خاطر رها کردن قضیه، جزایر و اراضی را واگذار کنند. حمایت ایران از قضیه باعث شرم‌ساری همه رژیم‌های عربی می‌شود زیرا آن‌ها را زبون و بی‌تفاوت جلوه می‌دهد.

اگر ایران قضیه را رها کند، به باشگاه عربی وارد خواهد شد، و ممکن است در اتحادیه عرب، در کنار کرسی اسرائیل (زمانی که علنی شود) یک کرسی به آن اختصاص داده شود. تجارت به منظور سود است (همان‌طور که جبران گفت: «آن‌ها اگر پایداری کنند، پیروز خواهند شد، یا اگر غفلت کنند، ضرر خواهند کرد»). ایران برای حمایت خود از مقاومت و تسلیح آن هزینه‌های زیادی می‌پردازد. توصیفات تروریسم و انحرافات تنها به دلیل حمایت ایران از قضیه است. احترامی که شاه در کشورهای غربی و خلیج [فارس] داشت را مقایسه کنید. او قضیه فلسطین را نادیده می‌گرفت زیرا برایش سودآور بود. تجارت با آرمان فلسطین، بی‌توجهی به آن و مبارزه با آن، به شیوه رژیم‌های عربی است: آن‌ها آن را در بازارهای غربی فروختند تا رضایت، تأیید و پول به دست آورند.

ایران امروز به سبب موضعی که در قبال فلسطین دارد در رنج است. در مورد حزب‌الله نیز چنین است: اگر تصمیم بگیرد فلسطین را رها کند و (آن‌طور که برخی صهیونیست های غربی خواستار آن هستند) در روند صرفاً سیاسی شرکت کند، درهای غرب به روی آن باز خواهد شد. تحریم‌ها در منطقه ما ناشی از لابی اسرائیلی است و ارتباطی با فساد یا اخلال‌ در نظم ندارد. اگر حمایت ایران از قضیه فلسطین تجارت است، بگذارید اعراب تجارت کنند.

https://www.al-akhbar.com/Last_Page/379387/%D8%B9%D9%84%D9%89-%D8%A8%D8%A7%D9%84